Şekerbank

Samsun’da Zeytin Üretimi Meyvelerini Vermeye Başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Samsun’da Zeytin Üretimi Meyvelerini Vermeye Başladı
Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, "2021 yılında Samsun’da 251 dekar alanda 43 ton Sofralık Zeytin üretimi ile ürünün yukarıya doğru bir ivme kazandığı bilgisi ile bu değerin 7 yılın sonunda katlanarak büyüdüğünü inşallah göreceğiz."

Samsun’da zeytin tarımını tekrar canlandırmak amacıyla Vezirköprü, Yakakent, Alaçam, Bafra, Ondokuzmayıs, Atakum ve İlkadım İlçelerinde; 2020 yılında bin 500 adet, 2021 yılında 6 bin adet ve 2022 yılında 7 bin 800 adet olmak üzere toplamda 15 bin 300 adet Gemlik çeşidi Zeytin fidanı yaklaşık 510 dekar alana dikildi.

Vezirköprü İlçesine bağlı Türkmen Mahallesi’nde zeytin hasadı sonrası üreticilere yönelik olarak, İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü personelinin de katkılarıyla OMÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Hilmi ÇON tarafından Salamura Eğitimi verildi.

Etkinliğe Vezirköprü Kaymakamı Halid YILDIZ, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık EDİS, Vezirköprü İlçe Ziraat Odası Başkanı Arslan KAYA, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM, teknik personel ve üreticiler katıldı.

İl Müdürü Sağlam etkinlikte yaptığı konuşmada; “Türkiye’de çok geniş bir yayılım alanı bulmuş olan Zeytin; 81 ilimizin 41’inde, 843 ilçemizin de 270’inde üretimi yapılan bir ürün olup Ülkemizde en az zeytin yetiştirilen bölge bizim de içinde bulunduğumuz Karadeniz Bölgesidir. TÜİK verilerine göre, 2021 yılında Samsun’da 251 dekar alanda 43 ton Sofralık Zeytin üretimi ile ürünün yukarıya doğru bir ivme kazandığı bilgisi ile bu değerin 7 yılın sonunda katlanarak büyüdüğünü inşallah göreceğiz. Bu doğrultuda, İlimizde Zeytin Tarımını tekrar canlandırmak amacı ile Vezirköprü, Yakakent, Alaçam, Bafra, Ondokuzmayıs, Atakum ve İlkadım ilçelerimizde 2020 yılında bin 500 adet, 2021 yılında 6 bin adet ve 2022 yılında 7 bin 800 adet olmak üzere toplamda 15 bin 300 adet Gemlik çeşidi Zeytin fidanı yaklaşık 510 dekar alana dikilmiştir.

Bu Projelerle; Samsun İlimizde tütün- buğday üretimi yapılması zor meyilli alanlarda, makinalı tarıma uygun olmayıp ortalama buğday verim değerleri düşük olan ve rakım- yağış- iklim istekleri yönüyle ekonomik olarak zeytin üretimi yapılabilecek şehir merkezlerine uzak alanlardaki üreticilerimize daha kazançlı bir alternatif ürün olarak Zeytin Yetiştiriciliğini teşvik etmek, bu sayede üreticinin gelir ve kazancını artırmak amaçlanmaktadır. Bu minvalde, kurulacak zeytinlikler; fidanların dikiminden ekonomik getirinin oluştuğu verim çağına gelinceye kadar İl/ İlçe Müdürlüğü teknik personelince izleme, takip ve eğitim çalışmaları sürdürülecek olup, hasat ve hasat sonrası ürünün salamura tekniği gibi eğitimleri de Proje dâhilindedir.

Bildiğimiz üzere sofralık Zeytin beslenme yönünden büyük önem taşır. Kalori değeri oldukça yüksek olup bileşiminde % 15- 25 yağ bulunur ve ayrıca da kalsiyum, demir, sodyum, potasyum gibi mineral maddeleri, çeşitli vitaminleri, karbonhidrat ve proteinleri de içermektedir. Öte yandan Zeytin, hasadı takiben taze olarak tüketilmesi olanaksız ender ürünlerden biridir. Zira ürün hasat sonrası haliyle aşırı acı tatta olup ancak uygun işleme ile bu acılığın giderilmesi ve tüketilebilecek düzeye düşürülmesi gerekmektedir. Zeytine acılık veren Oleuropein maddesi meyvenin ham döneminde fazla miktarda bulunurken olgunlaşmanın ilerlemesi ile azalmaktadır.

İşlenme şekline göre tüketime ayrılan zeytin tanelerinden yağlık tüketim dışında kalan zeytinler genellikle sofralık tüketim için ayrılmakta ve bunlar sofralık zeytin olarak adlandırılmaktadır. Sofralık Zeytin; uluslararası standartta kültüre alınmış zeytin çeşitlerinin işlenebilecek olgunlukta hasat edilen meyvelerinin belirli teknik usullerle acılığının giderilip, tüketimine izin verilen katkı maddeleriyle birlikte veya sade olarak ambalajlanmış, yeme olgunluğu kazanan zeytin taneleri olarak tanımlanmakta ve siyah, yeşil ve rengi dönük (pembe) zeytin olarak sınıflandırılmaktadır.

Konuyla ilgili olarak OMÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Hilmi ÇON Hocamız birazdan detaylı teknik bilgiyi ileteceklerdir. Eğitimin şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, Karadeniz Bölgemizde Zeytin Üretiminin yeniden canlandırılmasına destek veren başta Bakanlığımız, ilgili personelimiz, Üniversitemiz ve özellikle de üreticilerimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Ödül, Öğrencilerle Bir Araya GeldiÖnceki Haber

Başkan Ödül, Öğrencilerle Bir Araya Geld...

Alan başkanlığı değil, talan başkanlığıSonraki Haber

Alan başkanlığı değil, talan başkanlığı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar