Şekerbank

Genç Çiftçi Projesi İle Kendi İşinin Patronu Oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Genç Çiftçi Projesi İle Kendi İşinin Patronu Oldu
Tofidass

Erzincan Merkeze bağlı Bahçeliköy köyünde yaşayan Gamze Uğur, kültür mantarı yetiştiriciliğinde devletin hibe desteğiyle kendi işinin patronu oldu.

Kültür mantarı yetiştiriciliğine merak duyan genç çiftçi Uğur, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca genç çiftçilerin desteklenmesi için uygulanan "Genç Çiftçi Hibe Projesi" ne başvuru yaptı. Başvurusu kabul edilen ve 30 bin lira hibe desteği alan Uğur, Merkeze bağlı Bahçeliköy köyünde kurduğu 100 metrekarelik alanı, mantar yetiştiriciliği için hazır hale getirdi. Aldığı 1300 mantar kompostunu yerleştirerek gözü gibi bakan genç çiftçi, kasım ayında ürettiği mantarları piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Aile bütçesine katkı verdiği için çok mutlu olduğunu söyleyen Uğur iki odada toplam 1300 kompostla üretime başladığını ifade ederek, bir merakla başlanan bu süreçte ailesinden büyük destek gördüğünü söyledi. "Şu an kendi işimi kurdum. İlerleyen zamanlarda daha güzel para kazanıp aileme ve ihtiyaç sahiplerine destek olacağım. Bu durum hem beni hem de ailemi mutlu ediyor çünkü burada hem zamanımız boşa gitmiyor hem de para kazanıyoruz emeğimin karşılığını almak çok güzel." dedi.

İlk hasadında genç çiftçiyi ziyaret eden Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Şahin ve beraberindeki teknik ekip, proje sahasında çeşitli izlenimlerde bulunarak yapılan yatırımları yerinde kontrol etti. Hasada başlanılmasıyla birlikte üretim sezonu boyunca 20 tona yakın ürün elde edileceğini söyleyen Şahin "Erzincan'da bir ilkin gerçekleşmesinde emeği olan bu genç bayan çiftçimizi yürekten tebrik ediyorum. Anadolu kadınının kanında olan azimle çalışıp, titizlikle bu işletmeyi daha büyük ve güzel hale getireceği konusunda bayan çiftçimize güvenim sonsuz. Erzincan tüketicisinin beğenisine sunulacak bu güzel ürünlerin Erzincan esnafınca da tercih edileceğine inanıyorum." dedi.

Her geçen gün bir yenisi hayata geçen  genç çiftçi projeleri sayesinde kendine yeten, dünyayı doyuran güçlü bir tarım hedefine yaklaştıklarını söyleyen Şahin "Ekmeğinin peşinde alın teriyle çalışan, helal lokma kazanmak için çabalayan gençlerimiz bu ve benzeri projelerle daha çok üretecek daha çok kazanacaktır. Ben bu anlamda "Genç Çiftçi Hibe Projesi" ni  çok önemsiyorum bu amaçla kurulan her işletme gençlerimize umut olmakta ekonomimize kan katmaktadır. İlerde bu ve benzeri projelerle daha çok gencimizin tarım sektöründe söz sahibi olacağına inanıyorum" dedi.​

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Borçların Yapılandırılması 25 Kasım'a Kadar Uzatıldı...Önceki Haber

Borçların Yapılandırılması 25 Kasım'a Ka...

500 Başlık Damızlık Düve Yetiştiriciliğinin DesteklenmesiSonraki Haber

500 Başlık Damızlık Düve Yetiştiriciliği...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar