Şekerbank Esnaf

Çiftçiler ‘Akıllı Traktör’ ile tasarruf edecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çiftçiler ‘Akıllı Traktör’ ile tasarruf edecek

Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin teknoloji alanında faaliyet gösteren iştiraki TARNET, tarımsal üretimde girdi maliyetlerinin düşürülmesi için projeler geliştirip uygulamaya devam ediyor. TARNET’in yerli imkanlarla ürettiği Akıllı Traktör Sistemi sayesinde, otomatik olarak toprak işleme, gübreleme ve ilaçlama gibi işlemler yapılabilecek.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri teknoloji şirketi TARNET, yerli ve milli ATS (Akıllı Traktör Sistemleri) ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Yürütülen çalışmalarla traktörler, sensörler ve yerli konum belirleme komponentleri ile akıllanıyor. Bu kapsamda, yerli ve milli imkanlara üretilen TARNET ATS ürünü çiftçilere arazileri üzerinde daha kolay ve daha az maliyetle işlem yapabilme yeteneği kazandırıyor. Sistem otomatik ve manuel olmak üzere iki şekilde kullanılabiliyor. Ayrıca kullanıcı dostu yazılım ara yüzü sayesinde akıllı telefonla herkesin sistemi kullanabilmesini de sağlıyor.

Çiftçinin girdi maliyeti azalacak

Sistem özellikle ilaçlama ve gübreleme uygulamalarında üst üste bindirmeleri ve çakışmaları minimum seviyeye indirilebilecek, belirlenen rotadan 2,5 santimetre bile dışarı çıkıldığında uyarı verebilecek. Bu sayede arazide işlem yapılamayan alan kalmaması hedeflenerek verim artışı amaçlanıyor. Öte yandan sistem sayesinde traktör geçtiği sıradan santimetre düzeyinde hassasiyetle tekrar geçmeyecek. Bu sayede çiftçinin girdi maliyeti de azalacak. ATS, bütün traktörlere kolay ve düşük maliyetle monte edilebilecek. Sistemin otomatik ve manuel seçenekleriyle 2021'in ilk çeyreğinde piyasada olması öngörülüyor.

ATS nasıl kullanılıyor?

ATS kullanan çiftçi ilk olarak arazisinin sınırlarını sisteme girecek. Akıllı sistem sayesinde ilaçlama, toprak işleme, ekim ve gübreleme gibi yapacağı iş için traktöre bir rota oluşturulacak. Güvenlik amacıyla sürücüyle hareket eden traktör belirlenen rotada işlemini yaparken bir sapma olursa sistem uyarı verecek. Manuel kullanımında sisteme sürücü müdahale ederek sapmayı düzeltebilecekken, otomatik seçeneğinde ise sistem traktörü tekrar belirlenen rotaya sokacak.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
374 Dekar Mera Alanı Islah EdiliyorÖnceki Haber

374 Dekar Mera Alanı Islah Ediliyor

Bakan Pakdemirli TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmelerinde Mısır Hasadı Ve Buğday Ekimi YaptıSonraki Haber

Bakan Pakdemirli TİGEM Ceylanpınar Tarım...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar