Şekerbank

2024 Yılı ÇKS Güncellemeleri 2 Ocak 2024 Tarihinde Sona Eriyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
2024 Yılı ÇKS Güncellemeleri 2 Ocak 2024 Tarihinde Sona Eriyor

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 23 Eylül 2022 tarih ve 31962 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Yönetmelik ve Çiftçi Kayıt Sistemi Uygulama Talimatı   gereğince çiftçilerin belirlenen tarihlerde ÇKS kayıtlarını tamamlaması gerekiyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam; “2024 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları 1 Eylül 2023 tarihinde başladı ve 2 Ocak 2024 tarihinde sona erecektir. Çiftçilerimiz yeni kayıt ve bilgi güncellemesi için, 2 Ocak 2024 tarihine kadar bağlı bulundukları İlçe Müdürlüklerine başvurmalıdır.  Daha önceden ÇKS kaydı olan üreticilerimiz ise, bilgilerinde bir değişiklik yok ise, e-Devlet kapısı üzerinden yine 2 Ocak 2024 tarihine kadar kayıtlarını yenileyebileceklerdir.

5 Nisan 2023 tarihinde 5488 sayılı Tarım Kanunu'nda yapılan değişiklikle tarımsal üretim planlanması konusunda Bakanlığımıza yetki verilmiş olup, bu kapsamda Bakanlığımızca çalışmalar başlatılmıştır. Tarımsal üretimin planlanması ile gıda güvencesi ve güvenliğinin sağlanması, verimliliğin artırılması, çevrenin korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması için Bakanlıkça belirlenen ürün veya ürün gruplarının üretimine başlanmadan önce izin alınması zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle Tarımsal Üretim Planlaması kapsamında kayıt alına alınmayan alanların da kayıt altına alınması önem arz etmektedir.

Ayrıca Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, Tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanlar kayıt altına alınabilecektir.

2024 yılı üretim sezonunun tüm üreticilerimiz için hayırlı ve bereketli olmasını diliyor, tüm üreticilerimizi başvuru tarihlerini kaçırmadan kayıtlarını tamamlaması için İlçe Müdürlüklerimize bekliyoruz.” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Marmarabirlik’ten 332 milyon TL ödemeÖnceki Haber

Marmarabirlik’ten 332 milyon TL ödeme

İthalat formülü yükselişi durduramadı: Kırmızı etin fiyatı yüzde 85 arttıSonraki Haber

İthalat formülü yükselişi durduramadı: K...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar