Şekerbank

“Anadolu Manda Islah Projesi” Kapsamında İşletme Sayısı Artıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Anadolu Manda Islah Projesi” Kapsamında İşletme Sayısı Artıyor
Tofidass

Samsun’da uygulanan “Halk Elinde Anadolu Mandası Islah Projesi” kapsamında projeden yararlanan 19 Mayıs ilçesi Yörükler Mahallesinde Derya Sözen’e ait manda işletmesi teknik personeller tarafından ziyaret edilerek gerekli kontroller yapılıyor.

İşletme ziyaretine 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesinde görevli Proje Lideri Prof. Dr. Hüseyin Erdem, Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, Manda Yetiştiriciliği Birlik Başkanı İsmail Metin, 19 Mayıs İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal ve ilgili şube müdürleri ziyaret etti.

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, burada yaptığı açıklamasında; “Halk Elinde Anadolu Mandası Islah Projesi ile, İlimizde; 2011 yılında Bafra, Çarşamba ve 19 Mayıs İlçesinde başlamış ve 2013 yılında Vezirköprü ile 2016’da Lâdik ilçelerinin dâhil edilmesiyle toplam 5 ilçede TAGEM, Üniversite, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Manda Yetiştiricileri Birliği ile ortak yürütülmektedir.

Proje ile; saf yetiştirme ve seleksiyon yöntemi kullanılarak ıslah çalışmalarının yürütülmesi, gelecekte birliklere ve çiftçilere kendi ıslah sistemlerini kurmaları konusunda uygulamalı eğitimlerin yapılması, süt verimi yüksek yeni generasyonlar elde edilmesi, büyüme özellikleri yüksek malaklar elde edilmesi, üretim tekniklerinin geliştirilmesi, ve bilinçlenmenin  sağlanması, hayvan sayısının arttırılarak üretici ve ülke ekonomisine katkı sağlanması, kayıtlı yetiştiriciliğin yaygınlaştırılması amaçlanmıştır.

Kayıt altına alınan anaç mandalardan doğan malaklarda doğum, 6. ay ve 12. ay ağırlıkları tartılmakta, doğuran mandalarda en az 5 ay süt verim kontrolü yapılmakta, veriler Manda Yıldızı Programına girilmekte ve hesaplamalar sonucu damızlık seçimleri yapılmaktadır.  Yapılan bu çalışmalar ve değerlendirmeler sonucunda, bu Proje ile ilimizin manda sayısında önemli derecede artışlar olmuş, mandalarımızın süt verimleri artmış, projeden doğan malakların canlı ağırlıkları yükselmeye başlamış, yetiştiricilerde manda yetiştiriciliği konusunda bilinçlenme başlamış, kayıt tutma ve kayıtlı yetiştiricilik yaygınlaşmış, yetiştirici ile bakanlık ve üniversite arasında ilişkiler gelişmiş, manda ve ürünlerinin tanıtım ve yaygınlığı artmış  ve yetiştiricilere destekleme ödemesi  yapılmıştır.

Proje kapsamındaki yetiştiricilere her yıl yayınlanan Tarımsal Desteklemelere ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlenen miktarlarda hayvan başına destekleme yapılmaktadır.2022 Yılı destekleme miktarı boğa ve yıl içerisinde doğuran anaç manda için 2.000 TL, yıl içerisinde doğurmayan anaç manda için ise 1.200 TL’dir.2022 yılında 91 işletme 3.124 manda ve 1.018 malak için toplam 6.254.600 TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Üreticilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Zeytin Ağacı Uyuyamadı, Çiçeği Boş VerdiÖnceki Haber

Zeytin Ağacı Uyuyamadı, Çiçeği Boş Verdi

Gölköy Üretim İstasyonunda Balık Sağımları BaşladıSonraki Haber

Gölköy Üretim İstasyonunda Balık Sağımla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar