Şekerbank Esnaf

Tarım Kredi Genel Müdürü Poyraz, çiftçilerle görüştü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tarım Kredi Genel Müdürü Poyraz, çiftçilerle görüştü
Çiftçilerin görüş ve önerilerini dinleyen Poyraz: “Kanun kapsamına girmeyen veya yapılandırma müracaat süresini geçirmiş olan ortaklarımızla ilgili olarak kurumsal ödeme kolaylıkları sağlıyoruz. Bu kapsamda vade tarihi 31.12.2019 olan yatırım kredilerine, yüzde 10 peşinat ödenmesi halinde 3 yıl taksit imkânı getirdik.”

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Merkez Birliğinde çiftçilerle bir araya geldi. Çiftçilerin görüş ve önerilerini dinleyen Poyraz, kurumun faaliyet ve çalışmalarında önceliğin çiftçilerin memnuniyeti olduğunu belirterek, “Tarım Kredi’nin sahibi çiftçidir” dedi.

Kanun kapsamına girmeyen veya yapılandırma müracaat süresini geçirmiş olan ortaklarla ilgili olarak kurumsal ödeme kolaylıkları sağladıklarını belirten Poyraz, bu kapsamda vade tarihi 31.12.2019 yatırım kredilerine yüzde 10 peşinat ödenmesi halinde 3 yıl taksit imkânı getirdiklerini açıkladı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, çiftçilerle yaptığı görüşmede, Tarım Kredinin, 150 yılı aşan köklü geçmişi ve ülke genelinde teşkilatlanmış 1.621 kooperatifiyle Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu olduğunu belirtti. Poyraz, “Güven ve itibar müessesesi olan Tarım Kredi, misyonu gereği ülke tarımı ve çiftçimiz için çalışıyor. Üreticilerimizin ihtiyaç duyduğu gübre, tohum, mazot, zirai mücadele ilaçları, karma hayvan yemi ve tarımsal araç gereçleri en uygun koşullarda temin ediyoruz. Çiftçilerimize tarımsal girdi ihtiyaçları için ayni kredi, nakdi kredi ve yatırım kredisi veriyor; uygun koşullarda finansmana erişimlerini sağlamak amacıyla piyasadaki değişimleri yakından takip ediyoruz” dedi.

Piyasada yaşanan dalgalanmalardan çiftçilerin etkilenmemeleri adına gerekli tedbirleri ivedilikle aldıklarını kaydeden Poyraz, 2019 yılında tarımsal girdilerin sabit faiz oranlarıyla kredilendirilmesi uygulaması başlattıklarını, mevcut durumda akaryakıt haricindeki bütün tarımsal girdilerin sabit maliyet oranlarıyla kredilendirildiğini vurguladı.

Tarım Kredi olarak her durumda ortaklarının yanında olduklarını ve gerekli kolaylıkları sağladıklarını ifade eden Poyraz, şöyle konuştu: “2019 yılında kabul edilen 7166 sayılı yapılandırma kanunu ile yapılandırmaya esas tutarın ilk taksitinin 31 Ekim 2019 tarihine kadar yatırılarak, kanunca belirlenmiş olan borçların faizlerinin önemli bir kısmı silinmiş, üreticinin ödeyeceği faiz oranı yüzde 10 olarak belirlenmiş ve borçlarına 5 yıl taksitlendirme imkanı getirilmiştir.

2019 yılında yayımlanan 7166 sayılı Kanun kapsamındaki yapılandırma işlemi başvuruya tabi olduğundan, tüm ortaklara kanundan haberdar olmaları ve faydalanabilmeleri için SMS, yüz yüze toplantı ve telefonla bilgilendirilmeler yaptık. Kanun kapsamında müracaat eden tüm ortaklarımızın işlemleri gerçekleştirilmiştir.” 

Ödeme kolaylığı sağlıyoruz

Öte yandan kanun kapsamına girmeyen veya yapılandırma müracaat süresini geçirmiş olan ortaklarla ilgili olarak kurumsal ödeme kolaylıkları sağladıklarına işaret eden Poyraz, “Bu kapsamda vade tarihi 31.12.2019 olan yatırım kredilerinde yüzde 10 peşinat ödenmesi halinde 3 yıl taksit imkânı getirdik. Aynı zamanda icrada bulunan tüm ortaklar, icra taahhüdü ile borçlarının durumuna göre asgari yüzde 25’ini ödemek kaydıyla, kalan borç tutarını bir yıl içinde ödeme imkânına sahip bulunuyor. Hali hazırda bu ortaklar müracaatları halinde, kapsamdaki borçları için mezkur ödeme kolaylığından yararlanma imkanına sahipler. Mevcut durumda Tarım Kredi Kooperatif ortaklarından sadece yüzde 1,4’ü icra takibinde” dedi.

Sermayemiz çiftçilerimize ait

Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin sermayesinin tamamının 806 bin çiftçi tarafından ödenen ortaklık paylarından oluştuğunu ifade eden Poyraz, “Tarım Kredi’nin sahibi çiftçilerdir. Bizim görevimiz ortaklarımızın oluşturduğu kaynağı yine çiftçilerimize kullandırmaktır. Ortaklarımızın üzerinde olan  kooperatif alacaklarının tahsili, kooperatif ortağı olan ve ödemelerini düzenli bir şekilde yapan  bütün ortaklarımızın, haklarını savunma ve diğer yasal yükümlülüklerimizi yerine getirmenin gereğidir. Çünkü kullandırılan kaynak ortaklarımız olan çiftçilerimize aittir. Biz tüm ortaklarımızın hakkını korumak adına gerekli çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Samsun’da 67 Tarım Danışmanı Görev YapıyorÖnceki Haber

Samsun’da 67 Tarım Danışmanı Görev Yapıy...

Samsun'da Desteklenecek Ürünler Belli OlduSonraki Haber

Samsun'da Desteklenecek Ürünler Belli Ol...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar