Şekerbank

Kavak’ta Tıbbi Aromatik Bitki Tohumu Dağıtımı Yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kavak’ta Tıbbi Aromatik Bitki Tohumu Dağıtımı Yapıldı
Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam: "İlimizde 2022 TÜİK verilerine göre toplamda 3.404 da alanda 1.265 ton Tıbbi Aromatik Bitki üretimi kayda geçmiş olup, bunlar da kendi arasında; 29 dekar alanda 9 ton Adaçayı ve 55 dekar alanda da 17 ton Kekik üretimi şeklinde dağılım göstermektedir. "
Tofidass

Kavak İlçesi Azaklı Mahallesinde, Samsun İli Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen Tıbbi ve Aromatik Bitki Tohum Teslim Törenine yoğun ilgi gözlendi.

Törene, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir, Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Ali Korkmaz, Kavak Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Avaz, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden Doç. Dr. Ünal Karık, ilçe ve şube müdürleri ile üreticiler katıldı.

Törende konuşan İl Müdürü İbrahim Sağlam: “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler; gıda, ilaç, kozmetik ve baharat gibi pek çok kullanım amaçları olan ve insanlık tarihinin başlangıcından itibaren bahsedilen amaçlarla kullanıldıkları bilinen bitkilerdir. Söz konusu bitkilerin bir kısmı doğadan toplanırken, bir kısmı da kültüre alınmış ve ticari üretimi yapılmaktadır. Tedavi amaçlı kullanılan bitkilerin önemli bir kısmı doğadan toplanmakta ve son yıllarda medyanın da etkisiyle Tıbbi Aromatik Bitkilere talep oldukça artmış ve artmaya devam etmektedir.

İlimizde 2022 TÜİK verilerine göre toplamda 3.404 da alanda 1.265 ton Tıbbi Aromatik Bitki üretimi kayda geçmiş olup, bunlar da kendi arasında; 29 dekar alanda 9 ton Adaçayı ve 55 dekar alanda da 17 ton Kekik üretimi şeklinde dağılım göstermektedir. İlimizde dekara verim ise Türkiye ortalamasının üzerindedir. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi ile DOKAP’ın birlikte yürüttüğü ve koordinasyonunu da İl Müdürlüğümüz olarak yaptığımız DOKAP Bölgesi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Alaçam, Atakum, Çarşamba, Kavak, ,İlkadım, Ondokuzmayıs ve Yakakent İlçelerindeki 28 çiftçimize; 400.000 adet Kekik, 400.000 adet Adaçayı, 40.000 adet Ekinezya olmak üzere fide desteği sağlanarak 220 da alanda dikim yapılması planlanmıştır. Proje Bütçesi 2.625.000 TL olup % 30 Belediye özkaynağı ve % 70 de DOKAP İdaresi finansman sağlayacaktır.      

Projede amaç; Canik, Lâdik, İlkadım, Kavak ve Ondokuzmayıs İlçelerimizde bitki çeşitliliği artırılarak kırsal kalkınmanın desteklenmesi, katma değerli üretim yapısına geçişte bölge için stratejik olabilecek Tıbbi ve Aromatik Bitki alanlarının yaygınlaştırılması, sözleşmeli tarım modeli ve iyi uygulama örneğinin geliştirilmesidir. Bu alanda; hasat, kurutma, işleme ve pazarlama sorunlarının çözülmesi halinde üretimin daha da artacağı tahmin edilmektedir. Unutmayalım ki üretmekten başka çıkış yolumuz yoktur. Bugün tohum teslimini yaptığımız bu ürünler de hem hasat sonrası üreticisine yüksek getiri sağlayan ve hem de sanayide işlenerek yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülebilmesi yönüyle önemlidir.

Sözlerimi bitirirken, hemen her projeyi destekleyen DOKAP’ın Başkanı Hakan Gültekin ve Yardımcısı Şeref beye, başta Başkan Mustafa Demir olmak üzere desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediyemize, İlçe ve İl Müdürlüğümüzde konuya emek veren personele teşekkürlerimi sunuyor; bugün teslimini gerçekleştirdiğimiz tohumların İlimiz ve Ülkemiz tarımına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tahıl Ekim Alanlarında Sarıpas ve Fungal Hastalıklara DikkatÖnceki Haber

Tahıl Ekim Alanlarında Sarıpas ve Fungal...

Vali Muammer Erol’dan Depremde Görev Alan Tarım Müdürlüğü Personeline Başarı BelgesiSonraki Haber

Vali Muammer Erol’dan Depremde Görev Ala...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar