Şekerbank

Fide, Fidan Ve Süs Bitkileri Satış Yeri Denetimleri Devam Ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Fide, Fidan Ve Süs Bitkileri Satış Yeri Denetimleri Devam Ediyor
Tofidass

Fide, Fidan ve Süs Bitkileri Satış yeri denetimleri İl Müdürlüğümüz teknik ekiplerince 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile 5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ve ilgili kanunlara bağlı olarak çıkarılan Yönetmelik Hükümlerince yapılmaktadır.

Fidan, Fide, Tohum, Süs Bitkisi vb. üretim materyallerinin kontrol ve denetimleri arazi tespitinden başlayarak nihai tüketiciye ulaşana kadar tüm aşamalarında devam etmektedir.

Byburt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Abdurrahman Müftüoğlu yaptığı açıklamada; “İl Müdürlüğümüz teknik ekiplerince yapılan denetimlerin ana amacı üretim materyallerinin (Fidan, Fide, Tohum, Süs Bitkisi vb. ) iç ve dış karantinaya tabii etmenlerden hastalık ve zararlılardan ari, sertifikalı ürünlerde ise etiket bilgilerindeki doğruluk, depolama koşulları ve satış yerlerinde doğru yöntemlerle muhafaza ile nihai tüketiciye ulaşana kadar canlılığının ve Hastalık ve Zararlılardan ariliğinin devamını sağlamaktır.

Bu amaçla üretimi gerçekleştirilen (Fidan, Fide, Tohum, Süs Bitkisi ) üretim materyallerinin nihai tüketiciye ulaştığı satış yerleri il müdürlüğümüz teknik personeli tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. “ dedi.

Fidan Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Fidanların üzerinde Bitki Pasaportu (sarı etiketin) olmasına bakılması ve bitki pasaportu olmayan fidanların alınmaması,

 Fidan alırken en az 2–3 yan kökün olmasına ve kazık kökte havuç kısmı zarar görmemiş olmalı,

Alınacak fidanlara bakılarak kök ve gövdelerin hastalık ve zararlı belirtisi ile yaralanmaların olup olmadığına, dikkat edilmelidir. Böyle durumda bulunan fidanlar kesinlikle alınmamalıdır,

Mutlaka Ruhsatlı, güvenilir kişi ve kuruluşlardan fidan alınmalıdır.

 Alınacak olan fidanların Standart veya Sertifikalı fidan olduğuna dikkat edilmelidir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çoruh Havzası Projesinin 2018 Yılı Faaliyet planlama toplantısı yapıldıÖnceki Haber

Çoruh Havzası Projesinin 2018 Yılı Faali...

Çiftçilere Uygulamalı Ağaç Budama Eğitimi VeriliyorSonraki Haber

Çiftçilere Uygulamalı Ağaç Budama Eğitim...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar