Şekerbank

Samsun’da ari işletme sayısı artıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Samsun’da ari işletme sayısı artıyor
Tofidass

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, ülkemizde görülen Sığır Tüberkülozu ve Sığır Brucellozu Hastalıkları ile etkin mücadele edilebilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve halk sağlığının korunması amacıyla  Hastalıktan Ari İşletmelerin Desteklenmesi Projesi uygulanmaktadır. Proje, hayvan sağlığı yanında, kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi ile ülkemiz süt sektörünün Avrupa birliğine süt ve süt ürünleri ihracatı yapabilmesinin temelini teşkil etmektedir.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam: “Bildiğimiz gibi; hayvanları kayıt altına alınmış, asgari teknik sağlık ve hijyenik şartları sağlanmış, Tüberküloz ve Brucelloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine Hastalıktan Ari İşletmeler denilmektedir. Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı ve Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği gereğince Ari İşletme Sertifikası alan Süt Sığırı İşletmelerinde bulunan tüm sığırlara 2019 yılı için hayvan başına 450 TL destekleme ödemesi ve ilave olarak onaylı Süt Çiftliklerine ise, hayvan başına 100 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. 2020 Yılı için destekleme miktarları ise henüz yayınlanmamıştır.

Bu kapsamda ilimizde, Ari İşletme Sertifikası almış olan Bafra, Atakum ve Çarşamba ilçelerimizde 3 adet işletme bulunmakta olup Çarşamba İlçesi Taşdemir Mahallesinde hayvancılık faaliyetinde bulunan 300 baş kapasiteli Oktay Yılmaz’a ait işletmenin de 21.10.2020 tarihinde sertifika almaya hak kazanmasıyla İlimizde Ari İşletme Sertifikası verilen işletme adedi 4 olmuştur. Amacımız İlimizde süt hayvancılığı yapan tüm işletmelerimizi Ari İşletme statüsüne almaktır.” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye, dünya kuru üzüm ihracatının yüzde 36’sını tek başına yapmayı hedefliyorÖnceki Haber

Türkiye, dünya kuru üzüm ihracatının yüz...

Bakan Pakdemirli'den Süt Üreticilerine MüjdeSonraki Haber

Bakan Pakdemirli'den Süt Üreticilerine M...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar