Şekerbank

Kültür Mantarı Üreticilerine Başkan Orhan'dan Destek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kültür Mantarı Üreticilerine Başkan Orhan'dan Destek

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, ilçede bulunan kültür mantarı üretim tesislerini gezdi, yetkililerden bilgi aldı.

İçerisinde barındırdığı zengin protein ve vitaminler sebebiyle her geçen gün ekonomik değeri artan kültür mantarı, Aziziye’de geçim kaynağı oldu. Girişimci Sinan Yavuz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan aldığı destekle ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan Yarımca Mahallesi’nde kültür mantarı üretim tesisi kurdu. Yavuz, günlük 50 ile 150 kilogram mantar üretimiyle şehir içinden ve dışından gelen taleplere cevap veriyor.

Mantar üretim tesislerinde incelemelerde bulunan Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, mantarın yüksek besin değerinin ve ekonomiye olan katkılarının anlaşılmasıyla birlikte üretim alanlarının arttığının ifade etti.

Başkan Orhan ayrıca: “Bizler yerel yönetimler olarak bölgemize katkı sağlayacak her türlü projenin yanındayız ve gerekli desteği her zaman vermeye hazırız. Mantar üreticiliği desteklediğimiz bu projelerden yalnızca bir tanesi. İstiyoruz ki bölgemizde girişimcilik ruhu ön plana çıksın, istihdama ve ekonomiye önemli katkı sunacak sayısız düşünce projeye dönüşerek hayata geçsin.” dedi.

Mantarın son dönemlerde en popüler ticaret kanallarından biri olduğunu anlatan Başkan Orhan: ”Üreticilerimiz gerçekleştirdikleri projelerle hem ülke hem de aile ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Açılan bu yeni iş alanlarıyla birlikte üreticiler kazanç sağlarken, tüketiciler ise uygun fiyata kaliteli ürün elde etme imkânı buluyor. Bizler de bu ortamın oluşması için üzerimize düşenleri yapıyoruz. Bölgemizdeki üreticilerimizle sürekli bir dirsek temasımız var. Lüzum olan her durumda belediye olarak gerekli çalışmayı yapıyor ve ihtiyaç duyulan desteği veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 2 yıldır mantar üretimi gerçekleştirdiklerini ve bu anlamda önemli bir tecrübeye ulaştıkları söyleyen girişimci Sinan Yavuz, mantar üretimi yaptıkları ilk dönemlerde çeşitli sıkıntılar yaşadıklarını ancak zamanla bunların problemlerin üstesinden kendi çabalarıyla ve yerel yönetimlerin de destekleriyle geldiklerini belirtti.

Yavuz, “Mantar protein değeri olarak etten iki kat daha zengin olan bir besin kaynağıdır. Başlangıçta tanıtım noktasında eksikler vardı, bunun için pazar bulma noktasında zorlanıyorduk. Ancak ürünün içerisinde barındırdığı zengin vitamin ile mineraller çok kısa sürede bu sorunu ortadan kaldırdı. Tesislerimizi kurduk ve üretime başladık. Bu anlamda Aziziye Belediyemizin bize önemli destekleri oldu. Erzurum, kış aylarının sert yaşandığı ve kar yağışının oldukça fazla olduğu bir bölge. Tesislerimizin yolları sürekli açık oldu ve ne zaman bir ihtiyacımızı olsa belediye yetkililerimiz çok kısa sürede çözüm ürettiler. Bu kapsamda Belediye Başkanımız Muhammed beye ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Milli Tarıma Hektaş DesteğiÖnceki Haber

Milli Tarıma Hektaş Desteği

Örtü Altıyla Tarımda Üretim Kesintisiz Sürüyor…Sonraki Haber

Örtü Altıyla Tarımda Üretim Kesintisiz S...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar