Şekerbank

Samsun’da Kahverengi Kokarca Paneli Düzenlendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Samsun’da Kahverengi Kokarca Paneli Düzenlendi

Son zamanlarda önemli bir zararlı olarak karşımıza çıkan Kahverengi kokarca; başta fındık olmak üzere elma, armut, şeftali, ceviz, kivi, Trabzon hurması, incir, mısır, çeltik, fasulye, soya fasulyesi, domates, biber, patlıcan gibi ekonomik değeri olan birçok ürün için verim ve kalite kaybı riski oluşturuyor.

Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan ve Samsun’da da uygulanmakta olan ‘Kahverengi Kokarca ile Mücadele Eylem Planı’ çerçevesinde Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu’nda ‘Kahverengi Kokarca Paneli’ düzenlendi.

Düzenlenen Panele Samsun Valisi Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı Şevket Cinbir, TAGEM Genel Müdürü Dr. Metin Türker, Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Dr. Ersin Dilber, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özcan, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Tokat Amasya Kastamonu Bayburt Gümüşhane Trabzon Çorum Sinop Artvin Giresun Rize İllerinden Tarım ve Orman İl Müdürleri, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Atik, Ondokuzmayıs Üniversitesi’nden akademisyenler, Oda ve Birlik Başkanları, Kurum Müdürleri, İl – İlçe Müdürlüklerinden teknik personeller ve çiftçiler katıldı.

Panelde Samsun ilinde tarımın önemine vurgu yapan ve zararlıyla ilgili yapılan mücadeleden bahseden Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam; “İlimiz birçok ürünün üretiminde Ülkemizde önemli paya sahiptir. Sınırları içinde Üç büyük Ovaya ve iki önemli Akarsuya ev sahipliği yapan İlimizin üretim deseni çok büyük çeşitlilik göstermekte. Baktığımızda elliye yakın ürün çeşidimiz var. İlimizin iç bölgelerinde başta buğday, yağlık ayçiçeği ve kanola; doğusunda fındık, soya ve kivi gibi meyvelerimiz; batısında ise sebze üretimi ile öne çıkmaktadır.

İlimiz tarla bitkilerinden; çeltik üretiminde 142.480 ton ile ülke ölçeğinde 2. Sırada olup, 6.942 ton soya üretimiyle 5. sırada ve Ayçiçeği Tohumu yağlık olarak önemli bir artışla birlikte 55.695 ton üretim ile 11. Sırada yerini bulmuştur.

Yem bitkileri üretiminde ise İlimiz, 411.527 ton fiğ (yeşil ot) üretimiyle 1. Sırada, 42.344 ton yem bezelyesi üretimi ile 2. Sırada ve 1.075.975 ton silajlık mısır üretimi ile 8. Sırada yer almaktadır.

İlimizdeki sebze üretimine baktığımızda; 406.101 ton lahana üretimiyle 1.sırada, 60.098 ton Karnabahar üretimiyle 1. Sırada, 6.577 ton barbunya, 21.641 ton pırasa üretimiyle 3. Sırada, 7.610 ton turp üretimiyle 4. Sırada, 960 ton kırmızı pancar ve 168.230 ton biber üretimiyle 5. Sırada, 7.800 ton Brokoli üretimiyle ile 6. Sırada yer almaktayız. Meyve üretiminde; İlimiz Fındık üretiminde 111.701 ton üretim miktarıyla 2. Sırada ve 12.967 ton kivi üretimiyle 3. Sırada olup son yıllarda kivi üretiminde %50 oranında artış olmuştur.

Hayvancılıkta büyükbaş hayvan varlığı bakımından, 20.671 baş manda ile Ülke sıralamasında 1. ve 361.973 baş toplam büyükbaş hayvan varlığı bakımındansa 13. sıradayız. Toplamda balıkçı gemi sayımız 616 adet olup, Samsun İlimiz su ürünleri bakımından 64 bin ton avcılık ve yaklaşık 11 bin ton yetiştiricilik olmak üzere toplamda 75 bin ton su ürünleri ile Türkiye de önemli bir paya sahip olmakla birlikte; avcılıkta 1’inci ve yetiştiricilikte 5’inci sırada yer almaktadır.

0’dan 1550 rakıma kadar üretim yaptığımız ve 50’ye yakın ürün çeşidimizin olduğu İlimizde, üretimi doğrudan tehdit eden zararlılarla etkin mücadelemize devam ediyoruz. Entegre mücadelelerde ve survey çalışmalarında toplam 92 adet zararlıyla mücadele etmekteyiz. Kahverengi Kokarca da bunlardan bir tanesi. Bu zararlıyla mücadelenin üç yöntemi var. Geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyemiz ve İlçe Belediyelerimizle birlikte dış mekanlarda ilaçlamalara başladık. Diğeri Enstitümüzün yıllardır yaptığı ve bu yılda arttırarak devam ettiği biyolojik mücadele, bir diğeri ise çiftçilerimizin Mayıs – Haziran aylarında yapacağı kimyasal mücadeledir. Ancak kimyasal mücadelede bizim takvimlerimize göre ilaçlama yapılması en önemli hususlardan bir tanesi. Bu Panelin düzenlenmesine katkısı olan ve katılan herkese teşekkür ediyor, İlimize ve Bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

TAGEM Genel Müdürü Dr. Metin Türker “Bugün sektörümüz için çok önem arz eden, özelikle fındığa yoğunlaşsak ta yüzden fazla ürüne zarar veren bir zararlıyla topyekün mücadele için burada toplandık. İklim değişikliğinin özellikle sektörümüzdeki etkilerini daha fazla görmeye başladık. Bu çerçevede baktığımızda bizim de önümüzdeki süreçlerde hastalıklara, zararlılara dayanıklı ürün ve teknolojileri geliştirmemiz, yerli ve milli hale dönüştürmemiz gerekiyor. 2030-2050 projeksiyonunda baktığımızda kimyasal kullanımını azaltıp, biyolojik biyoteknik mücadeleyi arttırmamız gerekiyor. Burada önemli olan bireysel değil topyekün mücadeledir. Bu kapsamda 2024-2025 yıllarında Eylem Planının altını doldurarak hareket etmemiz gerekiyor. Bu konuda büyük mücadele veren İl Müdürlüklerimize, Valilik ve Belediyelere de teşekkür ediyorum” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Dr. Ersin Dilber ise yaptığı konuşmada “Kahverengi Kokarca Ülkemizde var olan başka çeşitlere benzetilse de Ülkemize ilk defa 2017’de giren bu böcek türüdür. Baktığımızda çok büyük bir ekonomik zarar vermemiş olsa da kışlaklara (sıcak mekanlara ve evlere) çekilmesi ve konteynerlarla yayılmasıyla mücadele edilmesi gereken bir tür. Bugüne kadar tarım alanlarında bu zararlıyla kimyasal mücadele yapmadık. Fakat geldiğimiz noktada bunların evlere girişiyle ve yakın zamana kadar evlerde kullanılabilecek ruhsatlı bir ilaç olmaması sebebiyle halk sağlığıyla ilgili tüm ortak paydaşlarla bir Acil Eylem Planı hazırladık. Kışlaklarda mücadele konusunda ise vatandaşlarımıza büyük görev düşüyor. Ek olarak Bakanlığımız tüm doğal düşman üretim kapasitesini bu zararlıyla mücadele için kullanma kararı aldı Toplantının zararlıyla mücadelesine katkı sunacağını düşünüyorum. Katılan, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşma yapan Samsun Valisi Orhan Tavlı ise; “Başta böyle bir programı İlimizde düzenleyen Bakanlığımıza ve Bakanlık Bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. Burada sadece bir panel yapmıyor, bir farkındalıkta oluşturuyoruz. Burada yapılan Panelle; tüm sektör paydaşlarını, kamuyu ve vatandaşları bir araya getirip aktif bir mücadele ortaya koyuyoruz. Kahverengi Kokarca zararlısına karşı Valiliğimiz koordinasyonunda; Büyükşehir Belediyemiz, Üniversitemiz, İlçe Kaymakamlıkları, İlçe Belediyeleri, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizle oluşturulan eylem planları çerçevesinde, vatandaşlarımızın katkılarıyla da gerekli tüm tedbirler alınacaktır. Bu sebeple bugün burada yapılan ve büyük fayda sağlayacağını düşündüğüm Kahverengi Kokarca Panelinde emeği geçen kurum, kuruluş ve konuşmacılara, yanı sıra tarıma destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu Panelin ve sahada yapılan mücadelenin hem Samsun’a hem ülkemiz adına hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Programın ikinci oturumunda Gıda ve Kontrol Müdürlüğü’nden Cahit Coşkun Altunoğlu ‘Kahverengi Kokorca Eylem Planı’, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Uzman Kaan Altaş ‘Biyolojik Kontrol Ajanı Üretimi’ ve Artvin – Kemalpaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fikret Vayiç ‘Kahverengi Kokarca Mücadelesi Örnek Farkındalık Çalışması’ konularında sunumlarını yaptı.

Son oturumda Cahit Coşkun Altunoğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde ise Ondokuzmayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nden Prof. Dr. Celal Tuncer, Ondokuzmayıs Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Enstitüsü’nden Doç. Dr. Kibar Ak, Karadeniz Tarımsal Araştırmaları Enstitüsü’nden Uzman Mansur Uluca, İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Lale Baykal, Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nusret Şahin konuşmalarını yaptı.

Panel, değerlendirme ve soru – cevap yapılarak sona erdi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Akhisar’da Zeytin ve Zeytinyağı İşletmeleri DenetleniyorÖnceki Haber

Akhisar’da Zeytin ve Zeytinyağı İşletmel...

Akhisar, Muğlalı Zeytin Üreticilerini Misafir EttiSonraki Haber

Akhisar, Muğlalı Zeytin Üreticilerini Mi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar