Şekerbank

Düzce’de 2018 Yılı Fındık Hasat Tarihleri Açıklandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Düzce’de 2018 Yılı Fındık Hasat Tarihleri Açıklandı
Tofidass

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Harun Kabaoğlu, yapılan arazi çalışmaları sonucunda Düzce İl genelindeki  2018 yılı fındık hasat tarihlerini açıkladı. Buna göre il genelindeki hasat tarihleri;

Sahil  Kesim     (0 - 250 m arası rakım)                 : 04.08.2018

Orta   Kesim    (250 m - 500 m  arası rakım)        : 11.08.2018

Yüksek Kesim  (500 m den yukarı rakım)            : 18.08.2018

olarak belirlendi.

Üreticilerin fındık hasadında şu konulara dikkat etmesi gerekmektedir.

Üreticilerin fındık hasadına başlamadan önce fındık hasadını güçleştirmemesi ve yere düşen fındığın kaybolmaması için hasattan 5-10 gün önce fındık bahçelerinde ot temizliği yapılmalıdır.

Hasat olgunluğuna ulaşmadan toplanan fındıklarda randıman ve kalite kaybı yaşanacağından zamanından önce fındık hasadının yapılmaması önemlidir.

Fındığın en iyi hasat edilme şekli silkme suretiyle yerden toplanarak hasat edilmesidir. Bu sebeple elverişli bahçelerde yerden toplanarak hasat edilen fındıklar tam hasat olgunluğunda toplandığından randıman ve kalite iyi olacak ayrıca bir sonraki yılın mahsulünü oluşturacak olan tomurcuklar da zarar görmemiş olacaktır.

Bölgede yaygın olarak uygulanan daldan el ile toplanarak fındığın hasat edilmesinde, dalların birbirine sürtünmemesine, çotanakların dala birleştiği yerden tek tek koparılmasına ve gelecek yılın mahsulünü oluşturacak olan tomurcuklara zarar vermemek için sıyırma şeklinde toplama yapılmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Toplanan fındıklar çuvallarda bekletilmemelidir. Toplanan fındıkların harmanlanmasında fındığın iyice kurutulması, kurutulan fındıkların serin, kuru ve havalanabilir nitelikteki yerlerde depolanması gerekmektedir.  Hasat olumundan önce toplanmış, iyi kurutulmamış ve fazla nemli fındıkların muhafazası oldukça güç olduğu bu gibi fındıklarda küflenme, acılaşma ve kızışma olmaktadır. Yine insan ve hayvan sağlığı için zararlı olan aflatoksin de erken toplama, olumsuz harmanlama ve uygun olmayan depolama şartlarından kaynaklanmaktadır.

Üreticilerimizin fındıkta rekolte ve kalite kaybı yaşamamaları ve sağlıklı üretim için belirlenen hasat tarihlerinden önce fındıklarını hasat etmemeleri çiftçilerimizin yararına olacaktır.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TKDK Destekleri İle Tavuk Çiftliğinin Patronu OlduÖnceki Haber

TKDK Destekleri İle Tavuk Çiftliğinin Pa...

İzmir ZMO Başkanından Ege Üniversitesine Zeytinlik TepkisiSonraki Haber

İzmir ZMO Başkanından Ege Üniversitesine...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar