Şekerbank

Beyaz altında hasat zaman

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Beyaz altında hasat zaman
Tofidass

Antbirlik, ekonomik değeriyle ‘beyaz altın’ olarak adlandırılan pamuğun hasadına başladı. Antbirlik iş makineleri, hasat edilen pamuğun kütlü alım fiyatı da 4 lira 50 kuruş olarak belirlendi.

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK), Antalya’da 2020/2021 pamuk hasat sezonunu açtı. Kütlü pamuk alımının kilosunu 4.50 kuruş olarak açıklayan Antbirlik, lojistik filosuna ait pamuk toplama makineleriyle çiftçinin pamuğunu seri bir şekilde hasat ediyor.

Lifiyle tekstile, çiğidiyle yağ sanayisine, küspesiyle de hayvancılık sektörüne ham madde sağlaması dolayısıyla stratejik ürün olan pamuk üretimi bu yıl geriledi. 2020/2021 pamuk sezonunda Antalya’da üretiminde yüzde 15 gibi bir azalma yaşanırken bu yıl 15/18 bin ton rekolte beklendiği açıklandı.

Pamuk hasat sezonunun çiftçilere hayırlı olmasını dileyen Antbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, “Pamuk hasadına seri bir şekilde başladık. Amacımız en az zayiatla sezonu tamamlamak. Çiftçimize, tüm imkanlarımızı kullanarak en iyi fiyatı vermeye gayret gösterdik. İçinde bulunduğumuz pandemi gerçeği nedeniyle dünya piyasalarındaki olumsuzlukları da göz ardı etmemek gerek” dedi.

Kurum olarak modern tarıma öncülük ettiklerini ve çiftçinin ekim/hasat dönemlerinde işlerini hızlandırmak için ciddi yatırımlar yaptıklarına değinen başkan Yavuz, “Tarladan, tesislerimize kadar lojistik araçlarımızla hizmet ediyoruz, Çiftçimizin, toplama, taşıma, işçi gibi derdi yok. Çiftçimiz üretsin, biz toplar, taşır işler ve satarız” diye konuştu.

Pamuk ekiminin yüzde 15 azalmasına dikkat çeken başkan Yavuz, “Çiftçimiz susam, yer fıstığı, silajlık mısır ve tropikal meyve ekimine de yöneldi. Böylelikle bölgemizde ürün yelpazesi genişliyor. Üretimin renklenmesi pamuk adına üzücü fakat tarım adına sevindirici. Biz de gelişen/değişen üretime yönelik plan ve çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Alanar meyve tesisleri covıd-19’a karşı güvenliÖnceki Haber

Alanar meyve tesisleri covıd-19’a karşı...

Büyükşehir ile Toroslar’ın etekleri nergis kokacakSonraki Haber

Büyükşehir ile Toroslar’ın etekleri nerg...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar