Şekerbank

Kayseri'de Çöller Yeşeriyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kayseri'de Çöller Yeşeriyor
0
Tofidass

Kayseri ​İlinin 691.027 hektar mera varlığı bulunmaktadır. Ancak, konu uzmanlarınca, meraların bir kısmında kaliteli mera bitkilerinin tamamen yok olmuş, bitki örtüsü birkaç istilacı türden ibaret hale gelmiş çok zayıf meralar olduğu ve aynı zamanda erozyon tehlikesi altında bulunduğu tespiti yapılmıştır. Bu durumdaki meraların, üstten tohumlama, gübreleme, sulama, yabancı otlarla mücadele ve dinlendirme gibi ıslah yöntemleri ile ıslahının mümkün görülmediği ve doğal vejetasyonun türlerine uygun karışımların kullanılarak yapay meraların tesisinin gerekli olduğu, aksi halde yakın zamanda bu meraların tamamen kullanılamaz hale geleceği belirtilmektedir.

4342 sayılı Mera Kanununun 12. maddesinde ''Ayrıca bu Kanun kapsamına alınmakla birlikte, ancak ıslah edilmek suretiyle mera olarak kullanılabilecek alanlar, gerekli ıslah işlemlerini taahhüt eden özel ve tüzel kişilere kiralanabilir.'' hükmü yer almaktadır. Uygulama esasları da Yönetmelikle belirlenmektedir.

Meralar üzerindeki otlatma baskısını azaltmak,  özellikle erken otlatmayı önlemek amacıyla yeterli kaba yem stoklarının bulunması, bunun için de kaba yem üretiminin arttırılması gerekmektedir. Bu nedenle, gelen kiralama talepleri de değerlendirilerek, ancak yapay mera tesisi ile ıslahı mümkün olabilecek mera alanları kanun kapsamında 20 yıla kadar kiralanarak bu meraların tekrar mera vasfı kazanması ve kaba yem üretiminin artırılması amaçlanmıştır. 

Böylece bu meralar yapay mera tesisi ile verimli ve hayvancılık için büyük bir kaba yem potansiyeli haline gelebilir, hem yöre hem de ülke hayvancılığına önemli bir kaynak teşkil ederek ülkemiz hayvancılığının en önemli sorunu olan kaba yem açığının kapatılmasına da büyük katkı sağlayabilir.

Kayseri İli Yeşilhisar ilçesinde Sultan Sazlığı çevresinde bulunan ve oldukça geniş alanları kapsayan mera alanları, mevcut durum itibariyle hayvan besleme potansiyeli yok denecek kadar azalmış olup gün geçtikçe de mera vasfını tamamen yitirmekle karşı karşıyadır. 

Bu doğrultuda Islah amaçlı kiralama çalışmaları ülkemizdeki ilk kiralamalardan biri olarak 2006 yılında başlatılmış ve Develi İlçemizin aynı özelliklere sahip bazı meraları da ilave edilerek kiralama çalışmaları devam ettirilmiştir. 

2006, 2007, 2008 ve 2011 yıllarında Yeşilhisar ve Develi İlçelerimizde toplam 11.789 dekar mera alanı ve 834.483,00 TL/ yıl ihale bedeli ile,  2014 yılında yine bu ilçelerimizde toplam 10.742 dekar mera alanı 2.136.475 TL/ yıl ihale bedeli ile 20 yıllığına kiralanmıştır. 

2015 yılında Yeşilhisar ve Develi İlçelerimize ilave olarak İncesu, Sarıoğlan ve Yahyalı İlçelerimizden ilave edilen mera alanları ile birlikte toplam 17.387 dekar alan ihaleye çıkarılmıştır. 16.06.2015 tarihinde yapılan ihalede 9.201 dekarlık alan 885.050,00 TL/yıl ihale bedeli ile 20 yıllığına kiralanmıştır. Kalan alanların ihalesi ise isteyen tüm yetiştiricilerin iştiraki ile 27.08.2015 tarihinde yapılacaktır.

2006 yılından günümüze kadar toplam 31.732 dekar mera alanı kiralanmıştır. Yapılan bu kiralamalarda mera alanlarımız, üreticilerimizin işletme kapasiteleri de dikkate alınarak daha fazla sayıda üreticimizin yararlanabilmesi için uygun büyüklükte alanlar halinde ihale edilmiş ve 2 Üretici kooperatifi, 5 şirket ve 72 üreticimiz tarafından kiralamıştır. 

Bu alanlardan mevcut haliyle üretilen kalitesiz kaba yem üretimi 40-45 büyükbaş hayvanın yıllık kaba yem ihtiyacını karşılayabilecek durumda iken ıslah sonrası üretilmekte olan kaliteli kaba yem ile 4.000-5.000 büyükbaş hayvanın yıllık, 8.000 -10.000 büyükbaş hayvanın 6 aylık kaba yem ihtiyacını karşılayabilecek duruma gelmektedir.

Islah amaçlı bir çalışma yapılmaz ise tuzlanma ve erozyon nedeniyle yakın zamanda mevcut halinden daha kötü duruma gelmesi muhtemel meralarımız, ıslah amaçlı kiralama ile mevcut durumundan kat kat daha iyi duruma gelmekte ve zamanla daha da verimli hale gelerek kaliteli bir mera vasfı kazanmaktadır.

Bu durumda, hem meralarımız verimli ve sürekli kullanılabilir hale gelmekte, hem de gerek ilimizin gerekse ülkemiz hayvancılığının daha da gelişmesine, hayvansal üretimin ve kalitenin artmasına katkı sağlamaktadır.

Bu nedenle Kayseri ilinde ıslah amaçlı kiralamaya gerek duyulan mevcut mera alanları ve belirlenecek alanların kiralanması çalışmalarımız devam edecektir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Konya Şeker Ramazan Ayında da Üreticinin Yüzünü GüldürdüÖnceki Haber

Konya Şeker Ramazan Ayında da Üreticinin...

Hububatta Yüzde 100 Artış BekleniyorSonraki Haber

Hububatta Yüzde 100 Artış Bekleniyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar