Reklamı Geç
Tarfin
Şekerbank
Tofidas1

Kadıköy’de Ekolojik Yaşam Atölyeleri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kadıköy’de Ekolojik Yaşam Atölyeleri
Kadıköy Eğitim Mahallesi’nde bulunan Ekolojik Yaşam Merkezi her yaştan ekoloji meraklılarına birbirinden renkli ve eğitici bir program sunuyor. İleri dönüşüm şenliğinin de bulunduğu programda bahçıvanlık eğitimi, ekolojik yaşama dair çocuk ve yetişkin atölyeleri yer alıyor.
Tofidas3

Kadıköy Belediyesi’nin Eğitim Mahallesi’nde bulunan Ekolojik Yaşam Merkezi bin 520 metrekarelik yeşil alanıyla, permakültür ilkeleri doğrultusunda hazırlanmış ve merkezde ekolojik yaşama ilişkin farklı yaş gruplarına yönelik eğitimler ve atölyeler düzenlenmekte. Kadıköy Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü himayesinde sürdürülen ve Sağlıklı Kentler Birliği’nin 2018 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama ödülünün de sahibi olan Ekolojik Yaşam Merkezi'nin Kasım ayı programı belli oldu. Programda yetişkin, çocuk atölyelerinin yanı sıra bahçıvanlık eğitimi ve ileri dönüşüm şenliği gibi birbirinden eğlenceli ve öğretici programlar yer alıyor.  

ÇOCUK ATÖLYELERİ

Program 6 Kasım’da çocuk atölyeleriyle açılışını yapıyor. Merkezin 10 - 15 yaş arası grup için hazırladığı ilk atölye elektronik atık üzerine. Atölye’de çocuklar elektronik atıkların neler olacağını tanıyacak, inceleme fırsatı bulacak ve bu atıkların nasıl ayrıştırılabileceğini ve yerinde nasıl söküleceğini öğrenecek. Çocuklar için hazırlanan atölyenin ikincisi 5 – 9 yaş arası için ekoloji temelli yaratıcı drama atölyesi olacak. Bu atölyeye çocuklar velileriyle katılarak ekolojiyi yaratıcı drama üzerinden tanıma fırsatı bulacak. Program evdeki atıkları sıfırla ve kendi sebzeni yetiştir atölyesiyle son bulacak. 5 yaş üstü çocuklar bu atölyeye velileriyle katılım sağlayabilecek.

YETİŞKİN ATÖLYELERİ

Yetişkinler için düzenlenen atölyelerde kompost yapmaktan, atıksız yaşama, bahçe bakımından doğal temizliğin ve sağlıklı kalmanın yollarına kadar birçok atölye yetişkinleri bekliyor. Program 6 Kasım’da solucan kompostu, sıcak kompost ve soğuk kompost gibi kompost türlerinin anlatımıyla başlayacak. Bir sonraki atölye Atıksız Yaşam atölyesi olacak. Atölyede katılımcılar çöp üretmeden yaşamanın sırlarını; tek kullanımlık ürünler yerine uzun ömürlü, ambalajsız ve ekolojik ürünleri tercih ederek tüketim alışkanlıklarını nasıl değiştirebileceklerini öğrenecekler.  Yetişkin atölyeleri 27 Kasım’da Bahçenin Büyülü Yolculuğu Eğitimi ve Doğal Temizlik - Sağlıklı Kalmanın Yolları adlı iki atölyeyle kapanışını yapacak.

BAHÇIVANLIĞIN REHBERİ EĞİTİMİ

Ekolojik Yaşam Merkezi’nde gerçekleşecek atölyelerden bir tanesi de Bahçıvanlığın Rehberi Eğitimi adlı atölye olacak. Program’ın ilki 16 Kasım’da başlayacak ve 7 Aralık’a kadar 4 hafta boyunca uygulamalı olarak devam edecek. Atölye programında yer alan konu başlıkları sırasıyla: Toprak Yapısı ve Bitki Besleme Yolları, Bitki Yetiştirme ve Bakımı Adımları; Süs Bitkilerinin Yetiştirilmesi ve Bakımı; Bitkilerde Hastalık ve Zararlılara Karşı Koruma Yöntemleri.

İLERİ DÖNÜŞÜM ŞENLİĞİ

Ekolojik Yaşam Merkezi’nde bir de şenlik düzenleniyor. İleri Dönüşüm adlı şenlik 20 Kasım’da saat 12.00 – 17.00 arası gerçekleşecek. Şenlik programında Vegan Peynir Yapımı Atölyesi, Ne Kadar Veganlık Söyleşisi, Longo Mai Söyleşisi, İklim Krizi İçin Ne Yapabiliriz söyleşisi, Takas Şenliği ve Dikiş Atölyesi adlı atölyeler ve söyleşiler yer alıyor.  

Her atölyenin 20 kişiyle sınırlı olduğu programa katılım ve ayrıntılı bilgi için Kadıköy Belediyesi'nin web sayfasından ulaşılabilir. (02163562582)

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP heyeti pamuk için Şanlıurfa’daÖnceki Haber

CHP heyeti pamuk için Şanlıurfa’da

Samsun’da Üreticilere Brokoli Fidesi Dağıtımı GerçekleştirildiSonraki Haber

Samsun’da Üreticilere Brokoli Fidesi Dağ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Tarfin