Şekerbank
Tofidas1

Ülkemizin orman varlığını artırmak için büyük bir gayretle çalışıyoruz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ülkemizin orman varlığını artırmak için büyük bir gayretle çalışıyoruz
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Dr. Veysel Tiryaki: “Milli servetimiz olan ormanlarımızın korunmasına büyük hassasiyet gösteren bir ekip işbaşındadır.”
Tofidas3

Ağaçlandırma konusunda tüm dünyaya örnek olan bir ülke olduğumuzu dile getiren Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Dr. Veysel Tiryaki, “Koruma konusuna da aynı hassasiyetle yaklaşan bir ekibin Bakanlıkta iş başında olduğundan kimsenin şüphesi olmasın” açıklamasında bulundu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin orman varlığını artırmak için büyük bir gayretle çalışıyoruz. Ağaçlandırma konusunda tüm dünyada örnek ülkeyiz.  Sadece 2022 yılında 647 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Bu yıl Türkiye genelinde 20 bin hektar civarında alanda ağaçlandırma çalışması yürüteceğiz.

Ormanlarımıza verdiğimiz değeri, tarafsız her göz muhakkak ki görecektir. Kuşkusuz mevcut ormanlarımızın da bakım ihtiyacı sürüyor. Devasa ve kompleks bir ekosistemden bahsediyoruz. İçerisinde yaşayan her canlı ile birlikte planlı ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi gerekiyor bu sistemin.

Türkiye yüzyılı için hedefimiz, endüstriyel ağaçlandırma gibi alternatif yöntemlerle ihtiyacımız olan odunu karşılayıp, korunan alanları çoğaltmak. Bu konuya büyük hassasiyet gösteren bir ekibin şu anda görev başında olduğundan kimse şüphe duymasın. Bölge, bölge, il il, köy köy gerekli çalışmaları, analizleri yapıyor, ormanlarımızın korunmasına özen gösteriyoruz. Bolu’da örneğin 2022 yılında 1 milyon 600 bin m3 üretim gerçekleşirken, 2023 yılı üretim miktarını 1 milyon 200 bin m3 ile sınırlandırdık. Köylülerimizden, çiftçilerimizden gelen seslere kulak verdiğimiz, vatandaşın hassasiyetlerine Bakanlık olarak aynı özenle yaklaştığımız uygulamalarımızın sonuçları, önümüzdeki yıllarda daha iyi anlaşılacaktır.

Ahşaba olan ihtiyacın tamamen ortadan kalkması mümkün değil kuşkusuz.  Ülkemizin odun ihtiyacını karşılamanın yanı sıra orman kaynağımızın korunmasını, büyümesini, geliştirilmesini ve sağlıklı bir şekilde ayakta kalmasını sağlamak da en önemli önceliğimizdir.

Türkiye Yüzyılı’nda “Orman Vatandır” şiarıyla, daha yeşil ve çok daha müreffeh günlere erişebilmek için büyük bir gayretle çalışmaya devam edeceğiz.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2023 Üretim Yılı İçin ÇKS Ürün Güncelleme Başvuruları BaşladıÖnceki Haber

2023 Üretim Yılı İçin ÇKS Ürün Güncellem...

TürkTraktör’ün Geleceğe Hazırlar Podcast Serisi’nde Tarımda Teknoloji ve Traktörlerin Gelişimi KonuşulduSonraki Haber

TürkTraktör’ün Geleceğe Hazırlar Podcast...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar