Şekerbank

Başkentin Su Kaynaklarında Yetişen Balıklar Kitaplaştırıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkentin Su Kaynaklarında Yetişen Balıklar Kitaplaştırıldı
Ankara Büyükşehir Belediyesi; Başkentte balıkçılıkla uğraşan vatandaşlara yönelik rehber niteliği taşıyan bir kitap hazırladı. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığının Ankara Üniversitesi Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi ile yaptığı protokol kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların derlenmesiyle ortaya çıkarılan “Ankara’nın Göllerindeki Doğal Hazine” adlı eserde, 135 göl ve gölet ile 20 barajda yetişen 35 balık türü detaylı olarak anlatılıyor.
Tofidass

Ankara Büyükşehir Belediyesi, su kaynaklarının korunması, kirletilmemesi ve mevcut kaynaklardan en yüksek faydanın sağlanması amacıyla önemli projelere imza atmaya devam ediyor.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Ankara Üniversitesi Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi arasında yapılan protokol kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların derlenmesiyle, Başkentte balıkçılıkla uğraşan vatandaşlara yönelik “Ankara’nın Göllerindeki Doğal Hazine” adlı kitap hazırlandı.

Kitap Rehber Niteliği Taşıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Ankara’nın Göllerindeki Doğal Hazine” adlı kitabın ön sözünde balık türlerinin popülasyonlarını artırmak, balık varlığının sürdürülebilirliğini sağlamak üzere balıkçıları ve sivil halkı bilgilendirme çalışmalarının gerçekleştirildiğine vurgu yaparak, “Ülkemizin su ürünlerindeki gücünü, Ankaralı vatandaşlarımıza hissettirme sorumluluğu olan belediyecilik anlayışıyla hareket etmekteyiz. Kişi başına balık tüketimi ortalaması 7,6 kg olan ülkemizde, yenilediğimiz balık hali ve lojistik desteklerimiz sayesinde Ankara’da kişi başına balık tüketimini 16 kg seviyelerine çıkarmış olmanın mutluluğunu yaşamaktayım” dedi.

Proje aşamasında, Başkentteki 135 göl ve gölet ile 20 barajın mevcut durumları analiz edilerek tatlı sularda yetişen 35 balık türü tespit edildi. Çalışma verileri ışığında yapılan tespit ve analiz çalışmaları kitaplaştırılarak hem balıkçılara hem de bilim dünyasına hizmet etmesi amacıyla rehber niteliğindeki eser okurların bilgisine sunuldu.

Balık tüketiminin artırılması, doğru zamanda avlanma kültürünün yaygınlaştırılması ve vatandaşların taze balığa erişiminin kolaylaştırılması amacıyla hazırlanan kitap “https://s.ankara.bel.tr/files/2024/02/22/856f8c1a4b9ea4e6531331103fc36d08.pdf” adresi üzerinden okuyucularla buluşturuldu.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Büyükşehir’in Desteği İle Çiftçilerin İşi KolaylaşıyorÖnceki Haber

Büyükşehir’in Desteği İle Çiftçilerin İş...

Mahalleli sütünü daha iyi şartlarda muhafaza edecekSonraki Haber

Mahalleli sütünü daha iyi şartlarda muha...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar