Şekerbank

Örnek Bahçelerde Verim, 300 Kg. Ulaştı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Örnek Bahçelerde Verim, 300 Kg. Ulaştı
Tofidass

Ordu Valiliğinin himayesinde Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından "Fındıkta Verim ve Kalite Artacak" sloganıyla uygulanmaya konulan "Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Fındık Bahçeleri Projesi" nden elde edilen sonuçlar üreticilerin yüzünü güldürmeye başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Kemal Yılmaz yaptığı açıklamada; "İlimiz fındık yetiştiriciliğinde verim ve kaliteyi olumsuz etkileyen en önemli unsur fındık bahçelerinde tekniğine uygun yapılmayan budama ve gübreleme işlemleridir. Bu konudaki yapılan eksik ve hatalı uygulamalar neticesinde ilimiz fındık verimi dekara 80-90 kg olarak gerçekleşmektedir. İlimizde fındıkta verimi dekara 10 kg artırdığımız takdirde ilimize yılda 200 milyon TL, fındıkta 1 randıman artışı ise 40 milyon TL yıllık gelir sağlamaktadır. Bu kapsamda, Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce fındık yetiştiriciliğinde budama ve gübreleme hataları ortadan kaldırılarak verim ve kalitenin artması ve üreticilerimizin daha çok kazanmasını sağlamak amacıyla 2015 yılında proje hazırlanarak uygulamaya konulmuştur. Hazırlanan proje ile İlimizin 19 ilçesinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü uzman personeli tarafından budama ve gübrelemesi yapılmış örnek bahçeler oluşturulmuştur.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce 2017 yılı fındık hasat döneminin devam ettiği bu günlerde projenin olumlu sonuçlarını göstermek ve örnek bahçeleri diğer bahçelerle mukayese ederek verim ve kalitedeki farkları üreticilerimizle paylaşmak amacıyla Ulubey, Altınordu, Perşembe, İkizce, Kumru, Çaybaşı ve Kabataş ilçelerimizde çok sayıda üreticimizin katılımlarıyla tarla günleri düzenlenmiştir.İlimizde dekara ortalama 80 – 90 kg olan fındık veriminin oluşturulan örnek bahçelerimizde 250 - 300 kg' a kadar çıktığını görmek üreticilerimizi dolayısıyla da bizleri çok mutlu etmiştir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak amacımız, oluşturduğumuz örnek bahçelerimizin sayısını il genelinde artırarak üreticilerimizin daha çok kazanmasını sağlamaktır. Ayrıca, yapacağımız yeni çalışmalar ile fındıkta verim ve kaliteyi artırmak suretiyle 2023 yılında lider ülkeye yakışır fındık üretimi gerçekleştirmek ve ihracatımızın artmasını sağlayarak dünya pazarındaki liderliğimizi korumak ve bu amaç doğrultusunda dünya fındığının % 25 'ini tek başına üreten ilimizin dünyayı örnek alan değil dünyaya örnek olan il olmasını sağlamaktır."

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye'nin İlk Fındık Borsası Alımlara BaşlıyorÖnceki Haber

Türkiye'nin İlk Fındık Borsası Alımlara...

Kümeslerde Biyogüvenlik İle İlgili Eğitim VerildiSonraki Haber

Kümeslerde Biyogüvenlik İle İlgili Eğiti...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar