Şekerbank

Büyükşehir'den hayvanlara can suyu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Büyükşehir'den hayvanlara can suyu
Tofidass

Van Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahallelerin hayvan içme suyu ihtiyacını karşılamak için sondaj kuyusu açma çalışmalarına devam ediyor.

Van Büyükşehir Belediyesi, arazilerde hayvan içme suyu ihtiyacını karşılayamayan mahallelilere yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Hayvan İçme Suyu (HİS) projesiyle 3 aylık sürede 40 mahalleye sondaj kuyusu açtı. Su analizlerinin ardından hayvanlara su verilirken sezon sonuna kadar 4 mahallede daha sondaj çalışması yapılacak. Yapılan sondaj çalışmalarıyla yaklaşık 300 bin hayvan arazide suyla buluşacak.

SONDAJ KUYULARI GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞIYOR

Açılan sondajlar yerleşim yerlerine uzaklığı nedeniyle elektrik sıkıntısı yaşanmaması için güneş enerjisi panelleriyle terfi merkezleri kuruluyor. Kurulan güneş enerji paneliyle birlikte elde edilen elektrikle kuyudan su çıkarılarak hayvan sulama sıvatlarına veriliyor. Sıvatlardaki fazla su ise panele yakın bir noktada yapılan mesire alanlarına aktarılıyor. Bazı noktalarda yapılan sondaj çalışmalarında hayvan içme suyuna artezyen kaynağıyla ulaşılıyor. Tuşba ilçesine bağlı bin 500 nüfuslu Güveçli Mahallesi’nde de arazide yaşanan su sorununu çözmek için ekipler harekete geçti. Sondaj kuyusu açma çalışmalarına 100 metre derinlikte devam ediyor.

‘2 YILDIR ARAZİDE SU SIKINTISI YAŞIYORUZ’

Arazide yaşadıkları su sıkıntısı nedeniyle Büyükşehir Belediyesine müracaat ettiklerini ifade eden Tuşba Güveçli Mahalle muhtarı Süleyman Belin, emeği geçenlere teşekkür etti. 

Muhtar Belin, ‘‘Arazimiz kurak, çöl gibidir. Suya ulaşmak çok zor. Bugün yapılan sondaj çalışmalarımızda nihai bir sonuca ulaşılması takdirde inşallah seneye de güneş enerji sistemi yapılarak sıvatlar kurulacak. Hayvanlarımız da suyla bulaşacak’’ dedi.

 

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hayvan bakımevi ziyarete açılıyorÖnceki Haber

Hayvan bakımevi ziyarete açılıyor

TİKA, Tacikistan’da arıcılığı desteklemeye devam ediyorSonraki Haber

TİKA, Tacikistan’da arıcılığı destekleme...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar