Şekerbank

Tarım Sigortaları Konusunda Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tarım Sigortaları Konusunda Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Tofidass

Samsun Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile TARSİM Samsun Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle İlçe Müdürleri, teknik personeller ile Ziraat Odaları, Üretici/Yetiştirici Birliklerinde görev yapan Tarım Danışmalarına yönelik Tarım Sigortaları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Söz konusu toplantıda: TARSİM Samsun Bölge Müdürü M Halis Yamak Devlet Destekli Tarım sigortaları uygulamaları ile ilgili,“ Üreticilerimizin ürünlerini sigorta yaptırarak (dolu, sel, su baskını, fırtına, hortum, heyelan, deprem) tabii afetlerin getireceği zararları karşıladıklarını” belirttiği konuşmasında “bahsi geçen doğal afetler için yapılacak sözleşmelerde çiftçimizin ödemesi gereken primin en az %50'si devletimiz tarafından karşılanmakta olup yaşanan afet sonrası hasar nedenine göre meydana gelen zararın %92’ye kadar olan kısımları TARSİM tarafından karşılanabilmektedir.. Konuşmasına “Ayrıca Köy bazlı kuraklık sigortasında %60 oranında, meyvecilikte hassas bir konu olan don riskine karşı devlet desteği %67 oranında pirim desteği verilmektedir. Mevcut kapsama ek olarak; 2021yılı yenilikleri hakkında bilgilendirme yaparak, katılımcılardan gelen soruları cevaplandırmıştır.

      Konu ile ilgili açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam; "Tarım riskli bir sektördür. Özellikle içinde bulunduğumuz şu günlerde yüksek hava sıcaklığından sonra gelen kar yağışı ile ani sıcaklık düşüşleri yaşanmaktadır. İşte oluşan bu olumsuz hava koşulları nedeniyle tarımsal üretimde meydana gelen ürün kayıplarının karşılanması için; 2005 yılında Tarım Sigortaları Kanunu çıkartılmış ve her geçen yıl çiftçilerimizin lehine olacak şekilde kanunda yeni düzenlemeler yapılmaktadır. En önemlisi de sigorta primlerinin en az %50'si devletimiz tarafından ödenmektedir.

     2020 yılı içerisinde Devlet Destekli Tarım Sigortaları TARSİM kapsamında Samsun genelinde mevcut poliçe sayısı 41.987 adet, toplam sigorta bedeli 1.333.270.918 TL. Olarak gerçekleşmiştir. Bu toplam tutar içinde Samsun çiftçisinin ödediği pirim tutarı 16.040.276 TL. olarak bildirilirken Devletin samsun çiftçisi için ödediği pirim desteği ise 17.977.694 TL. olmuştur.    

     Samsun ilimiz genelinde 2020 yılında meydana gelen doğal afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerimize TARSİM kapsamında toplam 5.783.731 TL tazminat ödenmiştir.

     TARSİM Bölge Müdürlüğünün ilimizde kurulması Tarım sigortalarının geliştirilmesi, tanıtılması açısından çiftçilerimize katkı sağlayacaktır. TARSİM tarafından çiftçilerimize daha hızlı ve etkin bir şekilde hizmet sunulacaktır. Bölgemizde yaşanacak tabi afetler sonrasında sigorta yaptıran üreticilerimizin hasar tespit talepleri en kısa sürede gerçekleştirilecektir.” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Atıklar KOP Desteğiyle Katma Değere DönüşüyorÖnceki Haber

Atıklar KOP Desteğiyle Katma Değere Dönü...

Chp’li Aygun’dan Sarı Gelin Tepkisi: Sarı Geline Sahip ÇıkamadıkSonraki Haber

Chp’li Aygun’dan Sarı Gelin Tepkisi: Sar...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar