Şekerbank

30 Yıldır Kullanılmayan Araziler Tarıma Kazandırıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
30 Yıldır Kullanılmayan Araziler Tarıma Kazandırıldı
Tofidass

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın talimatları ve Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'nin direktifleri doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen "Atıl Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması" projesi kapsamında; Yeşilhisar İlçesinde çeşitli nedenlerle ekilemeyen, etkin ve verimli kullanılmayan, tarımsal üretimde kullanılmayıp yaklaşık 30-40 yıldır boş bırakılan, sonrasında proje ile tarıma kazandırılan 1713 dekar alanda Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa ŞAHİN incelemelerde bulundu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Şahin inceleme gezisinde yaptığı açıklamada; "İlimizde bugünün şartlarında yaklaşık 2000 dekarın üzerinde alanın geçmişte kullanılıp artık kullanılmadığı tespit edildi. Bu alanlardan en büyüğünün de (yaklaşık 1700 dekarlık kısmının) Yeşilhisar İlçemizde olduğu belirlendi. Söz konusu alanın, geçmişte kullanılmış olmakla beraber yaklaşık 30-40 yıllık bir süre zarfında hiç kullanılmamış olması sebebi ile bu alanların yeniden tarıma kazandırılması çalışmalarını başlattık. İçinde bulunduğumuz saha 1173 dekarlık bir alandan oluşmakta ve 173 dekarı drenaj kanalı olması nedeniyle kullanılamaz vaziyettedir. Geriye kalan 1000 dekarlık alanda ise üreticimiz ekim dönemi başında arazinin ne getireceğini çok da bilemediği için bir kısmına çavdar, bir kısmına buğday ve ayçiçeği ekmiştir. İnşallah bundan sonraki süreçte hasat döneminde de buraya geleceğiz." dedi. 

İl Müdürü Mustafa ŞAHİN, konuşmasının devamında; “Atıl olduğu varsayılan arazilerin tamamı gözden geçirilip kullanılabilir durumda olanların tamamını üreticilerimizin emrine sunmaya çalışacağız. 2021 yılı üretim sezonunda bu sahalarda anıza direkt ekim yöntemi ile ekim yapmayı planlıyoruz. Ramazan ayının ve bayramının yüzü suyu hürmetine önümüzdeki süreç içerisinde pandeminin bitmesini ve insanlarımızın daha rahat ortamlarda tarımsal üretim yapabilmelerini temenni ediyorum. Başta Kayseri'li üreticilerimiz olmak üzere tüm üreticilerimize bir kez daha minnettar olduğumu ifade etmek istiyorum. Sezonun bol bereketli geçmesini diliyorum." dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HEKTAŞ, tüm çiftçilerin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyorÖnceki Haber

HEKTAŞ, tüm çiftçilerin Dünya Çiftçiler...

Tarım Bakanı dökülen sütleri görmüyor mu?Sonraki Haber

Tarım Bakanı dökülen sütleri görmüyor mu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar