Şekerbank

Fındık Timlerinden Üreticilere Budama Desteği

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Fındık Timlerinden Üreticilere Budama Desteği
Ordu Valisi Seddar YAVUZ; ”Ordu, Dünyadaki fındık üretiminin %’ini, Türkiye fındık üretiminin 5’ini sağlayan ve fındığın başkenti olarak nitelendirdiğimiz şehrimizdir. Bahçelerimiz yaşlanıyor, verimimiz düşüyor ama dünyadaki rekabette kızışıyor. Bu rekabette gücümüzü korumak, geliştirmek bakımından bizim birim alandan verim miktarımızı yükseltmemiz gerekiyor.
Tofidass

Ordu Valiliği himayelerinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacı ile uygulanan “Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi” kapsamında kullanılacak olan alet, makine ve ekipmanlar düzenlenen törenle dağıtıldı.

İl Müdürlüğü kampüsünde gerçekleşen dağıtım törenine Vali Seddar YAVUZ, Altınordu Kaymakamı Niyazi ERTEN, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal YILMAZ, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan SOYDAN, Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan AKÇA, İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, Ziraat Odaları çalışanları ve tarım danışmanları katıldı.

Protokol konuşmasına ilk olarak Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan SOYDAN yaptığı konuşmada, “Bugün burada çok önemli bir projenin başlangıcı için burada toplanmış bulunuyoruz. Sayın Valimizin talimatlarıyla, fikirleriyle bölgemizin ilimizin en önemli projesi diyebiliriz. Fındıkta verim ve kalitenin artırılması lazım. Bugünden sonra budama makası, budama testeresi, çapa makinası gibi tarımda teknik ve bilimsel yönden yapılacak olan ekipman dağıtımının çiftçilerimiz için çok yararlı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Programda konuşma yapan Tarım ve Orman  İl Müdürü Kemal YILMAZ; “Bugün burada fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik yapmış olduğumuz örnek bahçelere yenilerini eklemek için start veriyoruz. Bu kapsamda Sayın Valimizin talimatları doğrultusunda başlatmış olduğumuz çalışmalar ile il genelinde yeni örnek bahçeler oluşturacağız. Bu kapsamda her mahallede en az bir örnek bahçe yapma hedefindeyiz. İnşallah fındıkta verim ve kaliteyi artıracağız. Bugün burada dağıtacağımız çapa makinesi, akülü budama seti, motorlu budama testeresi, sırt atomüzörü, budama testeresi, budama makası ve tulum örnek bahçe oluşturmamızı daha da kolaylaştıracaktır. Ordu Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı(YİKOB) desteği ile alınan makine ve ekipmanlarımızı il genelinde oluşturacağımız 35 tim kullanacaktır. Böylelikle ilimiz genelinde örnek bahçelerimizin sayısı artacaktır. Ben bugüne kadar olduğu gibi bu çalışmada da bizlerden desteğini esirgemeyen, her zaman üreticinin yanında olan Sayın Valimize çok çok teşekkür ediyor, bu projenin ilimiz ve Ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.

İl Müdürünün konuşmasının ardından konuşma yapan Vali Seddar YAVUZ; ”Ordu, Dünyadaki fındık üretiminin %25’ini, Türkiye fındık üretiminin %35’ini sağlayan ve fındığın başkenti olarak nitelendirdiğimiz şehrimizdir. Bahçelerimiz yaşlanıyor, verimimiz düşüyor ama dünyadaki rekabette kızışıyor. Bu rekabette gücümüzü korumak, geliştirmek bakımından bizim birim alandan verim miktarımızı yükseltmemiz gerekiyor. Birim alandan elde ettiğimiz verimimiz düştükçe, rekabet gücümüz de, kârımız da kalmıyor ve göçü tartışmaya başlıyoruz. Valiliğimiz, Tarım ve Orman Teşkilatımız, Ziraat Odalarımızla birlikte birim alanda verimi nasıl yükseltiriz? sorusu üzerinde sürekli çalışıyoruz.  Bunun için de bilimsel teknikleri kullanmak gerekiyor. Başta budama, gübreleme, yaşlanan bahçelerin sökülerek yenilerinin oluşturulması dahil olmak üzere yaygın bir proje uygulamak istiyoruz. Bunun için de Valilik Yatırım izleme ve Koordinasyon Başkanlığının bütçesini aktif olarak tarım teşkilatı için de kullanmak istiyoruz” diyen Vali Yavuz, ”Bu proje ilk başlangıcıydı. Valilik olarak, bu ekipmanları alalım ve Tarım İlçe Müdürlüklerimiz, Ziraat Odalarımız, çiftçilerimiz hep beraber güzel işler yapsınlar istedik” dedi.

Konuşmasında, fındık üreticilerine övgüde bulunan Vali Yavuz, “Özveri ile çalışan tarım teşkilatımıza, ziraat odalarımıza ve en önemlisi de tabi keçilerin bile zor çıkacağı yürüyeceği alanlarda, bu alanları yeşile döndüren, verime dönüştüren, vefakâr, çalışkan Ordulu çiftçilerimize minnet ve şükranlarımı iletiyorum. Çünkü, az çok araziyi bilen, bütün bir ömrünü neredeyse kırsalda geçirmiş bir kardeşiniz olarak, bırakın bu dik yamaçlı arazilerde tarım yapmayı, insanlar orada yürümekten korkar. O yüzden Ordulu kardeşlerimizi, Karadeniz insanının bu cesaretini, çalışkanlığını hepimizin takdirle karşılaması ve onun emeğine saygı duyması gerekir. Orduluların deyimiyle fındık sadece fındık değildir, fındık sadece hasat mevsiminde konuşulan bir husus değildir. Bütün hayatımızı neredeyse, doğumumuzdan ölümümüze her alanımızı etkileyen, kültürümüzü, sohbetimizi, yeme içme biçimimizi, her şeyimizi etkileyen önemli bir üründür. Onun için bu önemli ürüne hep birlikte sahip çıkmalıyız” dedi.

Diğer tarımsal projelere de değinen Vali yavuz, “Biliyorsunuz DOKAP teşkilatımız var burada.  DOKAP’ın destekleriyle ilimizde 200 dekar ceviz, 100 dekar kivi, 50 dekar çilek bahçesi ve 7 adette 500 m2’lik çilek serası kurmayı hedefliyoruz.  % 80’i hibe olması koşuluyla DOKAP’la bir çalışma yapıyoruz. Bu projede emeği geçen hem DOKAP’a, hem tarım teşkilatımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, Vali Seddar YAVUZ ve diğer protokol üyeleri tarafından ekipmanların dağıtımı yapıldı.

Program kapsamında ayrıca İl Müdürlüğü uzman personelleri tarafından 35 timde görev alacak olan personele fındık yetiştiriciliği ile budama, gübreleme gibi fındık bakımı konusunda eğitim de verildi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bolu’da Yağlık Ayçiçeği Üretimi Her Geçen Gün ArtıyorÖnceki Haber

Bolu’da Yağlık Ayçiçeği Üretimi Her Geçe...

Kırsalda Yatırım Yapmak İsteyenlere Büyük Fırsat! Hibeni Al Köyüne DönSonraki Haber

Kırsalda Yatırım Yapmak İsteyenlere Büyü...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar