Şekerbank

Üreticilere 6 Bin Adet Zeytin Fidan Dağıtımı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Üreticilere 6 Bin Adet Zeytin Fidan Dağıtımı
Tofidass

Ülkemizde zeytin üretiminin binde ikisinin üretildiği Karadeniz bölgesinde zeytin üretimini artırmak için Samsun’lu üreticilere zeytin fidanı dağıtımı yapıldı.

En az zeytin ağacı bulunan Karadeniz bölgesinin illerinden Samsun’da 63 dekar alanda 35 ton sofralık zeytin üretimi olduğunu söyleyen Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM: “Proje ile, Samsun İlimizin; Bafra, Alaçam, Ondokuzmayıs, Yakakent ve Vezirköprü İlçelerimizde tütün- buğday üretimi yapılması zor meyilli alanlarda, makinalı tarıma uygun (buğday) olmayan, ortalama buğday verim değerleri düşük olan ve rakım, yağış ve iklim istekleri yönü ile ekonomik olarak zeytin üretimi yapılabilecek olup; şehir merkezlerine uzak alanlarda, geleneksel alışkanlıkları ile tarımsal üretim yapan bu üreticilere daha kazançlı alternatif üretim olarak zeytin yetiştiriciliğini teşvik etmek, üreticinin gelir ve kazancını artırmak,  sulama imkânı olan taban suyu olmayan küçük alanlar ile zeytin tarımına uygun alanları bulunan küçük aile işletmelerine,  en az 3 dekar olacak şekilde 200 dekara kadar alanlarda zeytin bahçesi tesisi kurulacaktır.

Zeytin Yetiştiriciliği Proje bütçesi Samsun Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığından finanse edilmiş olup, Dr. Zülkif DAĞLI’ ya bu konudaki gayretleri için teşekkür ediyoruz. Toplam Proje Bütçesi 112.000 TL ve çiftçi katkısı da 40.000 TL’dir. Fidanlar; Bafra ilçesine 17 üretici ve 50 dekara 1500 fidan,  Alaçam İlçesinde 12 üreticiye 55 dekar alanda 1650 fidan, Yakakent ilçemize 6 üreticimize 25 dekar alanda 750 fidan, Ondokuzmayıs ilçemize 5 üreticimize 20 dekarda alanda 600 fidan ve Vezirköprü ilçemizde ise 7 üreticimiz de 50 dekar alanda olmak üzere 1500 fidan dağıtımı yapılacaktır. Toplam 47 üretici ile 200 dekar alanda en az 3 dekar bahçe tesis edilecek şekilde Gemlik çeşidi 6.000 adet zeytin fidanı dağıtımı yapılacaktır. Bu sayede 1 dekar buğdaydan 353 TL brüt gelir sağlayan üreticinin, 7. yılın sonunda 1 dekar zeytinlikten 7.000 TL brüt gelir elde etmesi beklenmektedir. Dağıtılan zeytin fidanları ile 7. yılda 200 dekar alandan 280 ton zeytin üretimi gerçekleştirilecektir.

2021 yılı Ocak ayı içerisinde Büyükşehir Belediyesi finansal desteği ile 11 Üretici 50 dekar alana 1500 adet zeytin fidanı dikimi tamamlanmıştır. Bu proje ile toplamda 2021 yılı içerisinde bu zamana kadar 58 üreticimizin 250 dekar alanına 7500 zeytin fidanı dikilmiştir. Kurulacak zeytinlikler; fidanların dikiminden ekonomik olarak verim çağına gelinceye kadar İl/ İlçe Müdürlüğü teknik personelince izleme, takip ve eğitim çalışmaları sürdürülecektir.

Doğru çeşit tercihi ve oluşturulacak iyi uygulama örnekleri ile üreticilere katma değeri yüksek alternatif bir üretim modeli sunulmuş olacak, bölge üreticisi zeytinciliğe özendirilerek, İlimiz Zeytin yetiştiriciliğinin yeniden canlandırılması sağlanacaktır. Şehrimize ve çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim.” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tavşan Yüreği Zeytini'ni Coğrafi İşaret Logosuyla SatacaklarÖnceki Haber

Tavşan Yüreği Zeytini'ni Coğrafi İşaret...

Denizli’de Ramazan Ayında Gıda Denetimleri ArtırılacakSonraki Haber

Denizli’de Ramazan Ayında Gıda Denetimle...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar