Şekerbank

Bolu’da Ramazan İçerisinde 750 Denetim Gerçekleştirildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bolu’da Ramazan İçerisinde 750 Denetim Gerçekleştirildi
Tofidass

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda kontrol ekipleri, tarladan/çiftlikten imalata, imalattan satışa, satıştan sofraya gıda ürünlerinin üretiminin her aşlamasında kontrol ve izleme faaliyetleri kapsamında Ramazanda denetimlerini 7/24 aralıksız olarak gerçekleştirdi.

Konu hakkında açıklama yapan Bolu Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet MURAT; "Güvenli gıda her bir vatandaşımızın hakkıdır. Bu amaçla hareket eden bakanlığımız ve taşra birimlerimiz 365 gün 7/24 esasına göre devam etmekle birlikte özellikle mübarek Ramazan döneminde suiistimalleri önlemek adına yoğunlaştırılmış bir şekilde denetim faaliyetlerini ifa etmiştir.

Denetimlerimiz özellikle ramazan kolisi gibi kapalı ambalajda yer alan ve son tüketim tarihleri görünmeyen ürünler ve unlu mamuller, ekmek, tatlı, şeker ve şekerli mamuller, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri üreten ve satan yerler olmak üzere gıda üretim, satış ve toplu tüketim işletmelerinde hassasiyetle gerçekleştirildi.

Bunun yanında çiftlikten/tarladan sofraya gıda güvenilirliği kapsamında birincil üretim dahil olmak üzere üretim, işleme, depolama, dağıtım, satış ve toplu tüketim gibi gıda zincirinin tüm aşamalarında, etkin kontrol ve denetim ile tüketiciye yeterli ve güvenli gıda arzını sağlamak için gayret gösteriyoruz. Denetimlerimizde sağlıksız gıdaya müsamaha gösterilmemiştir.

Bu denetimlerde, 5996 sayılı Kanun ve ilgili yönetmelikleri gereği özellikle işletmelerin uyması gereken; Asgari teknik ve hijyenik koşullar, personel hijyenine ait gereklilikler, etiketleme yönetmeliği kapsamında etiket bilgilerinin uygunluğu ve doğruluğu, ürünlerin saklama ve servis koşullarının kontrolleri yapılarak çok geniş kapsamlı bir denetim gerçekleştirilmektedir.

Ramazan başladığından bu yana 7 ekibimiz sahada aktif görev alarak yaklaşık 750 denetim faaliyeti gerçekleştirmiştir. Denetimlerimiz rutin denetimlerin yanında Ramazan ayına özel sıklaştırılarak 7/24 esasında gerçekleştirilmiştir. Olumsuzluklar kapsamında ilgili işletmelere idari yaptırım uygulanmaktadır.

Vatandaşlarımız herhangi bir olumsuzlukla karşılaştıklarında İl/İlçe Müdürlüklerimize bizzat başvurabilecekleri gibi Alo 174 Gıda Hattı veya ortak hat olan 112'yi arayarak şikayetlerini bildirebileceklerini kaydeden İzzet MURAT, 7/24 vatandaşlarımıza hizmet vermek için bu hattımız açık bulunmaktadır" dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ferrero, 10 yılda 50 bin fındık üreticisine ulaştıÖnceki Haber

Ferrero, 10 yılda 50 bin fındık üreticis...

Türk Tarım Ve Gıda Ürünleri Coğrafi İşaret Tesciliyle KorunuyorSonraki Haber

Türk Tarım Ve Gıda Ürünleri Coğrafi İşar...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar