Şekerbank

2023 İlkbahar Dönemi Şap Aşılamaları Devam Ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
2023 İlkbahar Dönemi Şap Aşılamaları Devam Ediyor
Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen programlı aşı kampanyaları doğrultusunda 2023 yılı ilkbahar şap aşılaması çalışmaları devam ediyor.
Tofidass

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen programlı aşı kampanyaları doğrultusunda 2023 yılı ilkbahar şap aşılaması çalışmaları devam ediyor.

Konu hakkında açıklama yapan Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet MURAT; "Şap hastalığı çok hızlı bulaşma karakteri olan, hızla yayılan, sınır tanımayan ve hayvansal üretime büyük darbe vuran Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) gibi uluslararası kuruluşlar tarafından dünyada yok edilmesi hedeflenen ihbarı mecburi bir hastalıktır. Şap hastalığına neden olan virüs ortalama 4 yılda bir değişime uğrayarak hayatta kalma savaşını sürdürmekte ve yeni değişime uğramış şap virüsü hali hazırda kullanılan aşıları kullanışsız duruma getirebilmektedir. Bakanlığımız bünyesinde çalışan Veteriner Hekimlerin saha örneklerinden faydalanılarak, Şap Enstitüsü Müdürlüğünün çalışmaları ile yeni şap türüne karşı aşılar sürekli güncellenmektedir. Şu anda başlayan aşılamalar bu yeni aşılarla yapılıyor. Yetiştiricilerimiz hayvanlarını aşılatmayı ihmal etmemeli, aşılanmamış hayvan bırakmamalıdır.

Bolu İl genelinde 2023 yılı ilkbahar şap aşı programı kapsamında 106 bin 300 adet Büyükbaş plan dahilinde ve bunun yanında vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda küçükbaş hayvanın aşılanmasını planladık. İşletmelerimiz kapı kapı ziyaret edilerek şap hastalığına karşı aşılama çalışmalarımız yapılmaktadır.

Şap aşılama çalışmaları kapsamında ilkbahar dönemi için ilimizde bulunan 106.300 büyükbaş hayvanımızın 94 bin 154 adedi bu güne kadar aşılanmış olup %88,57 gerçekleşme oranı kısa süre içerisinde %100’e tamamlanacaktır” dedi.

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet MURAT hayvanlarının aşılanması konusunda hassas ve titiz davranan Bolu'lu yetiştiricilere teşekkür etti.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Üreten Bolu’ya 7 Milyon 206 Bin TL DestekÖnceki Haber

Üreten Bolu’ya 7 Milyon 206 Bin TL Deste...

Şebinkarahisar’da Çiftçilere Yüzde 75 Hibe Destekli 6 Ton Nohut Tohumu DağıtıldıSonraki Haber

Şebinkarahisar’da Çiftçilere Yüzde 75 Hi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar