Şekerbank Esnaf

İyi Parti’li Kahveci: Tarımdaki büyümeden kim pay aldı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İyi Parti’li Kahveci: Tarımdaki büyümeden kim pay aldı?
İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ergin Kahveci, "Şu anda tarımda görünen tablo; çiftçinin 200 milyar lira borcu varsa, sürekli maliyetlerden şikayet ediyorsa, eline geçen fiyatla pazardaki fiyat farkı enflasyonun üstünde oluyorsa, bundan fark alamıyorsa, burada büyüyen üreten çiftçi değil sektörün pazar kısmıdır."

Türkiye ekonomisi 2020 yılında yüzde 1.8 büyürken, tarım sektörü ise 4.8 büyüdü. Peki, tarım sektörünün yüzde 4.8 büyümesine rağmen bu büyümeden çiftçi ne kadar pay aldı.
İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ergin Kahveci, ekonomi ve tarımdaki büyüme rakamları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ekonomideki büyümede temel amacın kalkınma olması gerektiğini belirterek, açıklanan büyüme rakamlarında maalesef bunu göremediklerini kaydetti.
BÜYÜYEN ÜRETEN ÇİFTÇİ DEĞİL SEKTÖRÜN PAZAR KISMIDIR
Kahveci, şunları kaydetti: “Dolayısıyla tarımda bizim bakmamız gereken yer büyüme rakamı değil kalkınma ile ilgili bölümdür. Büyürken kalkınıyor muyuz yoksa büyürken sektör bileşenleri bundan istifa etmeden mi büyüyoruz? Şu anda tarımda görünen tablo; çiftçinin 200 milyar lira borcu varsa, sürekli maliyetlerden şikayet ediyorsa, eline geçen fiyatla pazardaki fiyat farkı enflasyonun üstünde oluyorsa, bundan fark alamıyorsa, burada büyüyen üreten çiftçi değil sektörün pazar kısmıdır. Yani çiftçinin 1 liraya sattığı ürün pazarda 6 liraya satılıyorsa demek ki buradaki büyüme üreticiye değil üreticiden sonrasına yansıyor demektir. Büyümede aslolan kalkınma ile at başı götürebilmektir”
BU SAĞLIKLI BİR BÜYÜME DEĞİL!
Büyüme ile kalkınmanın at başı olabilmesi için, büyüme rakamlarından sektörün kendi ürettiği değerler içinde de aynı oranda hissetmesi gerektiğini vurgulayan Kahveci, “Ekonomide böyle bir denge hiçbir zaman olmamıştır. Ancak aradaki makasın dar olması gerekiyor. Makas ne kadar genişlemişse orada o kadar gelir dağılımında adaletsizlik var demektir. Yani 5 bin lirası olan yüzde 1 büyürken, 500 bin lirası olan yüzde 11 büyüyorsa bu sağlıklı bir büyüme değildir” ifadelerini kullandı.
TÜRKİYE, DÜNYANIN EN KÖTÜ ÜLKELERİ ARASINDA
Bu açıdan Türkiye’nin gini katsayısının iyi bir görüntü vermediğinin altını çizen Kahveci, “Gelir dağılımını ortaya koyan gini katsayısıdır. Gini katsayısı bir ülkenin gelirlerinin ülke içindeki paydaşlara dağılımını gösterir. Türkiye 0.400 ile dünyanın en kötü ülkeleri arasındadır. Gini katsayısı sıfırdan uzaklaştıkça ekonomide adil dağılım bozulur. Gini katsayısında en kötü rakam 0.500’dür. Zaten böyle bir ülkede yoktur. Türkiye’nin gini katsayısı ekonomideki adil dağılımın ne kadar kötü bir durumda olduğunu gözler önüne seriyor” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yok olan atalık tohumlar Can Yücel Tohum Merkezi'nde korunacakÖnceki Haber

Yok olan atalık tohumlar Can Yücel Tohum...

Erken Uyarı İstasyonları Sezona HazırlanıyorSonraki Haber

Erken Uyarı İstasyonları Sezona Hazırlan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar