Şekerbank

Bakan Pakdemirli'den Saman İthal Edildiği İddialarına Yanıt

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Pakdemirli'den Saman İthal Edildiği İddialarına Yanıt
Söz Sizde Tarım Orman Buluşmaları" kapsamında düzenlenen Kayseri Tarım ve Orman Sektör Buluşmaları Toplantısı'nda, konuşan ve Türkiye'nin saman ithal eden bir ülke olduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Tofidass

Bir dizi programa katılmak üzere Kayseri'ye giden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, son günlerde polemik konusu olan saman ithalatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Söz Sizde Tarım Orman Buluşmaları" kapsamında düzenlenen Kayseri Tarım ve Orman Sektör Buluşmaları Toplantısı'nda, konuşan ve Türkiye'nin saman ithal eden bir ülke olduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığının altını çizen Bakan Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her konuşmada şunu söylüyorum, tarım siyaset üstü bir meseledir. Ağzımızdan karnımıza giden yolda tükettiğimiz bu bereketli toprakların kutsal ürünlerini lütfen siyasete alet etmeyelim. Ama ne yazık ki günlük siyasete bunlar alet ediliyor. CHP'nin Genel Başkanının eline ekipleri bir kağıt tutuşturuyorlar. Diyorlar ki 'İsviçre'den saman ithal ediyoruz.' Hemen çıkartıp baktık. Gelen, tam 32 kilo. 32 kilo birisi aynı gümrük tarife pozisyonundan bir şey getirmiş ama bu hububat kapçığı, et obur böceğin yastığı, öyle diyelim. 6 bin 500 liraya getirmiş. Yani kilosu 200 liraya geliyor. Kimse de kontrol etmemiş, Genel Başkanlarına verirken. Genel Başkan da dedi ki 'Türkiye İsviçre'den saman ithal ediyor.' Karşılığını Cumhurbaşkanı verince herkesin karnı ağrıyor. Tekrar tekrar söylüyorum, Türkiye kendi kendine yeterli bir ülkedir. 18 milyar dolar ihracatı, 12 milyar dolar ithalatıyla kendi kendine yüzde 150'den fazla yeterli bir ülkede kimsenin benim üreticimin, köylümün, çiftçimin, besicimin moralini bozmaya hakkı yoktur. Klavye silahşorlarının, bir kısım medya mensuplarının yalan yanlış haber yapmaya, söylenenleri cımbızla çekmeye hakkı yoktur. Besin maddelerimiz üzerinden kimsenin spekülasyon yapma hakkı yoktur."

Konuşmasında Kayseri'ye yapılan yatırımlardan bahseden Pakdemirli, kentte ilk defa manda sütü işleyen bir işletmenin faaliyete geçtiğini ve buranın günlük bir ton süt işleme kapasitesi olacağını söyledi. 2 milyon 300 bin fidanı toprakla buluşturmayı hedeflediklerini ve Kayseri'de 1,5 milyon fidanı üreteceklerini belirten Pakdemirli, sosyal ağaçlandırma projelerine devam edeceklerini aktardı.

10 ayrı ilçede bulunan 25 mahallede de 2B orman kadastro çalışmalarını tamamlayacaklarını vurgulayan Bakan Pakdemirli "15 tarım kredi kooperatifi marketi açacağız ve tüm istihdamı bölge insanından sağlayacağız" dedi.

Çiğ süt desteklerinde de Kayseri'ye düşen miktarın 185 milyon lira olduğunu anlatan Pakdemirli, "Bütün imkanlarınızı seferber edin, yeter ki benim çiftçimin yüzü gülsün." diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

2020'DE TARIMA 22 MİLYAR LİRALIK DESTEK

2002'de tüm desteklerin toplamda 1,8 milyar lira iken 2020 rakamları ile 22 milyar lira destek dağıtacaklarını anlatan Bakan Pakdemirli şöyle konuştu:

"Bugün Türkiye'de hiçbir bakanlığın bütçesi herhangi bir kalemde artmaz iken Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri ile Hazine ve Maliye Bakanımızın destekleri ile oldu. Türk tarımının yıllık ortalama büyümesi birçok Avrupa ülkesinin ötesinde. O, herkesin saydığı Hollanda'nın da ötesinde, Fransa'nın da ötesinde. Tarımsal hasılada Avrupa'da, her yıl değişmekle beraber ya birinciyiz ya ikinciyiz. Dünyada da ilk ondayız. Türkiye'nin büyümesi Hollanda'dan da daha fazla, son 17 yılda, İspanya'dan da Fransa'dan da Danimarka'dan da hepsinden daha fazla oldu. Bu başarı iktidarımızın başarısı değil. Destek bizden, çalışmak, gayret sizden. Bereket de Allah'tan. Bu Rabb'imin verdiği bir bereket, ülkemiz topraklarına ama başarı sizin başarınız."

Tarımsal gayri safi milli hasılanın 2002'de 37 milyar liradan, yaklaşık 6 misline yakın bir rakamla 216,7 milyar liraya geldiğini belirten Bakan Pakdemirli "Bu sene de 250 milyar liraya yaklaşmasını bekliyoruz. 2019'un henüz verileri açıklanmadı. 193 ülkeye tarımsal ürün ihraç ediyoruz, 5,3 milyar dolar dış ticaret fazlası olan bir ülkeyiz. 2002-2018 yılları arasında 4,7 kat artan ve 3,8 milyar dolardan 18 milyar dolara yükselen bir ihracatımız var. 193 ülkeye 1827 tarımsal ürün ihraç ediyoruz"  değerlendirmesinde bulundu.

AROMA TAKVİYELİ ÜRÜNLERİN YASAKLANMASI

Aroma takviyeli ürünlerin yasaklanmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan ve daha önce Türkiye pazarında satıldığını vurgulayan Pakdemirli "Bunlar tüm dünyada aslında benzerleri bulunan, aromalı takviyelerle yapılan ürünler. Biz bu ürünleri sağlıksız ürünler oldukları için ortadan kaldırmadık. Biz vatandaşımıza, milletimize, uzun vadeli sağlığına, uzun vadeli diyetine, uzun vadeli yeme alışkanlıklarına daha faydalı olsun diye bu ürünlerin ortadan kalkmasını istedik. Sebebi şu, bu ürünler mesela nar ekşisi, bir nar ekşisi var, bir de nar ekşisi sosu var. Nar ekşisi sosu daha çok ağırlıklı glikoz şurubundan yapılır. İşte pekmez, gerçek bir pekmez var, bir de şuruptan yapılan pekmezvari şeyler vardı. Bu ürünler dünyanın her tarafında gıda kodeksinde yar alan ürünler ama biz her zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletimize daha sağlıklısını yedirmek maksadıyla bazı tedbirler aldık. Dedik ki bu ürünleri artık Türkiye'de üretmeyelim. Ama şuna da müsaade ediyoruz. Yurt dışından bir talep varsa da bu ürünleri üretip gönderebilirsiniz. Bu ürünleri artık üretmeyelim, üretmesini tamamen yasaklıyoruz ama piyasaya da bir geçiş tanıyalım dedik. Hemen veryansın edildi. Halbuki bu ürünler düne kadar piyasada vardı. Biz bunları yasaklayana kadar kimsenin haberi de yoktu" diye konuştu.

"83 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK"

Bu yıl 83 milyon fidanı toprakla buluşturmayı hedeflediklerini de aktaran Bakan Pakdemirli, "Vatandaşlarımızla birlikte 83 milyon fidanı hep birlikte bu yıl çeşitli tarihlerde toprakla buluşturuyor olacağız. Çünkü 83 milyon vatandaşımız varsa 83 milyon kişinin her birisi için birer fidan dikelim istedik. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Bize destek olmak için her 11 Kasım'ı Mili Ağaçlandırma Günü olarak ilan etti ve bundan sonra her 11 Kasım'da bu ağaçlandırmaya devam ettiriyor olacağız. Bu sene çeşitli tarihlerde 83 milyona varan bir ekimimiz olacak. Yakında bu tarihleri açıklayacağız." şeklinde konuştu.  

"ELEKTRİKLİ TRAKTÖRÜ İNŞALLAH BU SENE SONLANMADAN ÇİFTÇİMİZE ULAŞTIRACAĞIZ"

Kayseri Tarım Fuarı'nda sergilenen elektrikli traktörün prototipine değinen Bakan Pakdemirli "Eğer fuara uğramadıysanız, mutlaka uğrayın. Burada çok güzel bir prototip geliştirdik. İnşallah bu sene sonlanmadan bantlardan da çıkacak vaziyette bu elektrikli traktör. Yüzde 10'dan yüzde 90 şarja 45 ile 65 dakika arasında geliyor. 105 beygir gücünde, 4 tekerden çekişli. Manevra ve düvenleme kabiliyeti olan, tarlada en zor işlere dayanabilen bir prototip geliştirdik. İnşallah çiftçimize bu sene sonlanmadan bunu seri üretim olarak ulaştırmayı hedefliyoruz" açıklamasını yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kayseri programı kapsamında valiliği de ziyaret etti. Bakan Pakdemirli ayrıca Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Özhaseki'ye geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2 Milyar 674 Milyon TL Destek Hesaplara YatıyorÖnceki Haber

2 Milyar 674 Milyon TL Destek Hesaplara...

Üreticinin Tarım Krediye Borcu 10 Milyar TL'ye YaklaştıSonraki Haber

Üreticinin Tarım Krediye Borcu 10 Milyar...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar