Şekerbank

TİKA’dan Namibyalı Çiftçilere Sıtma ile Mücadelede Destek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TİKA’dan Namibyalı Çiftçilere Sıtma ile Mücadelede Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Namibya “Çiftçi Kulübü Programı” üyesi 1.000 çiftçiye sıtmadan korunma amaçlı sinek ağı dağıttı.

Angola-Namibya sınırında yaşayan ve bu sınırda, tarıma elverişli arazide ancak geçimlik tarımla uğraşan yerel halk, pandeminin yanı sıra sıtma ile de ciddi mücadeleler veriyor. Korunma ekipmanı yetersizliği sebebiyle çok sayıda insan öldüğü bölgede halk, tarımsal faaliyetlerine zor şartlarda devam edebiliyor.

Sıtma ile mücadelenin desteklenmesi, ortadan kaldırılması ve ulusal kapasitenin güçlendirilmesi kapsamında proje yürüten TİKA, 1.000 çiftçiye sıtmadan korunma amaçlı sinek ağı desteğinde bulundu. İlk etapta Doğu ve Batı Kawango bölgelerinde olmak üzere Mayana, Mabushe, Kangweru, Kangongo, Kantenture, Mbambi, Mukuvi, Makena, Kashira, Sharughanda, Katere, Kasivi ve Mupini’de dağıtılan ağların, ikinci etapta Kangongo ve Mbapuka gibi yerleşim yerlerinde bulunan üyelere ulaştırılması hedefleniyor.

Çiftçilerin sürdürülebilir koruma tarımı (CA) yöntemlerini kullanarak gıda güvenliğini ve hane halkı gelirini artırmak için sonuç odaklı yöntemlerin uygulanması amacıyla oluşturulan Namibya Çiftçi Kulübü Programı (DAPP), küçük ölçekli çiftçileri bir araya getiriyor. DAPP, birlikte çalışmanın desteklenmesi, ürün çeşitlendirilmesi, toprak ve su koruma yöntemlerinin öğretilmesi, daha verimli ve ekonomik çalışma yöntemlerinin uygulamalarının teşvik edilmesi gibi birçok alanda faaliyetler yürütüyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2016 yılında; 2020 yılına kadar sıtmayı ortadan kaldırma potansiyeli olan yirmi bir ülke ilan etmişti. Bu 21 ülke arasında yer alan ve 2020 yılı sıfır sıtma vakası hedefi ile yenilikçi bölgesel projesine katılım sağlayan Namibya, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Namibya Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (MoHSS) işbirliğinde; sıtma vakalarının yüksek olduğu Omusati, Oshikoto, Ohangwena, Kavango Doğu ve Batı bölgelerinde, altı ilçe olmak üzere WHO/AFRO işbirliğini devam ettiriyor.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Koronavirüs: Hollanda virüs mutasyonu sonrası vizon çiftliklerini hızla kapatmaya hazırlanıyorÖnceki Haber

Koronavirüs: Hollanda virüs mutasyonu so...

Çin’e süt ürünleri ihracatında hızlı giriş yaptıkSonraki Haber

Çin’e süt ürünleri ihracatında hızlı gir...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar