Şekerbank

Büyükşehir’in tarım makinaları verimi arttırdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Büyükşehir’in tarım makinaları verimi arttırdı
Tofidass

Van Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçilerin ekin ve biçim de tarlarında kullanmaları için temin ettiği tarım makinaları, üreticiye büyük katkı sağlıyor. Oldukça verimli bir sezon geçiren mısır üreticileri çift sıralı sılaj hasat makinasıyla dönümde 12 ton mısır elde ediyor. 

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı kentte tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla uygulamaya koyduğu kırsal kalkınma projeleriyle çiftçinin alın teri ve emeğinin daha çok değer bulması, hayvan yetiştiricilerinin yem ihtiyacını ucuza karşılamaları ve ekinlerinden daha fazla verim almaları için makine desteğinde bulunuyor. 

Çiftçilerin başvuru yapmaları halinde Büyükşehir Belediyesi envanterinde bulunan çift sıralı sılaj hasat makinası, taş toplama makinesi, son teknoloji katı gübre dağıtım makinası, 20 sıralı hububat ekin mikseri ve modern patos makinaları çiftçilere ekim ve biçimde destek veriyor. 

Yaklaşık 100 dönüm arazide bin 200 ton mısır elde ettiğini belirten Tuşba ilçesi Atmaca Mahallesinde çiftçilik yapan Hüseyin Koçak “ Bu yıl kendime ait arazime mısır ekimi yaptım. Hasat makinam olmadığı için Büyükşehir Belediyesine hasat için başvuruda bulundum. Başvurumun ardından Büyükşehir Belediyesine ait çift sıralı sılaj hasat makinası ve mühendislerle hasat işlemini gerçekleştirdik. Daha önce biçim dönemlerde birçok sıkıntı yaşıyorduk. Makine bulmak çok zordu. Bu yıl hasat işlemini çok kolay gerçekleştirdik. Yaklaşık 100 dönüm arazide bin 200 ton mısır elde ettik. Verimden de çok memnunum emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.  

Daha önceleri dışardan araç kiralayarak hasat işlemini gerçekleştirdiklerini belirten Mazlum Şahar ise “Geçtiğimiz senelerde hasat için tek sıralı bağımsız biçim makinesi kullanıyorduk. Makine hem kötüydü hem de istenilen verimi alamıyorduk. Ama bu yıl kullandığımız makine sayesinde kuraklığa rağmen çok güzel bir verim aldık” dedi. 

Ekim ve hasat dönemlerinde makine desteği isteyen çiftçiler Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığına şahsen başvuru yapmaları gerekiyor.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Üreten Bolu’dan 4 milyon yavru sazanÖnceki Haber

Üreten Bolu’dan 4 milyon yavru sazan

Bağbozumu ve Mor Reyhan hasat şenlikleri dolu dolu geçtiSonraki Haber

Bağbozumu ve Mor Reyhan hasat şenlikleri...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar