Şekerbank

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde erkenci kayısı hasadı başladı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli’nin Pamukkale ilçesinde erkenci kayısı hasadı başladı!
Tofidass

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde, erkenci kayısı bahçelerindeki ağaçlarda yetiştirilen kayısılar toplanmaya başlandı.

Pamukkale İlçesinde gerçekleştirilen kayısı hasadına Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir ÇINAR, Müdür Yardımcısı Saffet ÜGE, Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi GEMİCİ, üretici Talat ÖZKAN ve İl/İlçe Müdürlüğü teknik personeli katıldı.

İklim özellikleri sayesinde başta kekik, nar ve ayva olmak üzere çok sayıda tıbbi aromatik bitki ve meyve yetiştirildiği ilçede, açık alandaki bahçelerde erkenci kayısılar hasat edilmeye başlandı. Verimiyle memnun eden kayısılardan dekarda 4000-4500 kilogram arası rekolte beklenmekte. 2023 yılında Pamukkale ilçesinde 252 ha alanda 513 ton üretim gerçekleşti. Türkiye’ de kayısı üretiminin %0,28’i Denizli’de üretilmektedir. Denizli kayısı üretimi bakımından Türkiye’de 22.sırada, Ege Bölgesinde 4.sırada yer almaktadır.

Pamukkale ilçesinde tarımla uğraşıp İhracat yapan bahçe sahibi Talat ÖZKAN, hasat etkinliğine katılan İl Müdürü Şakir ÇINAR’a Ninfa çeşidi kayısı hakkında bilgi vererek üretim aşamasında yaptıkları çalışmaları ve piyasadan beklentilerini anlattı.

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi GEMİCİ yaptığı açıklamada ise; “Ninfa erkenci kayısı çeşidinin çok bakımlı yetiştirildiği bir bahçedeyiz. Bu çeşidin renk yapısı itibarıyla 4-5 kalemde aralayarak hasadı yapılıyor olgunlaşan meyveleri alınıyor. Burada önemli olan ürünün bozulmadan, yüke dayanabilecek kapasitede iken hasat edilmesi. Pamukkale ilçemiz ürün deseninde sadece bir ürünü görüyoruz burada, bunun yanı sıra Hicaz Narı ve Ayva çeşitlerimiz var ön plana çıkan, bölge olarak gayretli insanlarımızın olduğu çalışkan bir bölge.

Üreticilerimize bereketli bir sezon diliyorum, inşallah hep birlikte sıkıntıların giderilmesi noktasında, Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerimiz her zaman sahada. Bizler üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Çözüm bekleyen her konuda elimizi taşın altına koymaya hazırız” dedi.

Hasat esnasında açıklama yapan İl Müdürü Şakir ÇINAR; Aslında Pamukkale Travertenleri ile sıcak suyu ile ünlü olurken hemen burada kuş uçumu çok yakın bir mesafede biz Pamukkale’nin bu tarafında erkenci kayısı hasadı ediyoruz.  Geçtiğimiz haftada Honaz ilçemizde erkenci kiraz hasat ettik.

Üzüm’de her ne kadar sahil bölgelerinde; Mersin’de, Manisa’da ve İzmir’de üzüm varken bizde turfanda üzüm yetiştirebilen bir iliz. Dolayısıyla bu Denizli tarımının ne kadar güçlü olduğunu, buradaki çiftçinin ne kadar bilinçli olduğunu, modern tarımı çok rahat uygulayabildiğini gösteriyor. Dolayısıyla biz üreticimizin yanında olmaya, alnının terini silmeye devam edeceğiz.’’ dedi

Daha sonra toplanan kayısılar, sandıklara yerleştirildi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dönüşen Dünyada Doğamızı Savunmak Çalıştayı İzmir’de gerçekleştiÖnceki Haber

Dönüşen Dünyada Doğamızı Savunmak Çalışt...

Samsun’da Hayvan Nakilleri İçin Yeterlilik Belgesi Eğitimi VerildiSonraki Haber

Samsun’da Hayvan Nakilleri İçin Yeterlil...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar