Şekerbank

Fındık Kurdu Mücadelesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Fındık Kurdu Mücadelesi

Fındık bahçelerinde ana zararlısı konumunda olan ve Ekonomik zarar seviyesinin üzerinde zarar yapma kabiliyeti olan Fındık Kurdu zararlısı; Fındıkta beslenme ve yumurta bırakma yoluyla meyvelerde zarar meydana getirmektedir.

Fındık Kurduna karşı mücadele yöntemlerinden birisi Kültürel Mücadeledir. Bahçe toprağının çapalanması böcek yoğunluğunun azalması üzerine önemli bir etkendir. Ancak bu işlemi yaparken Fındık bitkisinin köklerine zarar vermeyecek şekilde yapılması gerekir.

Fındık Kurdu mücadelesinde Kimyasal Mücadele meyvelerin zararlıdan korunması amacına dayanır. Bunun için ergin böceklerin ekonomik zarar yapmaya başladıkları dönemde bahçeleri ilaçlı tutmak gerekir.

Fındık Kurdu fındık üretilen bölgelerde yaygın olmakla birlikte, Fındık üretimi yapılan alanların yarısında mücadeleyi gerektirecek yoğunluk bulunmamakta üreticilerimiz gereksiz ilaçlama yapmaktadırlar

Kimyasal Mücadele yapılacak bahçelerde mutlak surette bir ön sayım yapılmalıdır. Bu amaçla 1-10 da büyüklüğündeki bahçelerde 10 ocak, 11-30 da büyüklüğündeki bahçelerde 20 ocak, 30 da’dan büyük bahçelerden 30 ocak 3x3,5m büyüklüğündeki beyaz bir bez örtüye sabahın erken saatlerinde silkeleme yapılarak ergin sayımı yapılır. Sayım sonunda 10 ocakta 2’den fazla ergin böcek düşerse Kimyasal Mücadele gereklidir.

İlaçlama bahçedeki hâkim çeşitlerin yarıdan fazlasının mercimek iriliğine yaklaşınca (3-4mm) yapılmadır. Ergin çıkışının tamamlanmak üzere olduğu bu dönem bölgemizde sahil ve orta kuşakta 15-25 Mayıs 2018 tarihleri arasında, yüksek kesimlerde ise bu tarih 18-28 Mayıs 2018 tarihleri arası olmakla birlikte yapılacak kimyasal mücadeleler en fazla 10 gün içerisinde bitirilmelidir.

Ayrıca bölgemizde son 2-3 yıldan bu yana Fındıkta önemli verim ve kalite üzerine önemli kayıplara neden olan FındıktaKülleme Hastalığına karşıda Fındık Kurdu mücadelesi ilaçlarıyla birlikte bakanlıkça ruhsatlandırılmış uygun bir bitki koruma ürünü ile ilaçlama yapılması hem Fındık Kurdu zararlısını, hem de Külleme hastalığını baskı altına alınacaktır.

İlaçlamada dekara (ortalama 40-50 ocağa) verilen doz atomizörle 14-17 lt su, pülverizatörle 30-40 lt su ile karıştırılarak atılmalıdır.

İlaçlamaya başlamadan önce arıcıların kolonileri etkilenmemesi amacıyla arılarını ilaçlama sahaları dışına çıkarmaları fırsat vermek amacıyla 7 gün önceden Kimyasal Mücadele yapılacak alandaki arı üreticilerine bilgi verilmek zorundadır.

İnsan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlı bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir.

Kullanılacak Bitki Koruma Ürünleri İl de İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İlçe de ise İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ile diğer kurum ve kuruluşlarda görevli Reçete yazmaya yetkili kişilerce yazılacak REÇETE karşılığında Bitki Koruma Ürünleri Satış Bayisinden alınarak Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Yetki Belgesi sahibi kişiler tarafından atılmalıdır.

Daha geniş bilgi almak isteyen üreticilerimiz İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize müracaat edebilirler.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İnce’den Fakıbaba’ya sert eleştiriÖnceki Haber

İnce’den Fakıbaba’ya sert eleştiri

Gürer: İhbar Edilen Çiftlik Bank Vurgunu Neden Önlenemedi?Sonraki Haber

Gürer: İhbar Edilen Çiftlik Bank Vurgunu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar