Şekerbank

Lavanta Kokulu Kelebekler Projesi İle Türkiye Birincisi Oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Lavanta Kokulu Kelebekler Projesi İle Türkiye Birincisi Oldu
Tofidass

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nca yürütülen “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında gerçekleştirilen ve Türkiye genelinde 424 proje ile “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programına katılan kadınlar arasında, Seyhan İlçesi Kuyumcular Mahallesi’nden "Lavanta Kokulu Kelebekler" projesi yarışmaya katılan Yeliz Tok'un projesi Türkiye Birincisi oldu.

Proje kapsamında Adana’nın Seyhan İlçesi Kuyumcular Mahallesi’nde düzenlenen programa Vali Mahmut Demirtaş, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kadın çiftçiler ve davetliler katıldı.

Etkinlikte konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin, tarımdaki iş gücünü gelire dönüştürerek, kırsalda yaşayan kadın çiftçilerin güçlendirilmesine yönelik birçok başarılı proje ve çalışmalar yapılmakta olduğunu belirterek, “Bugün burada bunlardan biri olan ve Bakanlığımız tarafından 2015 yılında uygulanmaya başlayan “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor"  adlı program kapsamında gerçekleştirilen, diğer il projelerinin önüne geçerek Türkiye 1’ncisi seçilen "Lavanta Kokulu Kelebekler" projemizin hasat gününde birlikteyiz” dedi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tekin, “Kadın çiftçimiz Yeliz Tok'un "Lavanta Kokulu Kelebekler" projesi Türkiye Birincisi seçilerek, ödülünü Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın elinden almış ve projesini hayata geçirmek için de Şekerbank sponsorluğunda 40.000 TL. ile ödüllendirilmiştir. Yine aynı program kapsamında İl 2’ncisi olarak Adana’yı temsil etme hakkı kazanan “Küçükbaş Hayvan Yününden İp Üretimi ve Kilim Dokuma” projesi Jüri özel ödülü kategorisinde ilk 3’e girmeye hak kazanıp, Mansiyon ödülü almıştır. Bizler eğitim alan 56 kadın çiftçimizin hepsinin projelerini hayata geçirmelerini arzuluyoruz. Bu güne kadar “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi” programına başvuranların,  2016 yılı için 3 proje, 2017 yılı içinse 6 proje daha hibe alma hakkı kazanmıştır” ifadelerini kullandı.

Vali Mahmut Demirtaş ise yaptığı konuşmada, Kadın Çiftçiler Yayım Projesi kapsamında, Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programının genel amacının, tarımın her alanında eğitim çalışmaları yaparak, üretici ve girişimci kadınları bilgilendirmek, tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak olduğunu söyledi.

“Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” Programıyla ilimizde 56 kadın çiftçimize, Merkez, Kozan ve Ceyhan’da açılan kurslarda, İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik eğitimler verilmiş, farklı ve özgün projeler ortaya çıkarılmıştır” diye konuşan Vali Demirtaş, “Programa katılan 56 proje, oluşturulan jüri tarafından değerlendirilerek, ilimizi temsil edecek üç proje belirlenmiştir. Programa katılan illerden toplam 424 projenin yarıştığı finallerde “Lavanta Kokulu Kelebekler” projesi ile Yeliz Tok, Türkiye birincisi olmuştur. Adana 2.’si olarak ilimizi temsil eden “Küçükbaş Hayvan Yününden İp Üretimi ve Kilim Dokuma” projesi de mansiyon ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca programa katılan kadınlarımız “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi programına başvurmuş, 2016 yılında 3 proje, 2017 yılında 6 proje hibe desteği alma hakkı kazanmıştır” diye konuştu.

Vali Demirtaş, Tevfik Fikret'in "kızlarını okutmayan millet, oğullarını manevi öksüzlüğe mahkûm etmiş demektir, hüsranına ağlasın" cümlesinin üzerinde ciddi düşünülmesi gerektiğini vurgulayarak, “Kızlarımıza güveneceğiz, oğullarımıza sağladığımız her imkânı onlara da sağlayacağız. Kızlarımızı, kadınlarımızı eğitimli, bugünü ve geleceği okuyabilen, ileri görüşlü, girişimci bir ruhla yetiştireceğiz ki, onların yetiştireceği evlatlarımız da bu özelliklere sahip olabilsinler. Bu vesile ile “Lavanta Kokulu Kelebekler” projesi ile Türkiye 1.’si olan Yeliz Tok’u ve mansiyon ödülüne layık görülen kardeşimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş ve beraberindeki protokol üyeleri lavantaların hasadını gerçekleştirdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Güneydoğu Hububat Ve Bakliyat İhracatında LiderÖnceki Haber

Güneydoğu Hububat Ve Bakliyat İhracatınd...

Son dakika... Bayramda hava nasıl olacak? Meteoroloji açıkladıSonraki Haber

Son dakika... Bayramda hava nasıl olacak...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar