Şekerbank

Yusufeli Barajı’nda Elektrik Enerjisi Üretimi İçin Islak Testlere Başlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yusufeli Barajı’nda Elektrik Enerjisi Üretimi İçin Islak Testlere Başlandı
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde (HES) elektrik enerjisi üretimi için ıslak testler kapsamında ilk türbin döndürme işleminin başladığını açıkladı.
Tofidass

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde (HES) elektrik enerjisi üretimi için ıslak testler kapsamında ilk türbin döndürme işleminin başladığını açıkladı.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bakan İbrahim Yumaklı "Yusufeli Barajı ve HES'te elektrik enerjisi üretimi için ıslak testler kapsamındaki ilk türbin döndürme işlemini başlattık. Mühendislerimiz test denemelerini titizlikle takip ediyor. Dünyanın 5'inci en yüksek barajından elektrik alacağımız günler yaklaşıyor." ifadesini kullandı.

Yıllık 6 Milyar Liralık Katma Değer Sağlayacak

Yusufeli Barajı 275 metre yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, çift eğrilikli beton kemer barajlar kategorisinde ise dünyanın 5'inci en yüksek barajı konumunda bulunuyor.

Kurulu gücü 558 megavat ve yıllık ortalama enerji üretimi 1 milyar 900 milyon kilovatsaat olan tesisin üreteceği enerji ile Türkiye ekonomisine yıllık 6 milyar lira katma değer sağlaması hedefleniyor.

Yusufeli Barajı, aşağısında bulunan barajların da en yüksek verimle çalışması için Çoruh Nehri'nin akış rejimini ayarlama yeteneğine sahip tek depolama tesisi olma özelliğini taşıyor. Ayrıca barajın, mansabında bulunan Artvin, Deriner, Borçka ve Muratlı barajlarının üretim kapasitelerini de artırması bekleniyor.

Baraj ile Çoruh Nehri'nin getireceği rusubatın önemli ölçüde tutularak diğer barajların ömrünü uzatması ve nehirde oluşabilecek taşkın riskinin azaltılması hedefleniyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Çoruh Vadisi Projesi'nin en önemli yatırımlarından biri olacak baraj ile 2,1 milyar metreküp su depolanması planlanıyor.

Yusufeli Barajı ve HES'in devreye alınmasıyla Türkiye'de hidroelektrik enerji üretim kapasitesinin de yüzde 2 artması hesaplanıyor.

2,5 Milyon Kişinin Enerji İhtiyacı Karşılanabilecek

100 katlı bir gökdelen büyüklüğünde olan Yusufeli Baraj projesi ile 2,5 milyon kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek ve 750 bin Togg'un enerjisini karşılayabilecek kapasitede bir enerji üretimi gerçekleştirebilecek.

Söz konusu barajda 15 Eylül itibarıyla su seviyesi 699,12 kotuna, su yüksekliği 195,62 metreye ve depolanan su miktarı ise 1 milyar 697 milyon metreküpe ulaştı.

Elektrik enerjisi üretimi için ıslak testlere başlanan barajda elektrik üretimi için 3 ünite bulunuyor. İlk olarak Ünite-3'ün ilk türbin döndürme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilirken, ıslak testleri ise devam ediyor. Nominal devreye alma hızı olan 214 devir/dakikanın sırasıyla yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ve yüzde 100 ile testleri sürdürülürken, sonrasında deneme üretimine geçilecek.

Ünite-1 ve Ünite-2'nin testleri de önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Yumaklı "2028 Yılında Sera OTB Sayısını 100'e Çıkarmayı Hedefliyoruz"Önceki Haber

Bakan Yumaklı "2028 Yılında Sera OTB Say...

Kuru meyve sektörü ABD, Çin ve Japonya’ya ihracatını 10 yılda ikiye katladıSonraki Haber

Kuru meyve sektörü ABD, Çin ve Japonya’y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar