Şekerbank

Elektrikli Traktörle Hasat Yapılacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Elektrikli Traktörle Hasat Yapılacak
Hasat;Toprağa verilen emeğin, atılan tohumun, edilen duanın, bir yıllık çalışma ve çabaların karşılığının alındığı bereketin ve bolluğun adıdır, simgesidir.
Tofidass

Toprağa verilen emeğin, bereketin ve bolluğun bayramı  69.TİGEM hasat bayramı yarın gerçekleştiriliyor. 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin iştirakleriyle Ankara’nın Polatlı ilçesinde yer alan Polatlı Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde 26 Temmuz Cuma Günü gerçekleştirilecek.

69. Hasat Bayramı kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde yürütülen, ülkemiz için büyük önem taşıyan Türkiye’de ilklere imza atılan milli ve yerli projelerin tanıtımı da gerçekleştirilecek.

69’unca Hasat Şenliğinde çiftçilerimizin ve üreticilerimizin geniş katılımıyla gerçekleşecek olan hasat bayramı etkinliklerinde Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı ilgili ve ilişkili kuruluşlarımızın faaliyet alanlarına ilişkin sergi alanları yer alacak. Bu sergi alanında tarımda devrim niteliğinde olan ve fikir öncüsünün Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Dr. Bekir Pakdemirli olduğu elektrikli traktör başta olmak üzere yerli tarım teknolojileri ilk defa Sn. Cumhurbaşkanımıza takdim edilerek, sunulacak.

ELEKTRİKLİ TRAKTÖRLE HASAT YAPILACAK

Yaklaşık 10 bin dolayında çiftçi ve vatandaşımızın da katılımı beklenen 69. Geleneksel Hasat Bayramı’nda buğday tarlasında hasat duasının ardından biçerdöverle hasat başlatılacak ve milli ve yerli elektrikli traktörümüzde tarla faaliyeti yaparken görücüye çıkacak.

Program kapsamında tarım ve hayvancılığa büyük hizmetler vermiş önemli isimler ile tarımda çığır açacak projelerin sahiplerine de “vefa plaketi” verilecek.

MİLLİ VE YERLİ ELEKTRONİK KÜPE İLE YÜZDE 100 TAKİP VE DENETİM

Hasat Bayramı kapsamında ilk kez, yerli ve milli olan Elektronik küpe de ilk kez görücüye çıkacak.

Büyük ve küçükbaş hayvanlarımız için “akıllı takip sistemi” olan “Elektronik Küpe” ile artık anlık hayvan sayımının yanı sıra, lokasyon bilgisi, kızgınlık takibi gibi önemli bilgiler elde edilebilecek. Aynı zamanda sistem salgın hastalıklarla etkin mücadeleyi de sağlayıp, %100 kayıtlılık esasını getirmiş olacak.

MİLLİ PROJELER İLK KEZ GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

Ayrıca program kapsamında ata tohumu ve yerli sebze tohumu gibi milli üretim projeleri kapsamındaki ürünler ilk kez görücüye çıkacak.

Özellikle Ata Tohumu projesinde Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde 2017 yılında başlatılan “Yerel Tohum Buluşmaları” kapsamında ülkemiz gen kaynaklarını oluşturan bitki çeşitlerinin; halkımıza tanıtılması,  üretimlerinin yaygınlaştırılması, koruma altına alınması, bitki ıslah çalışmalarında kullanılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Bu çalışmalar kapsamında halkın teslim ettiği 1000’in üzerinde cins ve çeşitlere ait tohumlar çoğaltılarak, tescile hazır hale getirilmiştir.

TİGEM ve TAGEM tarafından yetiştirilecek bu fideler, Tarım Kredi Kooperatifine üye çiftçiler tarafından üretimleri yapılarak, birkaç ay içerisinde market raflarında yerlerini alacak.

Yerli Sebze Tohumu Projesi kapsamında da TİGEM-TAGEM işbirliğinde, TAGEM tarafından geliştirilen %100 yerli ve milli domates, biber, patlıcan, kavun ve salatalık tohumları TİGEM işletmelerinde çoğaltılarak Mayıs 2019’da satışına başlanmıştır.

69. Hasat Bayramı etkinliğinde ayrıca, TİGEM çalışanları arasında bu yıl ilki düzenlenen “TİGEM’de Yaşam” temalı fotoğraf yarışmasında ödüle layık görülen fotoğrafların sahiplerine ödülleri verilecek, Anadolu Türküleri Senfoni Orkestrası Anadolu türkülerini canlı performansla sergileyecek, bu yılki G20’nin resmi şeflerinden Şef Aydın Demir, sohbet eşliğinde 10 dakikalık bir yemek sunumu hazırlayacaktır.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Kırsal Alanlarda Yaşam Laboratuvarı Araştırma Konsepti” (LIVERUR) Projesinin Lansman Toplantısı Pilot Bölge Akhisar’da GerçekleştirildiÖnceki Haber

“Kırsal Alanlarda Yaşam Laboratuvarı Ara...

Tarsus'ta 113 kilo sahte mühürlü et ele geçirildiSonraki Haber

Tarsus'ta 113 kilo sahte mühürlü et ele...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar