Şekerbank
Zühal İrgaş

Zühal İrgaş

Mail: [email protected]

Seferberlik ilan edildi !!!

“Sudan sebeplerle susuz kalmayalım” başlıklı daha önceki yazımda, hasta olan dünyamıza bir damla su verilmesi yönünde yapılması gerekenleri bir nebzede olsa kaleme aldım. İklim değişikliğine bağlı olarak yaşanan su cefası, ülkemizin de önemli bir sorunu. Ülkemizin yoksul olduğu kaynakları arısında yer alan su,  yıllık tüketimimizin %74’ü sulama, %13’ü içme-kullanma, %13’ü ise sanayi suyu ihtiyaçlarında kullanılmakta olmasından dolayı, özellikte tarımsal faaliyetlerimizde yapılacak düzenlemelerin için devlete çok iş düştüğü ve su kullanımını kontrol altında tutmasında, önemli yöntemler var olduğu yönünde vurgularım olmuştu.

Aklın yolu birdir…

Su Verimliliği Seferberliği Başlıyor

İklim değişikliğine bağlı su stresi yaşayan ülkemizde ev, iş yeri ve sanayide su kayıplarının önlenmesi, yasal altyapının oluşturulması, tarımda modern sulama yöntemlerinin kullanılması, halkın bilincinin artırılması hedefleriyle Su Verimliliği Seferberliği, Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde ülke genelinde yürütülecek.

Çocukluğumda, dedemin gece uyandırıp ağaçları suladığımız zaman anlam veremediğim bu uygulamanın, sulamanın altın kurallarından biri olduğunu dünyamızın daha sağlıklı yaşlanmasına, katkı sağladığımızı ilerki yaşlarda öğrendiğimde bilimsel bir çalışma yapmış olmanın mutluluğunu unutmuyorum…  

Seferberlik kapsamında;

Tarımda Gece Sulama Uygulamaları ile Buharlaşmanın Önüne Geçilecek

 “Eylem planı kapsamında ayrıca, havzaların su varlığına ve kuraklık şartlarına uygun ürün desenleri planlanacak, iletim ve dağıtım sistemleri kapalı sistemlere dönüştürülecek, modern sulama yöntemleri kullanılacak. Gece sulamaları uygulaması yaygınlaştırılarak buharlaşmanın önüne geçilecek böylece tarımsal sulamada verimlilik artırılacak”.

Acilen hayata geçirilecek eylem planında, “ Bireysel su kullanımlarında davranış değişikliğinin sağlanmasına yönelik eğitim, bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarına hız verilecek”. Eğitimin, toplumun her kesimine aktarılması düşüncesi, son derece anlamlı olmuş. Ve bu eğitimler sonucunda ki önemli hedeflerden biride, “Günümüzde 146 litre olan kişi başı günlük ortalama su tüketim miktarı 2050 yılına kadar kademeli şekilde 100 litreye düşürülecek” olması.     

Havadaki Refah Seviyesi Artırılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından su kaynaklarının iyi duruma getirilmesi yönünde Gediz Havzası’ndaki, Bütünleşik havza yönetim anlayışına örnek olarak hazırlanan Mavi Gediz Eylem Planı da toplantıda ilan edilecek olması önemli bir ayrıntı.

Refah seviyesinde ki bu önemli adım, tanıtımla kalmamalı, özellikle, tarımda modern sulama yöntemleri,  çok güçlü rol üstlenmeli. Ayrıca her havzada da ürün planlamasının suya göre belirlenmesi gerekir. Örneğin susuzluğun en çok görüldüğü bölgelerden biri olan Konya Ovası, acilen ürün planlamasının suya göre yapılması gereken alanlardan biridir. Suyu daha tasarruflu kullanan örneğin sorgun bitkisi tarzı ürünler devreye konması gerekiyor. Toplumun her kesimi bilinçlendirilmeli ve üretici, gerektiği şekilde yönlendirilmelidir.                                                                                                    

İşte o zaman refah seviyesine geçilmede önemli bir adım olur.

Bizlere hayırlı olsun…

Makale Yorumları

 • FUAT KUTSAL02-02-2023 13:01

  Bugün dünyada devam eden petrol savaşları yakın gelecekte su savaşlarına dönecek gibi görünüyor.Bu sebeple farkındalık oluşumunda değerli katkılar sağladınız.Tebrikler

 • Özgür ÖZDEMİR01-02-2023 12:25

  İnsan hayatına dokunan ön görünüze katılıyor, emeğinize teşekkür ediyorum.

 • Özgür ÖZDEMİR01-02-2023 12:25

  İnsan hayatına dokunan ön görünüze katılıyor, emeğinize teşekkür ediyorum.

 • Mehmet Yıldız01-02-2023 01:45

  Tebrik ediyorum kıymetli Muhtarım, Okadar güzel değinmiş sinizki her sözünüz çok kıymetli. Bilgilendirme yazınız için tekrardan çok teşekkür ediyorum ???

 • Ali Özer31-01-2023 16:20

  Yaptığınız her iş gibi, bu yazınız da süper olmuş, sevgili muhtarım Sayın Zuhal Hanım

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar