Şekerbank

Hektaş’ın yeni pamuk tohumu ‘Volkan’ Egeli çiftçilere tanıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hektaş’ın yeni pamuk tohumu ‘Volkan’ Egeli çiftçilere tanıtıldı
Hektaş’ın tohum alanında faaliyet gösteren şirketi Areo Tohumculuk tarafından geliştirilen ‘Volkan’ adlı yeni pamuk tohumu, Aydın’ın Söke ilçesinde düzenlenen ‘Tarla Günü’nde çiftçilere tanıtıldı. Ar-Ge ve ıslah çalışmaları sonucunda geliştirilen yerli pamuk tohumu, yüksek verim potansiyeli ile her türlü toprak yapısına ve makineli hasada uygun olma özellikleriyle ön plana çıkıyor.
Tofidass

Türkiye’de akıllı tarımın öncüsü Hektaş’ın 2019 yılında bünyesine kattığı Areo Tohumculuk, yerli pamuk geliştirme çalışmaları sonucunda tescillenen ‘Volkan’ tohumunu, ‘Tarla Günü’ etkinlikleriyle üreticilerle buluşturmaya başladı. ‘Volkan’ tohumu Aydın’ın Söke ilçesinde, yaklaşık bin üreticinin katılımıyla düzenlenen ‘tarla günü’ etkinliğinde ilk kez tanıtıldı. Tarla gününe yoğun ilgi gösteren bölge pamuk üreticileri, yeni yerli çeşitleri hasat öncesinde yerinde gördüler. Hektaş’ın teknik ekibinden detaylı bilgi aldılar.

Sürdürülebilir tarım için üreticinin yanında

Tarımın sürdürülebilirliği için Türkiye’nin ekolojik yapısına uygun, yeni ürün ve hizmetler geliştiren Hektaş, birim alandan elde edilen ürün miktarının yani verimliliğin artırılması adına Türk çiftçisini bilinçlendirmeye ve desteklemeye devam ediyor. Bitki koruma, bitki besleme ve havyan sağlığı ürünlerinin yanı sıra tohum iş kolundaki çalışmalarına da hız kazandıran şirket yeni yerli tohumlarını üreticilere sunuyor.

Tarımın ve gıdaya erişimin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak adına daha az suya ihtiyaç duyan kuraklığa dayanıklı tohumlar geliştiren Avustralya kökenli girişim sermayesi şirketi Agriventis Technologies’in yüzde 51’ini Aralık 2020’de satın alan Hektaş, tarım sektöründe global bir oyuncu olmaya hazırlanıyor.

‘Volkan’ tohumu yüksek verimlilik potansiyeline sahip

Hektaş’ın ‘Volkan’ adlı yeni pamuk tohumu her türlü toprak yapısına uygun bir bitki olma özelliği taşıyor. Gövdeye yakın kozası ile makineli hasada uygun olan tohum hem hasat sırasında hem de yağmur ve fırtınada silkme yapmayan yüksek verimlilik potansiyeline sahip özellikleriyle öne çıkıyor.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bolu’da Ayçiçekleri Hasada GeldiÖnceki Haber

Bolu’da Ayçiçekleri Hasada Geldi

Ulusal Süt Konseyinin Çiğ Süt Maliyet Hesabı Gerçeği YansıtmamaktadırSonraki Haber

Ulusal Süt Konseyinin Çiğ Süt Maliyet He...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar