Şekerbank

Batman Gıda Tarım ve İnşaat Mobilya Fuarlarının Açılışı Yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Batman Gıda Tarım ve İnşaat Mobilya Fuarlarının Açılışı Yapıldı
3. Batman Gıda Tarım ve İnşaat Mobilya Fuarları törenle açıldı.
Tofidass

17-20 Ekim 2019 tarihleri arasında açık olacak fuarın açılışına; Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus KILIÇ, Batman Valisi Hulusi ŞAHİN, Ak Parti Batman Milletvekili Ziver ÖZDEMİR, Batman İl Emniyet Müdürü Köroğlu KIRAÇ, İl Müdürü Nurettin KIYAS, Ak Parti İl Başkanı Akif GÜR, Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif GÜNEŞ, Kurum Müdürleri, STK ve Oda Temsilcileri, Yatırımcılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çok sayıda firmanın katılım sağladığı fuarda Start Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Ozan ÖZTÜRK, Ticaret Borsası Başkanı Arif GÜNEŞ, Ak Parti Batman Milletvekili Ziver ÖZDEMİR, TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus KILIÇ ve Batman Valisi Hulusi ŞAHİN birer konuşma yaptılar.

Protokol konuşmaların ardından açılış töreni öncesi kürsüye gelerek bir konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ;” Çiftçilerimize son 17 yılda 1.3 milyar lira tarımsal destek verdik. Genç çiftçi destekleme projeleri kapsamında 2016 ve 2018 yılları arasında toplam 738 projeye 45 milyon lira destek sağladık. Verdiğimiz bütün destekler ve yaptığımız çalışmalar neticesinde 2002 yılında 153 milyon lira olan bitkisel üretim değerini 3.3 kat arttırarak 2018 yılında 502 milyon liraya çıkardık. Yine 2002 yılında 75 milyon lira olan hayvansal üretim değerini de tam 20 kat arttırarak 2018 yılında 1.6 milyara çıkardık. Batman son 17 yılda ihracatını 45 kat arttırarak 6 buçuk milyon dolar seviyesine çıkarttı. Batman’a orman ve su alanlarında son 17 yılda toplam 1.1 milyar liralık yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlarıyla yıllık 483 milyon kilovat saat enerji üretme kapasiteli Batman Barajı’nı hizmete aldık. Çiftçilerimiz için en önemli kalem mazottur. Bakanlık olarak tarımda teknolojik bir devire imza attık. Mazot ve yakıt parası cebimizi yakıyor. Benim çiftçimin cebinde mazot için harcadığı her kuruşun yüzde 90’ı kalacak. Yakıt maliyeti kaynaklı sorunları inşallah tarihe gömeceğiz. Yazılımı da tasarımı da yerli ve milli elektrikli traktörümüz test aşamasındadır. Çiftçimizin hali hazırda kullanmış olduğu traktörü de dönüştüre bileceğiz. Modern marka ayırmadan beygir gücüne geri dönüşüm işlemi yapabileceğiz. Gübre içinde kolları sıvadık araştırma yerlerimizde akıllı tarım çalışmaları kapsamında yüzde 30 gübrede tasarruf sağlayacağız. Bunun anlamı bugün ödediğinizden yüzde 30 daha az ödeyerek alacağınız gübre çeşitlerimiz yakında inşallah piyasada olacaktır. Çevre dostu bitkisel üretimde hassas tarım uygulamaları proje sonuçlarının müjdesini en kısa sürede çiftçi kardeşlerimize duyuracağız.” Diye konuştu.

Konuşmaların ardından Gıda Tarım ve İnşaat Mobilya Fuarlarının açılışı törenle gerçekleştirildi. Gıda Tarım stantlarını gezen Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, bölgenin organik ve yöresel lezzetlerini tattı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hayvancılık Ve Seracılıkta Yüzde 50 Hibe DesteğiÖnceki Haber

Hayvancılık Ve Seracılıkta Yüzde 50 Hibe...

Bebeklerde Tortikollis TehlikesiSonraki Haber

Bebeklerde Tortikollis Tehlikesi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar