Şekerbank

Eğirdir koşullarında ‘kuzu göbeği’ mantarı denemesi başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Eğirdir koşullarında ‘kuzu göbeği’ mantarı denemesi başladı
Tofidass

Başkan Veli GÖK; ‘Üreticimize, çiftçimize tarımsal faaliyette fayda sağlamak istiyoruz.’

Isparta’nın Eğirdir İlçesinde ‘Kuzugöbeği’ mantarı denemesi bugün gerçekleşti. Mersin Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve Eğirdir Belediyesi işbirliği ile Eğidir’de denemesi yapılan ‘Kuzugöbeği’ mantarından Nisan ve Mayıs aylarında başarılı sonuç alınması bekleniyor.

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök yaptığı açıklamada; ‘Ülkemizde kişi başına düşen arazi miktarı diğer bölgelerle kıyasladığımızda daha az olduğu için Eğirdir’de kişi başına ortalama 6 dekar gibi tarımsal faaliyette bulunuluyor. Dolayısıyla elmacılığın yanında ek gelir kaynaklarına da ihtiyaç var. Bunu bir dönem ‘Kültür Mantarcılığı’ ile ilçemizde başlamıştık. Şu anda 800 ailemiz bu anlamda üretim yapıyor, 2022 yılı sonunda 15 bin ton üretimle ve 3 bin kişi istihdam sağlıyor. Yeni ürünlerle bunu devam ettirme amacındayız. Dar ve küçük alanda tarımsal faaliyette nasıl para kazanılır düşüncesi ile Mersin’deki Araştırma Enstitümüzün yapmış olduğu bir çalışmayı bizde ilçemizde bir deneyim yapıp belki bundan sonraki süreçte bölgemizdeki çiftçilerimize de önerebilir hale geliriz, inşallah buda bölge halkının ekonomisine tarımsal faaliyetlerde katkı sağlar diye düşünüyoruz. Üniversitelerimizin, Araştırma Enstitülerimizin bizim için çok önemli olduğunu biliyoruz. Üreticilerimize, çiftçilerimize tarımsal faaliyetlerde katkı sağlamak istiyoruz, ülkemiz tarımındaki bilgileri ve deneyimleri çiftçilerimizle buluşturup, bu yapılacak faaliyetlerle kırsalda yerinde çözümler ile bölge insanımıza fayda getirmeyi planlıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Mersin’in Erdemli İlçesinde faaliyetini sürdüren ve Türkiye’de ilk defa yetiştirilmeye başlanan ‘Kuzugöbeği’ mantarcılığı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde başarıyla denemesi yapılmıştı. Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök ve Teknik ekibi de geçtiğimiz ay Mersin’in Erdemli İlçesine teknik gezi düzenlemişti.

Bugün ise Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünden Araştırmacı Dr. Atilla Ata ilçemize geldi.

Eğirdir Park ve Bahçeler Biriminde bir alanda ‘Kuzugöbeği’ mantarının ilk denemesi yapılarak mantar fidanı toprakla buluştu.

Araştırmacı Dr. Atilla Ata yaptığı açıklamada; ‘Şu an Eğirdir koşullarında ‘Kuzugöbeği’ mantarı denemesi ve kurulmasını gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz Nisan veya Mayıs aylarında bu araziden ‘Kuzugöbeği’ni elde etmek. Biliyorsunuz ‘Kuzugöbeği’ çok değerli bir mantar. Hem insan sağlığında ilaç olarak kullanılan, aynı zaman da da mutfaklarda vazgeçilmez bir gıda. Biz bu çalışmalarla bu mantarın bulunurluluğunu artırmaya çalışıyoruz. Eğirdir koşullarında bu yıl denemesinin gerçekleştiriyoruz, iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz.’ İfadelerini kullandı.

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök bizlere yardımcı olan ve her türlü desteği sağlayan teknik ekiplerimizle bilgi paylaşımını koordine eden başta Erdemli Kaymakamı Erdemli Kaymakamı Aydın Tetikoğlu’na, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Mustafa Ünlü’ye ve Eğirdir’e gelerek bizlere destek veren Araştırmacı Dr. Atilla Ata’ya çok teşekkür ediyoruz, dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Büyükşehir’den çiftçiye keçiboynuzu desteğiÖnceki Haber

Büyükşehir’den çiftçiye keçiboynuzu dest...

Büyükşehir fidan destekleriyle üreticinin yüzünü güldürüyorSonraki Haber

Büyükşehir fidan destekleriyle üreticini...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar