Şekerbank

Vali Ali İhsan Su, “Domates Hasadı Tarla Günü” etkinliğine katıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vali Ali İhsan Su, “Domates Hasadı Tarla Günü” etkinliğine katıldı
Tofidass

Vali Ali İhsan Su, Karacadağ Pirinçlik mevkide domates üreticileriyle “Domates Hasadı Tarla Günü” etkinliğinde bir araya geldi.

Sözleşmeli tarım modeliyle üretilen domateslerin hasat etkinliğine katılan Vali Su üretim süreciyle ilgili çiftçilerden bilgi aldı. Buradaki çalışanlarla sohbet eden Su, kurutma sürecine dahil olarak, büyük bir alanda kurutulan domateslerin hangi aşamalardan geçtiğini inceledi.

“Sözleşmeli tarım modelinin ilimiz genelinde daha da gelişmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Sözleşmeli tarım modelinin önemine vurgu yapan Su, ülkemiz için çok önemli olan tarım faaliyetlerinin, hem ihracatı hem de istihdamı arttıracağına değindi.

Diyarbakır’da tarım, sanayi, ticaret, turizm, eğitim ve sağlık gibi pek çok alanda çok önemli gelişmelerin yaşandığını belirten Vali Su, kentte 30 bin 149 dekarlık alanda yılda yaklaşık 103 bin ton domates üretildiğini ifade etti.

Bu üretimde 4-6 ay süreyle 2 bin işçiye istihdam sağlandığını dile getiren Vali Su, sözleşmeli tarım modelinde üreticinin ihtiyaç duyduğu fide, gübre ve sulama sistemi ile çiftçiye maddi destek verilerek yetiştirilen domateslerin ülke ekonomisine büyük oranda katkı sağladığını vurguladı.

Dünya mutfaklarına lezzet katan Diyarbakır domatesinin tuzlama ve kurutma işleminden sonra İtalya’ya ihraç edildiğini dile getiren Vali Su, Sur ilçemizde ise çoğu kadın olan üreticilerin, yetiştirdiği domateslerin salça ve kurutulmuş olarak iç piyasada satışa sunduğunu belirtti.

“Uygulamanın ilimiz genelinde daha da gelişmesi için çalışmalarımız devam edecek”

Sözleşmeli tarım uygulamasının il genelinde daha da gelişmesi için çalışmalarına devam edeceklerini belirten Vali Su, şöyle konuştu:

“Her yıl bunu artırarak devam ettireceğiz. Bu ihracat, istihdam demektir. Daha çok üretim hem ilimizin ve ülkemizin ihtiyacını hem de ihracatı gerçekleştirmek açısından çok önemli. Bu bakımdan bu önemli tarımsal girdiyi ve üretimi gerçekleştiren değerli çiftçilerimize, çalışan kardeşlerimize, Manisa'dan gelen çok değerli iş insanımıza çok teşekkür ediyorum.”

 

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Uzman Ellerimizin İlk Buzağıları Hayırlı OlsunÖnceki Haber

Uzman Ellerimizin İlk Buzağıları Hayırlı...

Nilüfer, Milano Paktı’na katıldıSonraki Haber

Nilüfer, Milano Paktı’na katıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar