Şekerbank

Bakan Pakdemirli: Mersin’de Küçükbaş Hayvan Varlığı, 1,5 Milyon Başı Geçti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Pakdemirli: Mersin’de Küçükbaş Hayvan Varlığı, 1,5 Milyon Başı Geçti
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Mersin'de Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen "Kıl Çadırlar Aydınlanıyor Proje Tanıtımı ve Sertifika Programı"na katıldı.
Tofidass

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Mersin'de Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen "Kıl Çadırlar Aydınlanıyor Proje Tanıtımı ve Sertifika Programı"na katıldı.

Programdaki konuşmasına "Mersinlilere büyük geçmiş olsun" diyerek başlayan Bakan Pakdemirli "Yaşanan büyük sel afeti nedeniyle hayatını kaybeden iki vatandaşımıza, Allah'tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diliyorum. Bakan yardımcımızın koordinasyonunda ekiplerimizle günlerdir sahadayız. İnşallah yaraları beraber saracağız. Şu konuda içiniz rahat olsun. Taşkını baskıladık. Hasar ve zarar tespit çalışmalarımıza zaten başlamıştık, inşallah bir an önce tamamlayacağız. Zararı karşılamak için de gerekeni yapacağız" diye konuştu.

DEVLET DAİMA ÇİFTÇİSİNİN YANINDA

Devletin daima çiftçisinin yanında olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli "Tabi bundan sonrası için de gerekli tedbirleri alacağız. Mesela; Tarsus'ta Berdan Nehri üzerindeki seddeleri daha da yükselteceğiz. Yine Berdan Nehri üzerindeki eski köprüyü yenileme işini de bir an evvel tamamlayacağız" dedi.

Derelerin üzerlerinin örtülmesinin taşkın zararın en büyük sebeplerinden biri olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli "Biz bu konuda, DSİ aracılığıyla Belediyeleri uyarmıştık. Onlar da sahile yakın yerlerde bazı bölümlerde derelerin üzerlerini açmışlar. Fakat bu konuda tekrar uyarılarımızı yaptık, bu işi çözmemiz lazım" değerlendirmesinde bulundu.

KREDİLER YAPILANDIRILACAK

Çiftçilerin Ziraat Bankası'ndan kullanmış olduğu kredilerin yapılandırılacağını ifade eden Bakan Pakdemirli "Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak dün duyurdu. Çiftçilerimizin Ziraat Bankasından kullandığı kredilerin doğal afetlerden etkilenen veya ekonomik sebeplerden dolayı
kredi geri ödemelerinde sorun yaşayan, fakat binbir zahmetle tarımsal faaliyetlerini devam ettiren çiftçilerimize, üreticilerimize verdiğimiz krediler, yıllık % 9 faiz oranıyla, 5 yıla kadar uzun vadeli yeniden yapılandırılacak. İnşallah böylece, ödeme zorluğu çeken çiftçilerimize, üreticilerimize
kolaylık sağlamış olacağız" açıklamasını yaptı.

Bir buçuk yılda, 17 yurtdışı ve 62 il ziyareti ile toplam 194 program gerçekleştirdiklerini belirten Pakdemirli "Bütün bu programları; sahayı dinlemek, sizleri anlamak için yaptık. Dünyadaki gelişmelerin hızından geri kalmamak adına; bürokrasiyi azaltarak, yeni tarım politikalarımızla seri ve etkili bir süreci yönetmeye çalışıyoruz. Bunun için, geçtiğimiz aylarda ülkemiz tarihinin en geniş katılımlı Tarım Orman Şûra'sını, "Ortak Akıl" buluşmalarıyla gerçekleştirmiştik. 1,5 aydır da bu büyük bilgi, plan ve proje hazinesinden yol haritamızı çıkarmaya çalışıyoruz" dedi.

MERSİN'DE SON 17 YILDA, HAYVANCILIK SEKTÖRÜNE, 502 MİLYON LİRA HİBE

Bakanlık olarak Mersin'de hayvancılığın geliştirilmesine yönelik çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini söyleyen Bakan Pakdemirli "Son 17 yılda, hayvancılık sektörümüze, 502 Milyon Lira hibe desteği sağladık. Verdiğimiz bu destekler ve yetiştiricilerimizin azimli çalışmaları neticesinde Mersin'imizin hak ettiği seviyelere yükseldiğini görmek mutluluk verici.  Bunun en güzel örneği de; Mersin'in keçi varlığından ülkemizde 1. sırada olması ve toplam küçükbaş hayvan varlığında da 6. sırada olmasını gösterebiliriz" diye konuştu.

MERSİN'DE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞI, 1,5 MİLYON BAŞI GEÇTİ

2019 yılında, Mersin ilindeki küçükbaş hayvan varlığının, 1,5 milyon başı geçtiğini belirten Pakdemirli şöyle devam etti:

"Tabi bunlarla yetinmedik, yetinmeyeceğiz. Zira dünyadaki ve ülkemizdeki nüfus artışına ve ete olan talebe bağlı olarak piyasadaki ihtiyaca göre kısa ve uzun vadeli planlamalar üzerinde de çalışıyoruz. Bununla birlikte, 2019 yılında 504 bin litre süte destek sağladık. 2018 yılında Mersin ilimizde yaklaşık 700 bin baş hayvana, 17,4 Milyon Lira destekleme ödemesi yaptık.  Mersin'de 2018 yılında 615 işletmeye 3,1 Milyon Lira sürü yöneticisi istihdam desteği verdik.  Mersin'de son 17 yılda ORKÖY Süt Koyunculuğu Projeleri kapsamında; toplam 937 aileye, günümüz tutarlarıyla 35 Milyon Lira kredi ve hibe desteği verdik. Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında;112 küçükbaş hayvancılık projesi uygulayarak, genç çiftçilerimize toplam 3 Milyon 360 Bin Lira hibe ettik"

2002 yılında 930 Bin Lira olan yem bitkileri desteklemelerini 2018 yılında, 3 Milyon Liraya çıkardıklarını vurgulayan Pakdemirli, böylelikle son 17 yılda, 58 Milyon Lira yem bitkileri destekleme ödemesi yaptıklarını kaydetti.

Ülkemizden Canlı Koyun-Keçi İhracatı kapsamında, 2019 yılında; Azerbaycan, Katar, Sudan, Irak ve Lübnan olmak üzere toplam 5 ülkeye, 141 bin küçükbaş hayvan ihraç ettiklerini belirten Bakan Pakdemirli "İnşallah Mersin'imiz bu konuda barındırdığı potansiyeli ile öncü illerimizden biri olacaktır. Diğer taraftan; 2019 yılında sürü büyütme ve yenileme desteğini uygulamaya koyduk. Bu bağlamda; bir önceki yılda doğan kuzu ve oğlaklardan anaç vasfına ulaşan ve ilk defa sürüye katılan hayvan başına 100 Lira destekleme ödeyeceğiz" diye konuştu.

2020 yılında, Koyun ve Keçi Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi'ne Mersin ilinde devam edeceklerini belirten Bakan Pakdemirli "Sürü Yöneticisi (Çoban) İstihdam Desteğini inşallah 10.000 işletmeye çıkararak, 50 Milyon Lira destekleme ödemesi yapacağız. Mersin'in de bu desteklemeden azami derecede yararlanacağına inancım tam" değerlendirmesinde bulundu.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ETİ TÜKETİMİNİN ÖZENDİRİLMESİ ÇALIŞMALARI SÜRECEK
Küçükbaş hayvan eti tüketiminin özendirilmesi ve pazar payının artırılmasına yönelik çalışmalarının hız kazanacağını ifade eden Pakdemirli "Hedefimiz olan; toplam kırmızı et üretimimizde, küçükbaş eti üretim payını, %10'dan %20'lerin üzerine taşımaktır. İnşallah bu hedefimize de, sizlerin gayretiyle vâsıl olacağız. ORKÖY kapsamında; orman köylülerimizin desteklenmesi amacıyla "Besi Koyunculuğu" ve "Süt Koyunculuğu" Projelerini yürütmeye devam edeceğiz.  IPARD Programı kapsamında; Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar başlığı altında, küçükbaş hayvancılığa destek sağlıyoruz" dedi.

"MERSİN'DE BUGÜN 2 GÜZEL PROJENİN TANITIMINI YAPIYORUZ"

Mersin'de bugün 2 güzel projenin tanıtımını yaptıklarını ifade eden Bakan Pakdemirli Konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Kıl Çadırlar Aydınlanıyor Projesi kapsamında 300 adet güneş enerji sistemi ile 200 adet koyun yün kırpma makinesi dağıtacağız. Proje büyüklüğü 1.535.000 TL olup bunun yüzde 25'i, eş finansman olarak yetiştiriciden karşılanacak. İkinci projemiz ise; Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi. Bu proje kapsamında da Mersin'de 7 adet alt proje uygulanmakta olup, projeler ile ıslah yapılan İvesi ve Güney Karaman ırkları ile Kıl Keçisinin verimlerinde artışlar sağladık. Bugüne kadar proje uygulanan 343 üyeye de Bakanlığımız tarafından toplamda 21,7 Milyon TL destek verdik. Yine bugün Mersin'imizde açılan Sürü Yönetimi Elemanı kurslarını bitirenlere sertifikalarını vereceğiz. 2014 yılından bugüne kadar açılan kurslarda 3.583 üye sertifika sahibi yapılarak, Bakanlığımızın verdiği sürü yönetimi desteğinden faydalanmasının önü açılmıştı. Bugün de 2019 yılında şartları yerine getiren 615 üyeye, 3,1 Milyon Liralık desteklemesi için inşallah sertifikalarını takdim edeceğiz"

HEDEF, NÜFUSUMUZ KADAR KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞINA SAHİP OLMAK

Hedeflerinin nüfusumuz kadar küçükbaş hayvan varlığına sahip olmak olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli "Hedefimize ulaşmak için Bakanlık olarak birçok proje yürütüyor, yetiştiricilerimize pek çok kalemde hibe desteği sağlıyoruz. Bildiğiniz gibi "Anaç Koyun Keçi Desteği" ile "Çoban İstihdam Desteği" de bu kapsamda yürüttüğümüz projelerimiz arasında yer alıyorlar. Fakat yetiştiricilerimizin, bu projelerimize müracaat noktasında bazı sıkıntılar yaşadığının bilgini aldım. Konuyla ilgili olarak, siz değerli kardeşlerimin,  herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm talimatları verdim" diye konuştu.

Mersinli yetiştiricilerin eliyle, emeğiyle 2020 yılının, küçükbaş hayvancılıkta rekorlarla dolu bir yıl olacağına inandığını ifade eden Bakan Pakdemirli "Şundan emin olabilirsiniz: Biz Bakanlık olarak yanınızda, sağınızda, solunuzda, arkanızdayız. İnşallah bu sene de; destek bizden, yetiştirmek sizden" diyerek sözlerini tamamladı.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kayseri Şeker’e Olan Güven Her Geçen Gün ArtıyorÖnceki Haber

Kayseri Şeker’e Olan Güven Her Geçen Gün...

Bakan Pakdemirli’den Keçi Üreticilerine MüjdeSonraki Haber

Bakan Pakdemirli’den Keçi Üreticilerine...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar