Şekerbank

Gürer: “Gölet projeleri 6 yıldır bekliyor”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gürer: “Gölet projeleri 6 yıldır bekliyor”
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Niğde’de 2015 yılından bu yana projesi tamamlanan ancak inşaatına başlanamayan 7 gölet projesinin bulunduğunu açıkladı. Bakan Pakdemirli, ayrıca Niğde’de 2020-2021 yılları için herhangi bir planlama çalışmasının bulunmadığını bildirdi.
Tofidass

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de DSİ tarafından planlanan ancak inşaatına başlanamayan göletler ile su kaçağı olduğu için kullanılamayan göletleri, soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. 

YILLARDAN YAPILAMAYAN GÖLETLER

Gürer, önergesinde, “2015 yılından itibaren Niğde ilinde incelemesi yapılıp programa alman ancak halen başlamayan gölet projesi sayısı kaçtır? Niğde ili, Çamardı ilçesi Demirkazık ve Üçkapılı Köylerinde gölet için yapılan DSİ incelemelerinin sonucu nedir? Karanlıkdere Himmetli’de gölet yapılması ve Darboğaz göleti su kaçağının önlenmesi için başlayan bir çalışma bulunmakta mıdır? Niğde’de 2020-2021 yılları için yapılması planlanan gölet projesi var mıdır?” şeklinde sorular yöneltti. 

7 GÖLET PROJESİNİN İNŞAATINA HALEN BAŞLANAMADI 

Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2015 yılından itibaren Niğde ilinde planlama raporu ve projesi tamamlanmış ve inşaatına başlanmamış 7 adet gölet projesi bulunduğunu açıkladı. 

DEMİRKAZIK’TA UYGUN GÖLET YERİ TESPİT EDİLEMEDİ

Niğde Çamardı Demirkazık Göleti için yerinde etütler yapıldığını belirten Bakan Pakdemirli, topoğrafik olarak uygun gölet yeri tespit edilemediğini ifade etti.

ÜÇKAPILI’DA SU ÖLÇÜM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR 

Bakan Pakdemirli, Niğde Çamardı Üçkapılı Göleti için belirlenen ikinci aks yerinde su ölçüm çalışmaları devam ettiğini ve detaylı jeolojik çalışmaların da yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirterek çalışmalar neticesinde göletin yapılabilirliğine karar verileceğini kaydetti. 

KARANLIKDERE GÖLET YOK, HİMMETLİ İÇİN KARAR YOK 

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “Niğde Bor Karanlıkdere Göleti yapımı topoğrafık ve jeolojik yönden uygun bulunmamıştır. Niğde Merkez Himmetli Göleti için su ölçüm çalışmaları yapılmış ve su potansiyeli açısından güvenilir bulunmadığından su ölçümlerinin devam ettirilmesine karar verilmiştir. Bu çalışmaların neticesine göre göletin yapılabilirliğine karar verilecektir. Darboğaz Göleti Su Kaçağının Önlenmesi İşi Yatırım Programında olup, ihale izin süreci devam etmektedir” açıklamasında bulundu. 

Bakan Pakdemirli, Niğde 'de 2020-2021 yılları için herhangi bir planlama çalışmasının bulunmadığını da ifade etti. 

GÜRER: “SU KAYNAKLARI BOŞA GİDİYOR”

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 6 yıl önce planlanan 7 göletin yapımına halen başlanamamış olmasının, Niğdeli üreticiler adına üzüntü verici olduğunu belirtti. 

Kuraklık tehdidi ile karşı karşıya olan ülkemizde su kaynaklarının iyi değerlendirilmesi gerektiğine değinen Ömer Fethi Gürer, “Niğde’mizin pek çok bölgesinde su kaynaklarının değerlendirilip tarımsal üretime kazandırılması için gölet talepleri vardır. Ancak 6 yıldır planlanan göletlere halen başlanmamıştır. Darboğaz’da olduğu gibi su sızıntısı olduğu için kullanılamayan göletlerle ilgili yıllardır bir çalışma yapılmamış olması, üreticilerimiz için büyük bir dez avantajdır” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ESAŞ’la çiftçiye destek, sofralara lezzetÖnceki Haber

ESAŞ’la çiftçiye destek, sofralara lezze...

Kastamonu Şeker Fabrikası’nda Üretim Zirve YaptıSonraki Haber

Kastamonu Şeker Fabrikası’nda Üretim Zir...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar