Şekerbank

Türkiye'nin Hububat Üretimi ve Ticareti Dubai'de Anlatıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye'nin Hububat Üretimi ve Ticareti Dubai'de Anlatıldı
Tofidass

Dubai'de 23 Şubat tarihine kadar devam eden Gulfood 2024 Fuarı ve Dubai İkinci Uluslararası Hububat Forumu'na Türkiye'den Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) katıldı. TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet GÜLDAL, Forum'da yaptığı konuşmada Türkiye'nin hububat üretimi, dış ticareti ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

GÜLDAL, Türkiye'nin jeopolitik konumunun tarım ve gıda ticaretinde önemli bir avantaj sağladığını belirterek, "Türkiye; kuzeyinde ihracatçı, güneyinde ithalatçı ülkeler arasında köprü bir ülkedir. Ülkemizin bulunduğu bölgede 1,6 trilyon dolarlık tarım ve gıda ticareti dönmektedir." dedi.

GÜLDAL, ayrıca pandemi ve Rusya-Ukrayna Savaşı'nın Karadeniz Bölgesi ile Türk Boğazlarının dünya gıda güvenliği açısından önemini bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayarak, "Türk Boğazları, 2023 yılında 39 bin adet gemiye geçiş sağladı. Bu gemilerin yaklaşık üçte biri tarım ve gıda ürünü sevkiyatı gerçekleştirdi." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin ham madde ve mamul madde ihracatındaki rolüne de değinen GÜLDAL, "Türkiye transit bir ülke olmasının yanı sıra mamul madde ihracatında dünyada lider bir ülke. Un ihracatında birinci, makarna ihracatında ikinci sırada yer alıyoruz. 2023 yılında un ihracatında rekor kırdık. Türkiye, 140'tan fazla ülkeye un pazarlıyor. Bu yıl ülkemizde rekor hububat üretimi gerçekleşti ve Türkiye bazı ürünlerde mamul madde dışında ham madde ihraç eder konuma geldi. Bu kapsamda 1,4 milyon ton makarnalık buğday ve 2,3 milyon ton mısır ihracatı gerçekleştirildi." ifadelerini kullandı.

GÜLDAL, TMO'nun Türkiye hububat piyasasında istikrarı ve ulusal gıda güvenliğini sağlayan temel aktör olduğunu belirterek, TMO'nun dış ticaret ilişkileri kapsamında bölgedeki ticaret ve iş birliği fırsatlarını önemsediğini söyledi.

GÜLDAL, Forum programında Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı yetkilileri ve birçok ülkeden katılımcı firmalarla görüşme yaparak ülkelerin üretim ve ticari hedefleri hakkında bilgi aldı.

GÜLDAL ayrıca 1987 yılından itibaren her yıl düzenlenen ve dünyanın en büyük fuarları arasında gösterilen Gulfood 2024 Fuarı'nda ihracatçı birlik ile katılımcı firmaların stant ve yöneticilerini ziyaret ederek görüşmeler gerçekleştirdi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dereli’de Gıda Güvenliği EğitimiÖnceki Haber

Dereli’de Gıda Güvenliği Eğitimi

Dünya’nın C vitamini ihtiyacını Türk narenciye sektörü karşıladıSonraki Haber

Dünya’nın C vitamini ihtiyacını Türk nar...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar