Şekerbank

Fındık bahçeleri kaba yem ekim alanına dönüştü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Fındık bahçeleri kaba yem ekim alanına dönüştü
Tofidass

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından fındık bahçelerinin altının kaba yem kaynağı olmasını sağlayacak çalışmalar kapsamında il genelindeki üreticilere dağıtılan 20 ton kaba yemin hasadı yapıldı. Fındığı da oldukça katkısı olan bu çalışma hayvanlarına yem sağlayan üreticilerinde beğenisini kazandı.

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarım ve hayvancılık alanında katma değer sağlayan projeleri her geçen gün büyüyor. Büyükşehir Belediyesinin tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla üreticilere verdiği destekler de artarak devam ediyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalar ile fındık bahçe altına ve açık alanlara ekilmek üzere hayvan yetiştiricilerine dağıtımı yapılan kılçıksız buğday, yulaf, yem bezelyesi, tritikale ve macar fiğinden oluşan 20 ton 5’li kaba yem karışımı tohumun hasadı yapıldı. Hasadı gerçekleştirilen kaba yem karışımı, yem maliyetlerini düşürmesi ile üreticilerin de yüzünün güldürdü.

 

FINDIK ALTI YEM EKİMİ FINDIĞA FAYDA SAĞLIYOR

 

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde fındık bahçelerinin altına kaba yem karışımı tohumu ekimi ile hem hayvancılıkta yem maliyetleri düşürülüyor hem de fındık bahçelerindeki yabancı otlar bastırılıyor. Fındık bahçelerinde kendiliğinden yetişen ve motorlu tırpan kullanılarak bahçeden uzaklaştırılan otların yerini besin değeri yüksek yem bitkileri alıyor. Diğer taraftan kaba yem karışımında bulunan bitkiler toprağı zenginleştirici rol oynuyor.

 

ÜRETİCİLERDEN BAŞKAN GÜLER’E TEŞEKKÜR

 

Büyükşehir Belediyesinin 5’li kaba yem desteğinden yararlanan ve oldukça memnun kalan üreticilerde duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

Korgan ilçesi Koçcuğaz Mahallesi’nde ikamet eden ve hayvancılık yapan İrfan Bili, “Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen 5’li kaba yem karışımı tohumunu ektik. Karışımın içerisindeki yem bitkileri bahçe altındaki otlarla kıyaslanamayacak kadar besleyici ve değerli. 5’li kaba yem karışımını hayvanlarımız severek yiyor, hayvanlarımızın et ve süt verimi de artıyor. 6 büyükbaş hayvanım var. Hem hayvan sayımı hem de ektiğim alanı artırmak istiyorum. Hayvan yetiştiricilerine bu yem bitkisi karışımını ekmelerini öneriyorum. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ediyorum” dedi.

 

Çamaş ilçesi Edirli Mahallesi’ndeki üretici Mehmet Çamaş ise “Eşim ve oğlumla birlikte süt hayvancılığı yapmaktayız. 60 büyükbaş hayvanım var. Ordu Büyükşehir Belediyemiz tarafından dağıtımı yapılan 5’li kaba yem karışımı tohumunun ekimini yapmıştık. Çok memnun kaldık. Havaların yağmurlu gitmesinden dolayı hasat ettiğimiz kaba yem karışımını silaj yaptık. Şu anda hayvanlarımıza yaptığımız silajı yediriyoruz. Hayvanlarımızda 5 ile 7 litre arasında süt artışı oldu. Ayrıca hayvanlarımızın et verimini de artırıyor. Bölgemiz yağışlı olduğu için kurutmada sorun yaşayan üretici arkadaşlarımıza silaj yapmalarını öneriyorum. Hayvancılığa vermiş olduğu desteklerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

TOHUM MİKTARI HER GEÇEN YIL ARTTIRILIYOR

 

Öte yandan 2020 yılında deneme amaçlı olarak başlatılan proje kapsamında şimdiye kadar üreticilere 32 bin 750 kilogram tohum dağıtımı yapıldı. Üreticilerden gelen talep üzerine Ordu Büyükşehir Belediyesi de verilen tohum miktarını arttırdı.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Büyükşehir’den kadın girişimcilere tarımsal destekÖnceki Haber

Büyükşehir’den kadın girişimcilere tarım...

Yılın ilk Antep Fıstığına GTB’den ödülSonraki Haber

Yılın ilk Antep Fıstığına GTB’den ödül

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar