Şekerbank

Gürer: “Kooperatifler amaca uygun yapılandırılmalıdır”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gürer: “Kooperatifler amaca uygun yapılandırılmalıdır”
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Pakdemirli Türkiye’de 9 bin 853 tarımsal amaçlı kooperatifin bulunduğunu açıkladı
Tofidass

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde ülkemizdeki tarımsal üretim kooperatiflerinin sayısı, bunların ne kadarının doğrudan Bakanlığa bağlı olduğunu, borç ve alacaklarının miktarı ile son 2 yılda kooperatiflere yönelik yapılan denetimlerin sayısının açıklanmasını istedi. 

TARIM BAKANLIĞININ İZİN VERDİĞİ KOOPERATİFLER

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Bekir Pakdemirli, Bakanlık olarak Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Sulama Kooperatifleri, Su Ürünleri Kooperatifleri, Pancar Ekicileri Kooperatifleri ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kuruluşlarına izin verildiğini bildirdi

BAKAN PAKDEMİRLİ, BORÇ VE ALACAK MİKTARINI AÇIKLAMADI 

Kooperatiflerin borç ve alacaklarıyla ilgi soruyu yanıtsız bırakan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye genelinde 9 bin 853 adet Tarımsal Amaçlı Kooperatif bulunduğunu kaydetti. 

45 İNCELEME, 73 SORUŞTURMA

Pakdemirli, 01.01.2019-31.08.2020 yılları arasında 45 adet inceleme ve 73 adet soruşturma olmak üzere kooperatiflere yönelik toplam 118 adet denetim yapıldığını ifade etti. 

GÜRER: “KOOPERATİFÇİLİK AMACA UYGUN YAPILANDIRILMALI”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal amaçlı kooperatiflerin daha işlevsel hale getirilmesi için kooperatifleri ilgilendiren mevcut yasa ve yönetmeliklerin, günümüzün şartlarına göre revize edilmesi gerektiğini kaydetti. Gürer, “Yapısal olarak bağımsız ve amaca uygun kooperatiflerin çiftçilerin kontrolünde, siyasal baskıdan arındırılmış yapıya ermesi şart” dedi.

KOOPERATİFLER DAHA İŞLEVSEL HALE GETİRİLMELİ 

Türkiye genelindeki 9 bin 853 tarımsal amaçlı kooperatifte 4 milyona yakın üyenin bulunduğunu belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tarımsal amaçlı kooperatif sayısına bakıldığında, hatırı sayılır bir rakam ortaya çıkmaktadır. Dünyadaki her 10 tarımsal amaçlı kooperatiften 1’inin ülkemizde olduğu ifade edilmektedir. Ancak kooperatiflerimizin işlevine bakıldığında, kooperatiflerden beklenen işlevin tam anlamıyla yerine getiremediği ortaya çıkmaktadır. Dünyanın önemli bir tarımsal potansiyeline sahip olan ülkemizde, kooperatifler amacına uygun olarak faaliyetlerini sürdürebilmiş olsaydı, tarımsal açıdan ülkemiz içinde bulunduğu durumdan çok daha iyi bir noktaya taşınmış olurdu. Kooperatiflerin amaçlarına uygun işlev yapabilmesi için mevcut yasa ve yönetmeliklerde düzenleme yapılması, çağımıza uygun bir yasa çıkartılarak, milyonlarca üyeye sahip olan kooperatiflerimizin, kendilerinden beklenen faaliyetleri yapabilmeleri için önlerinin açılması gerekir” dedi. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Susurluk Şeker Fabrikası 65 YaşındaÖnceki Haber

Susurluk Şeker Fabrikası 65 Yaşında

Kuduz Hastalığına Karşı Yaban Hayvanlarına Havadan Aşılama Çalışması Yeniden BaşlıyorSonraki Haber

Kuduz Hastalığına Karşı Yaban Hayvanları...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar