Şekerbank

Çilekler Marketlerde Yok Satıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çilekler Marketlerde Yok Satıyor
Tofidass

Gümüşhane İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından "Çilek Yetiştiriciliği Tarla Günü" düzenlendi. 

Gümüşhane Merkeze bağlı  Boyluca  köyünde 6 dönüm alanda çilek üreticisi Yüksel Yılmaz'a ait bahçede  gerçekleştirilen "Çilek Yetiştiriciliği Tarla Günü" programına  Gümüşhane Valisi Okay Memiş, beraberinde İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cezayir Danışan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi Aydın, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çalışanları ve çiftçiler katıldı. 

Çilek hasadının ardından basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, 2017 yılı çilek hasadını bugün başlattıklarını kaydeden Vali Memiş, "İl Özel İdaremiz ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın destekleri, İl Müdürlüğümüzün önderliğinde toplamda 41 bahçeye çilek dikimi gerçekleştirdik. Bu sene de 17 bahçede çilek tarımını geliştirmek üzere dikim gerçekleştirdik ve bu ay itibariyle de hasada başladık. Hakikaten Gümüşhane'mizin bu havzası iklim özellikleri, rakımı ve coğrafyası itibariyle bu tür tarıma çok elverişli. Belki tarım arazimiz alan olarak çok fazla değil ama var olan tarım arazilerimizin meyvelerine kattığı lezzet olağanüstü. Bu bölgede dikilen bütün sebze ve meyvelerimizin aroması bir başka lezzetli. Bunu, hasadını yaptığımız ürünlere olan talepten anlıyoruz. Trabzon'daki marketlerde ürünlerimiz yok satıyor. Gümüşhane'deki bütün marketlerde bizim bu 41 bahçemizde üretilen çilekler satılıyor. Talepleri neredeyse karşılayamıyoruz." şeklinde konuştu.

Karadeniz'in sahiliyle mukayese edildiğinde Gümüşhane'nin güneş gibi çok önemli bir nimeti olduğunu dile getiren Vali, "Bizim güneşimiz meyvelerimize, sebzelerimize çok ayrı bir lezzet katıyor. Bugün sahilde yağmur yağarken Gümüşhane'de yaz iklimi meyve ve sebze yetiştiriciliği açısından çok daha uygun. Biz desteklerimizi sürdüreceğiz. Ben göreve başladığımda İl Özel İdaresi'nden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze verdiğimiz destek 500 TL civarındaydı. Bunu ikiye katladık ve 1 milyon TL'ye çıkarttık. Allah izin verirse 2017-2018'de hedef büyüttük ve %100 artışla 2 milyon TL daha sırf sübvanseyle çiftçilerimizi destekleyeceğiz. Biliyorsunuz sizlerle birlikte 50 bin ceviz fidanı dikmiştik. fidanların %99'u tuttu. Çok başarılı bir dikim gerçekleştirdik. Allah nasip ederse pestil-kömecilerimizin en önemli girdileri olan ceviz üretimini 5 yıl içerisinde Gümüşhane'den temin edeceğiz. Yine Kelkit'te yapımına başladığımız Hayvan İhtisas OSB'nin bütün işlemleri tamamlandı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kabul edildi. Önümüzdeki aylarda Kalkınma Bakanlığı tarafından yatırım planına alarak ihalesinin yapılmasını hedefliyoruz. Eylül ayında inşaata başlayacağız ve 20 bin hayvanı orada konuşlandıracağız." diye konuştu.

Çileklerin tamamen organik olarak üretilmesinin ayrı bir değer olduğunu ifade eden Vali, çilek üreticilerinin sadece bu yılki kazançlarının 500 bin TL olduğunu belirterek, "Bu rakam başlangıç için çok iyi bir rakam. Çileğe yapmış olduğumuz sübvansiyon fazlasıyla karşılığını buldu ve çiftçilerimiz para kazanmaya başladı. Bu görmüş olduğunuz arazide bir üretim var, sadece tüketim değil. Sadece tüketen bir toplum olan ülkeler maalesef emperyalist ülkelerin oyuncağı oluyor. Biz 2023 hedeflerine ulaşmak, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek ve 500 milyar dolarlık ihracat hedefini tutturmak istiyorsak mutlaka üreten ülke olmak durumundayız." dedi.

Çilek hasadının ardından Vali, kendi talimatıyla başlatılan Ceviz Eylem Planı kapsamında Gümüşhane iklimine uygun olduklarını tespit edilen fernor ve fernette çeşitlerinden oluşan 50 bin ceviz fidanının bir bölümünün dikildiği 7 dönümlük bir bahçede incelemede bulunarak, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen ve bahçe sahibinden bilgi aldı.

Boyluca Köyü'nün ardından Torul ilçesine bağlı İnkılap Köyü'ne geçen Vali Memiş, burada, 2015 yılında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün hazırladığı 'Örtü Altı Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma Projesi' kapsamında İl Özel İdaresi'nin katkılarıyla kurulan seralarda incelemede bulundu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Buğdayda vergi düşürüldü, hasat mevsimi çiftçiye zehir olduÖnceki Haber

Buğdayda vergi düşürüldü, hasat mevsimi...

At Eti Satan İşyeri KapatıldıSonraki Haber

At Eti Satan İşyeri Kapatıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar