Şekerbank

Göynük’te 20 Bin Dekarlık Yağlık Ayçiçeği Tohumu Dağıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Göynük’te 20 Bin Dekarlık Yağlık Ayçiçeği Tohumu Dağıtıldı
Bolu İli Göynük İlçesinde yaklaşık 300 üreticimize yüzde 50 hibe ile 20 bin dekar alan için yağlık ayçiçeği tohumu dağıtımı gerçekleşen organizasyonla dağıtıldı.
Tofidass

Bolu İli Göynük İlçesinde yaklaşık 300 üreticimize yüzde 50 hibe ile 20 bin dekar alan için yağlık ayçiçeği tohumu dağıtımı gerçekleşen organizasyonla dağıtıldı. Tohum dağıtım organizasyonuna Göynük Kaymakamı Muhammet Serdar ERDOĞAN, AK Parti İl Başkanı Sayın Suat GÜNER, Göynük AK Parti Göynük İlçe Başkanı Sayın Mehmet DEMİRÖZ, Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın İzzet MURAT, Göynük Ziraat Odası Başkanı İdris ARMAĞAN ve ayçiçeği yetiştiricisi üreticiler katıldı.  

Göynük Kaymakamı Muhammet Serdar ERDOĞAN; “İlçemiz tarımsal üretimde ön sıralarda yer almakla birlikte ağırlığı yağlık ayçiçeği oluşturmaktır. İlçemiz üreticilerine devletimizin sağladı imkan ile maliyeti yüksek tohumlara üreticilerimiz daha kolay ulaşım imkanı bulacaktır. Ayçiçeği tohumları yetiştiricilerimize hayırlı olsun” ifadelerinde bulundu.

AK parti il Başkanı Sayın Suat GÜNER’de; “Devletimiz her koşulda çiftçilerimizin yanında olmuş, ihtiyaçlara göre üreticilerimizi desteklemiş ve desteklemeye devam etmektedir. Yağlık ayçiçeği tohumlarımız üreticilerimize hayırlı bereketli olsun” dedi.  

İl Müdürü İzzet MURAT yaptığı açıklamada;

“İlçemizde 2000’li yılların başlarında ekilmeye başlanan Yağlık Ayçiçeği ekim alanı 2020 yılı verilerine göre yaklaşık 18.000 dekarlara ulaşmıştır. 2021 yılında Yağlık Ayçiçeği ekim alanlarının dağıtımını yapacağımız %50 hibeli 800 paket tohum ile 20.000 dekarları geçmesini hedeflemekteyiz. Göynük ilçemizin iklim ve toprak yapısının Yağlık Ayçiçeği yetiştiriciliğine son derece uygun olması nedeniyle ortalama 250 Kg ve üzeri verimler beklemekteyiz.

Ayrıca aynı proje kapsamında 100 paket tohum Merkez, Mudurnu ve Seben ilçelerimize dağıtılarak buralarda da yaklaşık 2.500-3.000 dekar alanın ekimi ile toplamda 900 paket tohum ile ilimiz genelinde 22.500-23.000 dekar ekim hedeflenmektedir.

Amacımız üreticilerimizin en büyük girdilerinden biri olan tohumu uygun fiyata tedarik ederek bitkisel üretim miktarımızı arttırmaktır. Bu bağlamda sağladığı ek ödenek ile Bolu’lu çiftçilerimizin tohumluğa uygun fiyatlardan ulaşmasını temin eden Sayın Bakan Yardımcımız Fatih METİN Bey başta olmak üzere Sayın Valimiz Ahmet ÜMİT, değerli Bolu Milletvekillerimiz Sayın Arzu AYDIN ile Sayın Fehmi KÜPÇÜ, İl Özel İdaremize ve emeği geçenlere şahsım ve kurumum adına teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türk zeytinyağına getirilen dökme ihracat yasağı Türkiye’ye yüz milyonlarca dolar zarar ettirirÖnceki Haber

Türk zeytinyağına getirilen dökme ihraca...

Bolu Üreticisine 12 Milyonluk Destek Ödemesi Bugün BaşlıyorSonraki Haber

Bolu Üreticisine 12 Milyonluk Destek Öde...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar