Şekerbank

Çalıkuşu Kooperatifinden İl Müdürüne Ziyaret

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çalıkuşu Kooperatifinden İl Müdürüne Ziyaret

Bolu'lu kadınlar üretimde söz sahibi olmaya devam ediyor. Kıbrıscık İlçemizde bir süredir devam eden kadın kooperatifi kurma çalışmaları sonucunu verirken, geçtiğimiz hafta içerisinde resmi gazetede yayınlanarak  S.S. Çalıkuşu Tarımsal kalkınma Kooperatifi adı altında resmen faaliyete geçti. Kadınların el emeğini ekonomik değere dönüştürecek ve kadın emeği üretiminin artışına katkı sunmak amacıyla kurulan Çalıkuşu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurucusu 18 kadın İl Müdürümüzü ziyaret ederek Kıbrıscık ilçesinde başlatacakları kadın kooperatifi hareketine yardımcı olunmasını istediler.

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet MURAT makamında kooperatif kurucularını kabul ederek İl Müdürlüğü olarak yapılabilecek her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;

“Dernekler şahıslarla temsil edilir, şirketler sermaye ile temsil edilir. Kooperatifler ise emeklerin, girişimcilik özelliklerinin, işbirliği, anlayışı ile hareket edilmesi ile dernek ve şirketlerden farklı bir özelliğe sahip olduğu için daha insani, daha toplumun yararına ve kırsal kesimde, sermayenin az olduğu yerlerde üretimin mümkün olmasını sağlayan önemli bir seçenektir. Bakanlığımız başta kırsal kalkınma hibe destekleri olmak üzere imkanlarından öncelikli olarak kooperatifleri yararlandırmaktadır. Ancak öncelikle kendilerinin işbirliği anlayışı ile mutlaka bir üretim yapmaları gerekmektedir.

Kadın kooperatifimizin Kıbrıscık ilçemizin gelişimi ve tanıtımı açısından büyük bir adım olduğunu, özellikle üretim yapan kadınların emeklerinin ve ürünlerinin değerlendirilmesi aşamasında önemli bir rol oynayacaktır. Kooperatif marifetiyle, Kıbrıscık  kadınlarının el emeği, ulusal ve uluslararası pazarda marka haline gelecektir.  Kadınların el ele vererek kooperatifleşip tüzel kişilik kazanmaları önemli bir adımdır. Kıbrıscıklı kadınlarımıza ve İlimize hayırlı olsun" dedi.

Çalıkuşu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurucusu 18 kadın İl Müdürü İzzet MURAT’ı ziyaret etti. Birlikte aile fotoğrafı çekimi sonrasında kooperatif kurucularına Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Hasan ŞEN tarafından kısa bir eğitim verildi. Kuruluş süreci ve devamında uygulanabilecek projeler ve kooperatif faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Geleceğin şefleri sürdürülebilir tarımı Akmerkez’de öğrenmeye devam ediyorÖnceki Haber

Geleceğin şefleri sürdürülebilir tarımı...

Tarımsal Maliyetlerde Mart Ayı RekoruSonraki Haber

Tarımsal Maliyetlerde Mart Ayı Rekoru

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar