Şekerbank

Genç çiftçinin yüzünü zambak güldürdü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Genç çiftçinin yüzünü zambak güldürdü
Tofidass

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Genç Çiftçi Projesi"nden hibe kazanan Ordulu çiftçi, kurduğu serada zambak çiçeğinin üretimini yaparak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Ünye ilçesinde yaşayan 25 yaşındaki Yiğit Öztürk, 19 Mayıs Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra aile geçimine katkı sağlamak amacıyla Genç Çiftçi Projesi'ne başvurdu.

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından başvurusu kısa sürede onaylanan Öztürk, 30 bin liralık hibeyi hak kazandı.

Daha sonra proje kapsamında ilçedeki bahçesine sera kuran Öztürk, "Lilium" olarak da bilinen zambak çiçeğinin üretimine başladı. 12 ay boyunca hasat yapabilen Öztürk, daha sonra bu çiçekleri başta Ordu olmak üzere çeşitli illerde satışını gerçekleştiriyor.

Yiğit Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok genç yaşta bakanlığın başlattığı proje sayesinde iş sahibi olduğunu belirterek, "Üniversiteyi bitirir bitirmez böyle bir projenin başlatıldığını duydum. Hemen başvurumu yaptım ve başvurumda kabul edildi. Bugün 'iyi ki bu projeye başvurmuşum' diyorum. Çünkü 25 yaşında iş sahibi oldum ve bundan dolayı da çok mutluyum." dedi.

Bin 500 metrekare arazi üzerine kurduğu serasında dört mevsim zambak hasat ettiği bilgisini veren Öztürk, "Hasat ettiğimiz bu çiçekleri gerek il içi gerekse il dışındaki pek çok yerde satışını yapabiliyoruz. Şu ana kadar pazar sorunu yaşamadık. Bundan dolayı da ayrıca mutluyum." diye konuştu.

Hedefinin kurduğu serayı daha da genişletip ardından ihracat yapmak olduğunu vurgulayan Öztürk, "Devletimiz bizlere böyle bir imkan sunmuş. Biz de verilen bu imkanı en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Öztürk, 2-3 ay aralığında sürekli hasat yaptığını, yaptığı her hasatta 500 ile bin dal arasında çiçek sattığını sözlerine ekledi.

- "Gençlerimizin azmi bizleri de mutlu ediyor"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz ise Ordu'da fındığa dayalı bir ekonominin olduğunu anımsatarak, "Ancak biz üreticilerimizin tek bir ürüne bağlı kalmasını istemiyoruz. Üreticilerimizin fındığın yanında yeni ürün dallarına yönelmelerini ve farklı ürün yetiştirmeleri için kendilerini sürekli teşvik ediyoruz." dedi.

Yiğit Öztürk'ün bu teşviklerden yararlanan genç çiftçilerden biri olduğunu aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

"İlimizin iklim şartları da zambak çiçeğinin yetiştirilmesi noktasında son derece müsait. Bizlerde bu çiçeğin kentimizde daha da yaygınlaştırılması için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Çalışma kapsamında Yiğit kardeşimizde bize başvurarak bu bitkinin üretimini yapmak istedi. Biz de şartlarını uygun görerek kendisine 30 bin lira hibe verdik. Açıkçası son dönemde gençlerimizin azmi bizleri de mutlu ediyor. İnşallah bu proje kapsamında başka gençlerimizi de yeni tarım ürünlerini yetiştirmeleri noktasında teşvik etmeyi sürdüreceğiz."

Yılmaz, Ordu'da kesme çiçek üretim kapasitesini artırmayı hedeflediklerini de dile getirerek, "O zaman ilimizden yurt dışına da ihracat söz konusu olabilir. Bu yönde de çalışmaların artırılması gerektiğine inanıyoruz. Tarım il müdürlüğü olarak bu konuda çalışma yapmak isteyen bütün üreticilere destek olmaya çalışacağız." değerlendirmesini yaptı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çakıt Deresi Taştı, Bin Dönüm Arazi Sular Altında KaldıÖnceki Haber

Çakıt Deresi Taştı, Bin Dönüm Arazi Sula...

Arılarda İlkbahar BakımıSonraki Haber

Arılarda İlkbahar Bakımı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar