Şekerbank

Sivas'ta Tarımsal Üretim Planlaması Toplantısı Düzenlendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sivas'ta Tarımsal Üretim Planlaması Toplantısı Düzenlendi
Tofidass

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye'nin tarım politikalarını yeniden şekillendirmek ve tarımsal üretimi daha etkin bir şekilde yönetmek amacıyla Sivas'ta "Tarımsal Üretim Planlaması" konulu bir il toplantısı düzenledi.

Toplantıya Hayvan Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Emre Gürçay, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluş müdürleri, il müdür yardımcıları, şube ve ilçe müdürleri, Tarım Reformu Genel Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Hakan Göktürk, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünden Mühendis Hakan Özer ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Yılmaz Asutay Turan katıldı.

Devrim Niteliğinde Bir Adım

Toplantıda, uzun yıllardır dile getirilen ve tüm paydaşların mutabık olduğu "Üretimin ve Üreticinin Yüzyılı" yaklaşımıyla tarımsal üretim planlamasının hayata geçirilmesi için il toplantıları ile adımlar atıldığı belirtildi. Sivas'ın bu konuda öncülük ettiği vurgulandı.

Tarımsal Üretim Planlamasının Önemi

Toplantıda, iklim değişikliği, su kısıtı, ekonomik, sosyal ve çevresel gelişmelerin tarımsal üretimi nasıl etkilediği ve bu etkenlere karşı nasıl bir planlama yapılması gerektiği ele alındı. Artan nüfus ve yoğun kentleşme sonucunda gıdaya olan talep artışı, gıda güvenliği ve doğal kaynaklar üzerindeki baskının da arttığı belirtildi. Bu nedenle kaynakların etkin ve planlı kullanılmasının zorunlu hale geldiği vurgulandı.

Planlamanın Faydaları

Planlama ile hangi ürün veya ürün gruplarının üretilebilirliğinin belirlenmesi, üretilen ürünlerde arz güvenliğinin korunması, ülke ihtiyacına göre asgari ve azami üretim miktarlarının tespit edilmesi ve arz fazlası veya eksikliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Bakanlık ve Taşra Teşkilatının İşbirliği

Toplantıda, Bakanlık merkez birimleri ile üretim planlamasının uygulayıcısı taşra teşkilatının birlikte hareket etmesinin planlama sürecinin başarısı için son derece önemli olduğu görüldü.

Toplantı, Tarımsal Üretim Planlaması ile ilgili yapılan sunumlar ve soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kırşehir'de Tarımsal Üretim Planlaması Toplantısı DüzenlendiÖnceki Haber

Kırşehir'de Tarımsal Üretim Planlaması T...

Büyükşehir’in Kasa Fabrikası Üreticilerin İmdadına YetiştiSonraki Haber

Büyükşehir’in Kasa Fabrikası Üreticileri...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar