Şekerbank

Denizli’de Ayva Hasadında Sona Gelindi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli’de Ayva Hasadında Sona Gelindi
Tofidass

Denizli’nin Honaz İlçesi Kaklık Mahallesinde devam eden ayva hasadında sona gelindi.

İklim özellikleri sayesinde başta Kekik, Nar ve Ayva olmak üzere çok sayıda Tıbbi Aromatik Bitki ve meyve yetiştiriciliği yapılan ilçede üretilen ayvalarda hasat sona erdi.

Honaz İlçesinde gerçekleştirilen ayva hasadına, Denizli İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Saffet ÜGE, üretici Halil DEDE ve İl/İlçe Müdürlüğü teknik personeli katıldı.

Hasat etkinliğinde konuşan üretici Halil DEDE; ''Şükür bu sene de bereketli bir sezon olacak. 9 dekarlık bir alanda üretim yapıyorum ve bu sene ürünümü 13 TL’den sattım. Ziraat Mühendisimiz, Tarım İlçe Müdürlüğümüz ve Tarım Bakanlığımız ile beraber çalışıyoruz. Onların verdikleri desteklerden faydalanıyoruz. İnşallah hasadımız bereketli olur.  '' dedi.

İl Müdürü Yardımcısı Saffet ÜGE konuşmasında; “Bugün burada Ayva hasadının yapıldığı Honaz İlçesi Kaklık Mahallesindeyiz. Denizli ilimiz Ayva üretiminde gerek alan bakımından gerekse üretim bakımından Türkiye’de ilk 3 İl içerisinde yer almakta, Ayva gerçekten de bu bölgede çok kaliteli olarak yetiştirilmekte, özellikle ürettiğimiz ürünlerin büyük çoğunluğu ihracata gitmekte, Türkiye’ nin her yerinden de, yetişen ayvanın kaliteli olmasından dolayı tüccarlar tarafından tercih edilmekte, şu an ilimizde üretim yapılan alan 13 bin dekar civarında. Üretim miktarını da dekarda 1 ton olarak kabul edersek bu yıl 13 bin ton üretim beklemekteyiz.

Tüccarlar ve üretici bu yıl üründen ve rekolteden memnun. İyi bir sezon geçirdiğimizi düşünüyoruz. Sıkıntı yaşamadan bu sezonu tamamlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Daha önce aynı bahçede elma iç kurdu ile ilgili ayva biyoteknik mücadelesi gerçekleştirildiğini söyleyen Saffet ÜGE, Ağaçlara asmış olduğumuz feromon teller ile birlikte pestisit kullanımını daha asgariye düşürüp kalıntısız ürün üretmeyi hedefledik. Bu konuda başarılı olduğumuz yaptığımız incelemelerde ortaya çıkıyor. İlerleyen yıllarda yine bu biyoteknik mücadele ile elma iç kurdu ile ilgili veyahut kullanabileceğimiz diğer biyoteknik mücadele yöntemleri neyse her türlü hastalık ve zararlıya karşı ilimizde bu yöntemlerin kullanımını arttırmayı hedefliyoruz diyerek sezonun tüm üreticilere hayırlı ve bereketli olmasını diledi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Emekli Çiftçilere de İkramiye Ödemesini Acilen Yapmalıdır!Önceki Haber

Emekli Çiftçilere de İkramiye Ödemesini...

Tarımsal desteklemeler için 91,5 milyar liraSonraki Haber

Tarımsal desteklemeler için 91,5 milyar...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar